Jela koja se mogu zamrznuti: Nutricionistica otkriva kako to pravilno napraviti i donosi recepte

Jela koja se mogu zamrznuti

Brzi tempo života ne ostavlja nam puno prostora za svakodnevno kuhanje nekoliko obroka. S druge strane, nije rješenje živjeti na dostavama i gotovoj hrani. No, radi zdravlja, ali i dobrog osjećaja, važno je naći neki kompromis, kako bismo ipak jeli uravnoteženo.

Za vikend uvijek imamo više vremena i često se potrudimo pripremiti kvalitetan ručak. No, vikend je i vrijeme kada smo u prilici napraviti veće količine hrane, odnosno jela koja se mogu zamrznuti

Međutim, treba znati što se smije, a što ne smije zamrznuti i kako uopće pravilno zamrznuti hranu. Donosimo kratki vodič za zamrzavanje hrane i ideje za zamrznuti ručak

Nakon što ste napravili jelo, pustite ga da se ohladi na sobnoj temperaturi pa ga tek onda zamrznite. No, nemojte opet ostaviti jelo da stoji predugo. Nadalje, nemojte hranu zamrzavati u jednokratnoj plastici poput kutije za sladoled. 

Takva plastika je s razlogom jednokratna jer mikroplastika zbog međudjelovanja s hranom, posebice kiselom, dospijeva u hranu, a moguća je i promjena okusa. Odaberite radije plastične posude za zamrzavanje hrane bez BPA. 

Važno je da se posude mogu dobro zatvoriti, kako bi se spriječio ulazak zraka ili izlijevanje tekućine. Ako koristite vrećice, nemojte ih napuniti skroz do vrha jer je potrebno prostora za hranu prilikom zamrzavanja. 

Nakon što je jelo poprimilo sobnu temperaturu, stavite ga u posudu za zamrzavanje, označite vrstu jela i datum zamrzavanja te pohranite na najnižoj temperaturi zamrzivača, kako bi se postiglo što brže zamrzavanje. 

posude za zamrzavanje hrane
FOTO: Shutterstock

Radi lakšeg snalaženja možete odabrati prozirne posude, kako biste mogli vidjeti o kojem je jelu riječ, pogotovo ako zamrzavate više vrsta jela. Također, najbolje je zamrznuti jela po veličini porcije, kako biste spriječili bacanje hrane. Zato osigurajte više manjih posudica ili vrećica. 

Jela koja ste zamrznuli najbolje je iskoristiti unutar mjesec dana. Nikako nemojte ponovno zamrzavati sirovu ribu i meso, mlijeko, prženu hranu i povrće s visokim udjelom vode poput salate jer će kristalići leda uništiti listove.

Također, nije poželjno zamrzavati dresinge jer će doći do njihova odvajanja, uključujući i kiselo vrhnje, ostalo svježe voće i povrće bogato vodom poput lubenice, jaja u ljusci i masne umake. 

Gotova jela koja se mogu zamrznuti 

Ovo je popis gotovih jela koja se mogu zamrznuti nakon što su postigla sobnu temperaturu: 

  • juhe
  • variva
  • složenci 
  • tjestenina kuhana al dente
  • sarma
  • pojedine pite poput quichea
  • peciva, kiflice i kruh
  • smoothieji.

Kao što vidimo, uglavnom su to slana jela za zamrzavanje, a riječ je o omiljenim domaćim receptima koje ćemo rado jesti u radnom dijelu tjedna, bez da moramo kuhati nakon posla i svakodnevnih obaveza. 

Jela koja se mogu zamrznuti – recepti 

U nastavku donosimo recepte s jelima koja se mogu zamrznuti.

zamrzavanje variva s krumpirom
FOTO: Shutterstock

Varivo s krumpirom

Za početak donosimo recept za zamrzavanje variva s krumpirom. Variva su hranjiva, najčešće sadrže razno povrće, mahunarke ili cjelovite žitarice te meso. 

Sastojci:
Priprema
  1. Leću isperite pod vodom, potom je dodajte u vrelu vodu te kuhajte oko 20 minuta
  2. Na zagrijanom maslinovom ulju dinstajte luk i češnjak nekoliki minuta, pa dodajte mrkvu i krumpir i dinstajte još koju minutu. 
  3. Povrću dodajte povrtni temeljac i zakuhajte i ostavite da se kuha oko 15 minuta, dok povrće ne omekša. 
  4. Nakon 15 minuta dodajte leću i sjeckani kelj, začinite i pustite da se kuha još koju minutu. 
  5. Kada se varivo ohladi na sobnu temperaturu, razdijelite ga u porcije i zamrznite. 

Juha za zamrzavanje

Baš kao i varivo, tako možemo zamrznuti i juhu. Kada poželite uživati u zdjelici hranjive juhe baš u utorak, a ne želite kuhati nakon posla, izvadite svoju porciju juhe, podgrijte i uživajte

Sastojci:
Priprema
  1. Na zagrijanom maslinovom ulju dinstajte luk i češnjak nekoliki minuta, pa dodajte mrkvu, tikvicu i  krumpir i dinstajte još koju minutu. 
  2. Potom, ulijte povrtni temeljac i vodu i pustite da zavrije. Potom ostavite da se juha kuha oko 15 – 20 minuta
  3. Dodajte grašak i špinat i kuhajte još oko 5 – 7 minuta. 
  4. Na kraju dodajte začine i pustite da se juha ohladi, a potom je zamrznite. 

Pročitajte članak “Ove juhe možete zamrznuti i jesti kad nemate vremena za kuhanje“.

Jela koja se mogu podgrijati
FOTO: Shutterstock

Složenac s mesom i povrćem

Još jedno jelo koje možete zamrznuti jest složenac s mesom i povrćem. 

Sastojci:
Priprema
  1. Na zagrijanom maslinovom ulju dinstajte luk i češnjak nekoliki minuta, pa dodajte mrkvu, brokulu i cvjetaču i dinstajte još koju minutu. 
  2. Izvadite povrće ili u drugoj tavi dinstajte pileći file dok ne posmeđi. 
  3. Pripremite posudu za pečenje pa na dno naslažite prvo sloj krumpira, potom dinstanog povrća i na kraju piletine. Posolite i popaprite. 
  4. Potom prelijte složenac povrtnim temeljcem vodeći računa da dođe u sve dijelove. 
  5. Zagrijte pećnicu na 180 °C i pecite oko 35 minuta. 
  6. Kad je složenac pečen, pustite ga da se ohladi, a onda ga zamrznite. 

Evo koja jela još možete zamrznuti:

Jela koja se mogu podgrijati 

Ova jela možete podgrijati:

  • juhe
  • variva
  • tjestenina
  • riža
  • složenci. 
Ako podgrijavate npr. tjesteninu, možete dodati malo umaka kako bi se poboljšala tekstura.

Ako ste odlučili odmrznuti složence, a u receptu se koristi parmezan ili neki drugi ribani sir, možete ga posipati nakon što podgrijete jelo. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu