Lijekovi za razrjeđivanje krvi: Što trebate znati?

Lijekovi za razrjeđivanje krvi

Lijekovi za razrjeđivanje krvi (poznati i kao antikoagulansi i antiagregacijski lijekovi) nisu lijekovi koji “razrjeđuju” krv doslovno, već djeluju na način da sprječavaju zgrušavanje krvi, čime smanjuju rizik od tromboze. Propisuju se osobama koje imaju:

Postoje dvije glavne vrste lijekova za razrjeđivanje krvi:

  • antikoagulansi – sprječavaju stvaranje ugrušaka utječući na faktore zgrušavanja krvi; u ovu skupinu spadaju heparin, varfarin, dabigatran, apiksaban, rivaroksaban i edoksaban
  • antiplateletni lijekovi – sprječavaju sljepljivanje krvnih pločica (trombocita); najpoznatiji su aspirin i klopidogrel; često se propisuju osobama koje su već imale srčani ili moždani udar.

Lijekovi za razrjeđivanje krvi – nuspojave

Najčešće nuspojave koje uzrokuju lijekovi za razrjeđivanje krvi su:

Ako primijetite ozbiljne simptome poput krvi u mokraći ili neobjašnjive vrtoglavice, obavezno kontaktirajte liječnika.

Posebno je važno redovito kontrolirati krvnu sliku, osobito ako uzimate varfarin, kako bi se doza precizno prilagodila i smanjio rizik od prekomjernog krvarenja.

Lijekovi za razrjeđivanje krvi i prehrana

Lijekovi za razrjeđivanje krvi i prehrana imaju usku povezanost, osobito kad se uzima varfarin, koji djeluje tako da inhibira učinak vitamina K.

Namirnice bogate vitaminom K (kelj, špinat, brokula, prokulice) mogu umanjiti učinkovitost varfarina. Međutim, nije nužno izbjegavati ove namirnice – ključno je održavati stabilan unos. Dakle, ako svaki dan pojedete sličnu količinu zelenog povrća, doza lijeka se može prema tome prilagoditi.

Usto, važno je piti dovoljno tekućine jer dehidracija može zgušnjavati krv i povećati rizik od tromboze.

Lijekovi za razrjeđivanje krvi - nuspojave
FOTO: Shutterstock

Lijekovi za razrjeđivanje krvi i alkohol

Lijekovi za razrjeđivanje krvi i alkohol nisu dobra kombinacija, pogotovo kad se uzima varfarin. Alkohol može utjecati na način na koji se lijek metabolizira u tijelu, što povećava rizik od nuspojava, osobito krvarenja.

Ako ipak želite popiti, preporučuje se umjerenost:

  • do jedno piće dnevno za žene
  • do dva pića dnevno za muškarce.
Prije bilo kakve konzumacije najbolje je konzultirati se s liječnikom.

Interakcije s drugim lijekovima i biljnim pripravcima

Obavezno obavijestite svojeg liječnika o svim lijekovima, dodacima prehrani i biljnim pripravcima koje koristite. Varfarin, primjerice, može negativno reagirati s:

Neki novi lijekovi za razrjeđivanje krvi, poput DOAC-a (dabigatran, apiksaban, rivaroksaban), imaju manji broj interakcija, ali i dalje zahtijevaju oprez.

Novi i pametni lijekovi za razrjeđivanje krvi

U zadnjem desetljeću razvijeni su novi lijekovi za razrjeđivanje krvi koji donose brojne prednosti:

  • ne zahtijevaju česte krvne pretrage (za razliku od varfarina)
  • imaju manji rizik od krvarenja u mozak
  • djeluju brzo i učinkovito.

Ovi pametni lijekovi za razrjeđivanje krvi ciljano djeluju na specifične faktore zgrušavanja, a uključuju spomenute DOAC-e. Iako su praktičniji, njihovo doziranje i dalje treba nadzirati, osobito kod osoba s oštećenom funkcijom bubrega ili onih koji uzimaju druge lijekove.

pametni lijekovi za razrjeđivanje krvi
FOTO: Shutterstock

Prirodni lijekovi za razrjeđivanje krvi

Postoje i prirodni lijekovi za razrjeđivanje krvi, no važno je razumjeti da oni ne mogu u potpunosti zamijeniti propisane lijekove. Međutim, neki sastojci iz prirode imaju blago antikoagulantno djelovanje:

Važno: Prije korištenja prirodnih pripravaka konzultirajte se s liječnikom jer mogu pojačati učinak terapije i povećati rizik od krvarenja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

2 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu