9 najpopularnijih tretmana za lice: Što trebate znati?

popularni tretman za lice

Tko ne voli osjećaj svježine i revitalizacije? Jedan od načina da to postignete su tretmani lica, koji poboljšavaju cjelokupan izgled kože. Prema riječima dr. Marise Garshick, certificirane dermatologinje iz New Yorka, u intervjuu za Everyday Health, tretman lica je ciljana njega kože osmišljena za poboljšanje njezina zdravlja i estetike.

Međutim, pojam “tretman lica” obuhvaća širok spektar postupaka. Neki su usmjereni na opuštanje i uključuju masaže te nanošenje krema, dok se drugi fokusiraju na regeneraciju kože, koristeći znanstveno dokazane sastojke, ekstrakcije i specijalizirane uređaje za čišćenje pora, uklanjanje mrtvih stanica i poboljšanje tena.

Tretmani lica su dostupni u spa centrima, medicinskim spa ustanovama i dermatološkim klinikama, iako se ne nude svi tipovi tretmana na svim lokacijama.

Pojedine zahvate najbolje je provoditi pod nadzorom dermatologa.

Ipak, tretmani lica ne mogu zamijeniti dermatološke preglede, osobito kada je riječ o redovitim kontrolama ili liječenju specifičnih kožnih problema.

Dr. Jody Alpert Levine, certificirana dermatologinja, za Everyday Health naglašava da tretmani lica mogu nadopuniti dermatološku njegu, no stručnjaci su ključni u liječenju stanja poput akni, psorijaze ili rozaceje.

Ako razmišljate o uvođenju tretmana lica u svoju rutinu njege kože ili želite isprobati nešto novo, donosimo vam devet popularnih opcija.

Devet najpopularnijih tretmana za lice

Jedna od prednosti tretmana lica je njihova raznolikost. Budući da različiti centri mogu koristiti specifične nazive za svoje tretmane, preporučuje se kontaktirati ih unaprijed kako biste bili sigurni da nude upravo ono što tražite.

1. Klasični tretman lica

Klasični tretman obično uključuje eksfolijaciju, hidrataciju i po potrebi ekstrakcije za čišćenje začepljenih pora. Poznat je i pod nazivima “dubinsko čišćenje lica” ili “hidratantni tretman”, a može se prilagoditi različitim tipovima kože.

Ovaj tretman daje koži osvježen izgled, čineći je punijom i sjajnijom, iako su učinci kratkotrajni. Osobe s osjetljivom kožom trebale bi se raspitati o korištenim proizvodima kako bi izbjegle iritacije.

LED svjetlosna terapija
FOTO: Shuttterstock

2. LED svjetlosna terapija

LED tretmani koriste različite valne duljine svjetlosti za rješavanje specifičnih problema s kožom. Crveno svjetlo potiče proizvodnju kolagena i smanjuje bore, dok druge boje mogu djelovati protuupalno i pomoći u borbi protiv akni.

Ovaj bezbolan tretman traje oko 20 minuta, a za vidljive rezultate potrebno je više sesija. Kućni LED uređaji mogu pomoći u održavanju učinka između profesionalnih tretmana.

3. Microneedling

Često uspoređivan s “treningom za kožu”, microneedling koristi sitne iglice koje stvaraju mikrooštećenja, potičući proizvodnju kolagena. Ovaj tretman učinkovito smanjuje ožiljke od akni, fine bore i hiperpigmentacije. Posebno je koristan za osobe s tamnijim tonovima kože jer pomaže ujednačavanju tena nakon akni.

4. IPL foto-tretman

Intenzivna pulsna svjetlost (IPL) cilja promjene pigmentacije uzrokovane oštećenjem od sunca. Prodire u kožu i pomaže u uklanjanju sunčevih pjega, pjega od starenja i popucalih kapilara, a također može smanjiti crvenilo uzrokovano rozacejom.

Međutim, IPL nije pogodan za melazmu jer može pogoršati pigmentaciju. Optimalni rezultati postižu se kroz seriju tretmana.

5. Hydrafacial

Hydrafacial tretman odvija se u tri koraka – čišćenje i eksfolijacija, vakuumsko izvlačenje nečistoća iz pora te hidratacija. Odličan je za odčepljivanje pora i hidrataciju suhe kože, a pojedine verzije uključuju i blage kemijske pilinge za dodatne benefite.

Iako je generalno siguran, osobe s teškim aknama, rozacejom ili opeklinama od sunca trebale bi se savjetovati s dermatologom prije tretmana.

6. Kemijski piling

Kemijski pilinzi koriste kiseline poput glikolne, salicilne ili mliječne kako bi uklonili mrtve stanice i poboljšali teksturu kože. Jačina pilinga ovisi o koncentraciji kiseline i trajanju primjene. Pilinzi se mogu prilagoditi različitim problemima kože, no mogu uzrokovati privremeno ljuštenje kože nakon tretmana.

mikrostrujna terapija
FOTO: Shutterstock

7. Učvršćujući ili lifting tretman (mikrostrujna terapija)

Ovaj tretman uključuje masažu, mikrostrujnu tehnologiju (niske električne impulse koji potiču kolagen) ili radiofrekvenciju za učvršćivanje i podizanje kože. Rezultati su poboljšan tonus i kontura lica, no dugoročni učinak zahtijeva redovite tretmane.

S obzirom na raznolikost ovih tretmana, preporučuje se konzultacija sa stručnjakom kako biste odabrali najbolju opciju.

8. Mikrodermoabrazija

Mikrodermoabrazija koristi sitne kristale za fizičku eksfolijaciju kože, uklanjajući mrtve stanice. Ovaj tretman može pružiti trenutačan sjaj, no nije prikladan za osjetljivu kožu te može uzrokovati iritaciju ili ožiljke kod nekih osoba.

9. Dermaplaning

Dermaplaning nježno uklanja mrtve stanice kože i sitne dlačice (“peach fuzz“), ostavljajući kožu glatkom i sjajnom. Idealan je za trenutni osvježavajući efekt, no može biti previše agresivan za osobe s vrlo suhom ili osjetljivom kožom. Alternativno, metoda “oilplaningkoristi ulje kako bi se smanjila iritacija

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu