Dijabetes i slatkiši: Nutricionistica otkriva kada su u redu, a kada ih je bolje izbjeći! Tu si i tri jednostavna slatka recepta
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Dijabetes je kronična bolest koja zahtijeva prilagodbu prehrane i životnog stila. Bez obzira na to je li riječ o dijabetesu tipa 1 ili dijabetesu tipa 2, zdrava prehrana uz redovitu fizičku aktivnost i kvalitetan san ključna je za držanje ove bolesti pod kontrolom.
Dok se dijabetes tipa 1 javlja u djetinjstvu ili pubertetu te zahtijeva korištenje inzulina, dijabetes tipa 2 razvija se pretežito u odrasloj dobi. Iako oba tipa imaju genetske predispozicije, dijabetes tipa 2 posebice se vezuje uz dugoročnu nepravilnu prehranu, pretilost i općenito nezdrav stil života.
Jedna od ključnih stavki u prehrani za dijabetičare odnosi se na kontrolu unosa hrane koja ima potencijal naglo povisiti šećer u krvi. Skupina namirnica koja će napraviti velike skokove šećera u krvi čak i kod zdravih osoba su svakako slatkiši, odnosno visoko procesuirana hrana.
Slatkiši su nutritivno vrlo siromašni, a bogati kalorijama. Bez obzira na energetsku vrijednost, ne daju nam vlakna, vitamine, minerale, kvalitetne proteine. Štoviše, slatkiši sadrže kombinaciju sastojaka koji su u pretjeranoj količini štetni zasebno, a kamoli ne onda u kombinaciji.
Prvenstveno se misli na dodani šećer, ali isto tako i na zasićene masti. Veliki problem u slatkišima bile su i trans masti, no njihova proizvodnja je stavljena pod kontrolu. Neke zemlje, poput Danske, već su odavno zabranile trans masti.
Također, u slatkišima šećer dolazi pod različitim nazivima, a redoslijed sastojaka u popisu govori o njihovoj zastupljenosti po količini. Tako se u mliječnoj čokoladi npr. na prvom mjestu nalazi šećer u popisu sastojaka, što znači da taj proizvod upravo od svih sastojaka sadrži najviše šećera.
Zahvaljujući razvoju prehrambene industrije, dijabetes i slatkiši nisu više crna zona, već to dvoje možemo promatrati kao sivu zonu. Preciznije, danas na tržištu postoje i slatkiši za dijabetičare koji umjesto šećera sadrže sladila, poput eritritola.
Važno je naglasiti da se ovdje sladila koriste kako čokolada ne bi imala učinak naglog skoka šećera u krvi, međutim, to što proizvod sadrži sladila umjesto šećera ne znači da ima manje kalorija. Naime, najviše kalorija u čokoladi potječe iz masti, budući da je kakaov maslac jedan od ključnih sastojka čokolade.
Kako biste bili sigurni da smijete konzumirati određeni slatkiš, najčešće ćete ga pronaći u specijaliziranim trgovinama ili na posebnim odjelima tzv. zdrave hrane u supermarketima. Na takvom proizvodu bit će istaknuto da ne sadrži dodani šećer.
Može imati istaknute oznake koje se odnose na vrstu zaslađivača, npr. “sa stevijom“, a neki od njih će imati čak i tekst “Preporučuje Hrvatski savez dijabetičkih udruga“.
Dijabetes i slatkiši
Ako pričamo o klasičnim slatkišima s običnim šećerom, ne znači da ih osobe s dijabetesom tipa 2 ne smiju konzumirati.
Ako se osoba koja pati od dijabetesa veliku većinu vremena pridržava pravilne prehrane i vodi zdrav životni stil, tada mala količina slatkiša nakon konkretnog i uravnoteženog obroka ne bi trebala štetiti.
Važno je da takva konzumacija ne bude česta, da se slatkiši ne konzumiraju natašte ili kad je već prošlo dosta vremena od zadnjeg obroka. Ako je osoba pojela konkretan i uravnotežen obrok i nakon toga se zasladila kockicom čokolade, zbog kombinacije s namirnicama nižeg glikemijskog indeksa neće doći do naglog skoka šećera u krvi.
Uvijek je dobro dati prednost tamnoj čokoladi, odnosno čokoladi s visokim postotkom kakaa. Prepoznajemo je tako da se u popisu sastojaka na prvom mjestu nalazi kakaova masa. Čokolada koja na prvom mjestu sadrži šećer ubraja se u obične mliječne čokolade.
Treba napomenuti kako svaka osoba reagira individualno. Osobe koje pate od dijabetesa trebaju pratiti kako reagiraju nakon konzumacije određenog slatkiša. Ako nikako ne podnose klasične slatkiše, svakako ih treba zamijeniti onima koji su pogodni za dijabetičare, odnosno onima koji ne sadrže dodani šećer, već sladila.
Čak i kod konzumacije slatkiša sa sladilima treba biti oprezan i umjeren. Naime, sladila pojedincima mogu smetati u probavi. Primjerice, zbog fermentacije sladila od strane crijevnih bakterija može doći do stvaranja plinova, izazivajući nadutost, ali i proljev.
U većim količinama sladila mogu imati laksativan učinak, posebice sladila poput sorbitola i manitola. No, reakcije na umjetna sladila su individualne pa treba i tu pratiti reakcije tijela prilikom njihove konzumacije.
Slatkiši za dijabetičare
Ako želite biti sigurni u to što konzumirate kad se želite zasladiti, sami možete napraviti svoje slatkiše. Takvi domaći slatkiši brzo se spremaju, nutritivno su bogatiji, ali i energetski su bogati.
No, takvim slatkišima možete se zasladiti, ali i unijeti visokokvalitetne namirnice koje sadrže zdrave masti, vitamine i minerale. Osnovni sastojci koje možete koristiti su:
- razni orašasti plodovi
- svježe i suho voće
- začini poput cejlonskog cimeta koji pomaže u regulaciji šećera u krvi
- stevija ili zaslađivači po želji
- tamna čokolada
- kokosove mrvice
- bademovo brašno
- kokosovo ulje
- organski kakao bez šećera
- krem sir
- whey protein
- maslaci od orašastih plodova bez šećera.
Popis se može nastaviti, a kombinacija nekih od sastojaka dat će ukusne slatkiše, kolače ili slastice.
Energetske kuglice za dijabetičare
Evo jedan recept za energetske kuglice. Zasladite se 1 – 2 energetske kuglice nakon ručka.
Sastojci:
- pola šalice miksa orašastih plodova
- 3 suhe datulje bez koštica
- 1 jušna žlica organskog kakaa bez šećera
- pola čajne žličice ekstrakta vanilije
- prstohvat soli
- kokosove mrvice.
Priprema
- U blenderu usitnite orašaste plodove.
- Potom dodajte datulje koje prethodno možete potopiti u vodi na 10 minuta, zatim kakao, sol i ekstrakt vanilije te izblendajte.
- Od smjese oblikujte kuglice i uvaljajte u kokosove mrvice.
Umjesto u kokosove mrvice, kuglice možete uvaljati i u otopljenu tamnu čokoladu.
Čoko mousse od avokada
Ako volite mousse, onda ovaj nutritivno bogati čoko mousse od avokada nemojte preskočiti.
Sastojci:
- 1 zreli avokado
- 2 jušne žlice organskog kakaa bez šećera
- 1 – 2 jušne žlice meda ili zaslađivača po želji
- pola čajne žličice ekstrakta vanilije
- oko 3 jušne žlice biljnog napitka bez šećera
- prstohvat soli.
Priprema
- Avokado ogulite i dodajte u blender i izblendajte.
- Potom, u blender dodajte kakao, med, ekstrakt vanilije, med ili zaslađivač po izboru te malo biljnog napitka bez šećera i izblendajte.
- Kad ste dobili jednoličnu smjesu, prebacite mousse u staklenu čašu i ostavite barem pola sata u hladnjaku da se stisne.
Fritule za dijabetičare
Dobra vijest je da u ovo blagdansko vrijeme možemo uživati i u fritulama koje su recepturom prilagođene osobama koje pate od dijabetesa.
Sastojci:
- 1 šalica bademovog brašna
- 1/4 kokosovog brašna
- 1/4 zaslađivača po izboru
- pola šalice nezaslađenog biljnog napitka
- 1 čajna žličica praška za pecivo
- pola čajne žličice cejlonskog cimeta
- prstohvat soli
- 2 jaja
- 1 čajna žličica ekstrakta vanilije
- korica limuna
- ulje za prženje.
Priprema
- U zdjeli najprije pomiješajte brašno, sol, cimet, prašak za pecivo i zaslađivač.
- U drugoj zdjeli umutite jaja, pa dodajte biljni napitak, koricu limuna i ekstrat vanilije.
- Polako sjedinite mokre i suhe sastojke u kompaktnu smjesu.
- Zagrijte ulje za prženje.
- Jušnom žlicom oblikujte fritule i stavite u ulje. Pržite s obje strane dok ne poprime zlatnu boju.
- Fritule stavite na ubrus kako bi upio višak ulja.
- Fritule poslužite posipane cejlonskim cimetom, prelivene tamnom čokoladom i sl.
Pročitajte i ove članke:
- Recepti za dijabetičare: Ugljikohidrati nisu zabranjeni! Imamo jednostavne i fine recepte koji će šećer držati pod kontrolom
- Voće za dijabetičare: Nutricionistica otkriva na što trebate obratiti pozornost i postoji li zabranjeno voće za dijabetičare
- Zabranjena hrana za dijabetičare: Nutricionistica otkriva koje namirnice mogu naglo i brzo povećati razinu šećera u krvi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja