Šest grešaka koje radite sa sprejem za sunčanje

Sprejevi za sunčanje mnogima su omiljeni zbog jednostavne primjene

Sprejevi za sunčanje mnogima su omiljeni zbog jednostavne primjene – osobito kada treba namazati nemirno dijete ili teško dostupna područja poput leđa.

Ipak, iako su praktični, dermatolozi upozoravaju da ih često ne koristimo pravilno. U nastavku saznajte koje su najčešće greške pri korištenju sprejeva za sunčanje – i kako ih izbjeći da biste kožu doista zaštitili.

Zašto je zaštita od sunca važna?

Korištenje kreme ili spreja za sunčanje jedna je od najvažnijih mjera za zaštitu kože od štetnog ultraljubičastog (UV) zračenja.

Američka akademija za dermatologiju (AAD) preporučuje upotrebu vodootpornih krema sa širokim spektrom zaštite (UVA i UVB) i zaštitnim faktorom (SPF) 30 ili višim. I UVA i UVB zrake mogu oštetiti kožu i povećati rizik od raka kože, koji će, prema procjenama, razviti svaka peta osoba u SAD-u.

Najčešće greške kod korištenja spreja za sunčanje

Evo na što trebate obratiti pažnju.

1. Ne nanosite dovoljno proizvoda

Kod krema se preporučuje količina otprilike jedne čašice za rakiju (30 ml) za cijelo tijelo odrasle osobe. Kod sprejeva je to teško procijeniti, no dermatolozi za Health savjetuju da svaka regija (ruke, noge, leđa … ) dobije količinu spreja veličine loptice za golf.

Koža bi nakon prskanja trebala biti vidljivo mokra, a zatim je potrebno kremu umasirati rukama.

Možete i poprskati dlanove pa njima nanijeti proizvod.

Mineralni sprejevi često ostavljaju bijeli trag, što je zapravo korisno – jasno vidite gdje ste ga nanijeli, a gdje niste. Prskajte svaku regiju tijela najmanje šest sekundi s udaljenosti od nekoliko centimetara – i obavezno utrljajte.

Nikad ne koristite sprej za sunčanje u zatvorenom prostoru jer sitne čestice mogu nadražiti oči, nos i dišne puteve
FOTO: Shutterstock

2. Prskate u lošim uvjetima

Nikad ne koristite sprej u zatvorenom prostoru jer sitne čestice mogu nadražiti oči, nos i dišne puteve. Isto tako, ne prskajte na jakom vjetru – većina proizvoda tada neće završiti na vašoj koži, već u zraku.

Birajte zaklonjena mjesta, poput trijema ili parkirališta, a na vjetrovitim lokacijama radije se odlučite za kremu ili proizvod u sticku.

3. Ne utrljavate proizvod

Velika zabluda kod sprejeva jest da ih nije potrebno razmazivati. Međutim, bez utrljavanja nećete dobiti ravnomjeran sloj, a time ni potpunu zaštitu. Dermatolozi upozoravaju – ako ne želite zaprljati ruke, radije odaberite drugi oblik zaštite.

4. Stajete na jednom sloju

Ako ćete cijeli dan provesti na suncu, jedan sloj zaštite jednostavno nije dovoljan. Sprej je koristan za brzo obnavljanje zaštite ili za lakšu aplikaciju na plaži, ali ne bi trebao biti jedini sloj.

Dermatolozi savjetuju da se sprej nanosi, razmaže, zatim nanese još jedan sloj – i ponovno razmaže. Tako ćete biti sigurni da niste propustili nijedno područje.

Ako ćete cijeli dan provesti na suncu, jedan sloj zaštite jednostavno nije dovoljan
FOTO: Shutterstock

5. Zaboravljate na ponovnu aplikaciju

Sprejeve, baš kao i druge oblike zaštite, treba ponovno nanositi svaka dva sata, kao i odmah nakon kupanja ili znojenja. Čak i ako koristite proizvod sa SPF-om 50 ili višim, redovito obnavljanje ključno je za učinkovitu zaštitu. Ako često zaboravljate, postavite alarm na mobitelu kao podsjetnik.

6. Koristite stari ili izloženi sprej

Ako vam je prošlogodišnji sprej još uvijek u torbi za plažu – vrijeme je da ga bacite. Aktivni sastojci u proizvodima za zaštitu od sunca s vremenom se razgrađuju, posebno ako su izloženi visokim temperaturama. Nakon dana provedenog na suncu sprej obavezno unesite u kuću.

Pravilo dermatologa glasi – nova sezona ili novo putovanje = nova krema ili sprej za sunčanje

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu