Jabučni ocat za psorijazu: Je li učinkovit?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Jabučni ocat često se preporučuje kao prirodni lijek za psorijazu, s tvrdnjama o njegovoj sigurnosti i učinkovitosti, no postoji malo znanstvenih dokaza koji podupiru ove tvrdnje.
Dr. Deeptej Singh, osnivač dermatološke prakse Sandia Dermatology u Albuquerqueu, za WebMD objašnjava da iako jabučni ocat za psorijazu može djelovati kao kućni lijek, ne bi trebao zamijeniti propisane lijekove.
Jabučni ocat za psorijazu
Jabučni ocat, koji se proizvodi od fermentiranih jabuka, sadrži octenu kiselinu i razne minerale poput kalcija i kalija. Koristi se već tisućama godina za liječenje rana i prevenciju infekcija, no većina njegovih koristi temelji se na anegdotalnim dokazima, a ne na znanstvenim istraživanjima.
Kad je riječ o psorijazi, Nacionalna zaklada za psorijazu priznaje da jabučni ocat za psorijazu može pomoći u ublažavanju svrbeža na tjemenu, iako istraživanja koja podupiru ovu tvrdnju nisu brojna.
Jedno malo istraživanje na pacijentima s atopijskim dermatitisom nije pokazalo nikakvo poboljšanje korištenjem razrijeđenog octa, a kod nekih je pacijenata izazvao iritaciju.
Jabučni ocat može poboljšati zdravlje kože normaliziranjem pH vrijednosti, što može pomoći u smanjenju crvenila i svrbeža. Također, djeluje kao prirodni eksfolijant jer uklanja mrtve stanice kože i čini psorijazu manje “ljuskavom”.
Kako ga koristiti?
Za sigurnu upotrebu, prije nego što pokušate koristiti jabučni ocat za psorijazu, posavjetujte se s dermatologom. Preporučuje se prvo napraviti mali test na koži kako biste provjerili imate li reakciju. Ako je sigurno, možete:
- koristiti razrijeđene kupke s jabučnim octom – dodajte dvije šalice jabučnog octa u mlaku kupku i namočite se 15 – 20 minuta; nakon toga isperite tijelo hladnom vodom i nanesite hidratantnu kremu
- probati obloge s jabučnim octom – pomiješajte šalicu tople vode sa jednom jušnom žlicom jabučnog octa; nanesite smjesu na gazu ili pamučnu tkaninu i nosite tri sata ili preko noći.
Izbjegavajte korištenje jabučnog octa na otvorenim ranama ili ga piti nerazrijeđenog. Kiselina može opeći kožu i oštetiti zubnu caklinu. Uvijek ga razrijedite prije konzumacije (jedna jušna žlica s oko 300 ml vode) i nakon toga isperite usta.
Za psorijazu tjemena razrijedite ocat s vodom u omjeru 1:1 i nanesite ga na tjeme. Isperite kad se osuši, ali izbjegavajte korištenje na oštećenoj koži ili oko očiju jer može izazvati iritaciju.
Neke internetske stranice preporučuju miješanje jabučnog octa sa zdrobljenim aspirinom za liječenje psorijaze tjemena. Dok aspirin sadrži salicilnu kiselinu, poznatu po tome što omekšava kožu i smanjuje ljuskavost, ne postoji dokaz da je ova kombinacija učinkovitija od samog jabučnog octa.
Jabučni ocat ne treba koristiti ako imate otvorene rane, pukotine ili krvarenje na tom dijelu kože. Ako imate osjetljivu kožu, preporučuje se prvo testiranje na malom području kože.
Postoje i drugi učinkoviti tretmani za psorijazu, uključujući topičke kortikosteroide, lijekove na bazi vitamina D, fototerapiju, biološke lijekove i oralne lijekove. Za kućne tretmane možete isprobati katran, salicilnu kiselinu, kupku od zobi, aloe veru, Epsomovu sol i kurkumu.
Pročitajte i ove članke:
- 11 savjeta za ublažavanje simptoma psorijaze kod kuće
- Prirodni lijekovi za psorijazu: Imamo popis narodnih lijekova koji pomažu kod ove upalne bolesti kože
- Šest komplikacija psorijaze koje nisu vezane za kožu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Osam neuroloških simptoma koje uzrokuje plijesan
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Levine, H. (2024). Apple Cider Vinegar for Psoriasis: Does It Really Help? WebMD.
- Luu, L. A. i sur. (2019). Apple cider vinegar soaks [0.5%] as a treatment for atopic dermatitis do not improve skin barrier integrity. Pediatr. Dermatol., 36(5): 634–639.