Zapečena cvjetača – savjeti za pripremu i recepti
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Cvjetača ili karfiol još je jedan moćni član porodice krstašica iliti kupusnjača. Iako je njezina rođakinja brokula često zasjeni, cvjetača zaslužuje važno mjesto u vašoj prehrani.
Ona sadrži impresivan niz hranjivih tvari, uključujući vitamine, minerale, antioksidante i druge fitokemikalije, biološki aktivne nehranjive tvari iz bilja s važnom ulogom u zaštiti organizma i prevenciji različitih bolesti.
Velika prednost cvjetače je njezina iznimna svestranost. Od cvjetače možete napraviti zdraviju verziju “pire krumpira”, a možete je jesti sirovu, dodati salatama, kuhati ili peći.
Savjeti za pripremu cvjetače
Cvjetovi karfiola su dio biljke koji se najčešće priprema i jede. Međutim, stabljike i listovi su također jestivi i odličan su dodatak juhama. Cvjetaču možete pripremiti cjelovitu, ali najčešće se priprema izrezana na manje komade nalik na drvca.
Da biste je usitnili, najprije uklonite vanjski list pa zatim odvajajte cvjetove na mjestima gdje se susreću sa stabljikama. Možete ih rezati i dalje, ovisno o tome kakve komade želite, krupne, manje ili jednake veličine. S rubova uklonite smeđe dijelove.
Fitokemikalije iz cvjetače oslobađaju jake mirise kada se zagrijavaju. Ovi mirisi postaju jači što ih duže kuhate. Ako želite neutralizirati miris i zadržati teksturu povrća bez velikog gubitka hranjivih tvari, kuhajte cvjetaču kraće vrijeme.
Zapečena cvjetača
Da bi napravili običnu zapečenu cvjetaču, zagrijte pećnicu na 230 °C. Dodajte malo ulja, soli i papra. Zatim pecite, povremeno je okrećući, 25 do 35 minuta. Možete je kombinirati s različitim začinima, sjemenkama, sirevima i umacima.
Priprema cvjetače u pećnici može od ovog iznimno zdravog, ali pomalo bezukusnog povrća napraviti vaš omiljeni zdravi samostalni obrok, prilog ili snack. Naravno, vrijeme pripreme te pažljivi omjeri i odabir dodataka utječu na to koliko će ostati zdrav. Odabrali smo dvije ukusne kombinacije!
Zapečena cvjetača s čilijem, limetom i maslacem
Sastojci:
- 1 glavica cvjetače
- 2-3 češnja češnjaka, oguljena i usitnjena
- 2 žlice limunovog soka
- ¼ šalice kokosovog ulja
- morska sol i crni papar
- 1 čajnu žličica čilija u prahu
- ½ neslanog omekšanog maslaca
- 1 žlica nasjeckanog kozjeg sira
- 1 žličica svježe naribane korice limete
- 1 žličica svježeg soka od limete
- ½ čajna žličica umaka od paprike
- ¼ šalice svježeg sira
Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva. Izrežite cvjetaču u cvjetove i stavite ih u jedan sloj u posudu za pečenje. Dodajte češnjak. Prelijte sok od limuna preko cvjetova i poprskajte svaki komad kokosovim uljem. Dodajte još sol, papar i čili u prahu. Pecite 25 do 30 minuta.
U malom loncu pomiješajte maslac, sir, koricu od limete i umak od paprike. Kuhajte sve dok se maslac ne rastopi. Izvadite cvjetaču iz pećnice, velikodušno pospite svježim sirom i maslacem obogaćenim čilijem i limetom. Poslužite toplo.
Cjelovita zapečena cvjetača s tri vrste sira
Sastojci:
- 2 1/2 šalice suhog bijelog vina
- 2/3 šalice maslinovog ulja
- 1/4 šalice soli
- 3 žlice svježeg limunovog soka
- 2 žlice neslanog maslaca
- 1 žlica zdrobljene crvene paprike
- 1 žlica šećera
- 1 lovorov list
- 1 glavica cvjetače bez lišća
- 120 grama svježeg kozjeg sira
- 85 grama krem sira
- 85 grama feta sira
- 1/3 šalice vrhnja za kuhanje
Zagrijte pećnicu na 250 °C. Stavite vino, ulje, limunov sok, sol, maslac, papriku, šećer, lovor i 8 šalica vode da se kuhaju u velikom loncu. Dodajte cvjetaču, smanjite plamen na štednjaku i pecite 15 do 20 minuta povremeno je okrećući .
Zatim oprezno prebacite cvjetaču na lim za pečenje, dobro je osušite i pecite sve dok ne poprimi smeđu boju, od 30-40 minuta. Dok je cvjetača peče, smjesu kozjeg, krem i feta sira, vrhnje i 2 žlice ulja ubacite u blender da bi postala glatka.
Smjesu od tri vrste sira presipajte u zdjelu za posluživanje. Uz malo ulja i soli, poslužite s cijelom glavicom cvjetače. Sir možete pripremiti i dan ranije te ga poslužiti hladnog.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja