Koloidna zob: Prirodno sredstvo za čišćenje i njegu osjetljive kože! Evo kako je napraviti kod kuće i iskoristiti za masku za lice te kupku

Koloidna zob

Zobene pahuljice su najpoznatije kao lagan i zdrav jutarnji obrok, ali su isto tako iznimno cijenjen sastojak za njegu kože zbog svojih umirujućih svojstava.

Poznate su u kozmetici pod imenom koloidna zob. U njezi kože koristi se cijelo zrno zobi s jezgrom i ovojnicom koja se melje u fini prah topiv u vodi.

Primjena koloidne zobi preporučuje se od strane liječnika u dermatologiji i za njegu kože odraslih i djece. Međutim, njena upotreba datira još iz doba starih Rimljana koji su je koristili kao prirodno sredstvo za čišćenje i njegu osjetljive kože.

Odlična je kao piling jer uklanja prljavštinu, masnoću i mrtve stanice te hidratizira i smanjuje upalu.  Stoga se u narodnoj medicini koristi kao odličan kućni lijek za svrbež, suhoću, žarenje i crvenilo lica i tijela.

Koloidna zob za kožu primjenjuje se kao lokalni tretman i vrlo učinkovit sastojak za liječenje širokog raspona dermatoloških problema kao što su:

Koloidna zob za kožu
FOTO: Shutterstock

Ljekovitost zobi

Studija iz 2018. sugerira da antioksidativni i protuupalni učinci koloidne zobi potječu od njenih biljnih kemikalija zvanih avenantramidi.

Bogata je nutrijentima hranjivim za kožu, uključujući aminokiseline, antioksidanse i masne kiseline. Ova svojstva čine zobene pahuljice i zdravom namirnicom i vrlo korisnim sastojkom u formulacijama za njegu kože.

Koloidna zob sadrži korisne komponente za kožu, a to su beta-glukan, tvar koja apsorbira vodu, antioksidansi fenoli te saponini koji imaju svojstva slična sapunu i djeluju kao sredstvo za čišćenje i uklanjanje viška masnoće i nečistoća s kože.

Tri blagodati koloidne zobi

Evo kako koloidna zob djeluje na kožu.

Smanjuje iritaciju i crvenilo kože

Zobena kaša pomaže u smanjenju crvenila i mrlja ublažavanjem iritacije te obnavlja i održava njenu zdravu barijeru. Blokira štetne iritanse, pružajući joj olakšanje od manjih iritacija.

Proteini i polisaharidi vežu se za kožu štiteći je od vanjskih faktora, a ujedno joj pomažu održati idealnu pH vrijednosti. To čini zobene pahuljice posebno korisnim sastojkom za njegu osjetljive kože.

Hidratizira i vlaži

Koloidna zob veže se za kožu stvarajući okluzivnu barijeru koja zadržava vlagu te joj na taj način pomaže u regeneraciji i održavanju hidratizacije.

Omekšava kožu i smiruje svrbež

Protuupalna svojstva zobi uravnotežuju pH vrijednost kože, smanjujući joj suhoću i povezane simptome kao što su svrbež, ljuštenje i zatezanje. Kupke s koloidnom zobenom kašom ublažavaju svrbež u slučajevima herpesa.

Koloidna zob - kako napraviti
FOTO: Shutterstock

Koloidna zob – kako napraviti?

Koloidna zob posebno je usitnjena i prosijana integralna zob bogata glukanima. S obzirom na to da zob bubri u vodi, u lokalnoj primjeni koristi se samo svježe pripremljena u vodenim otopinama dok se trajni kozmetički proizvodi pripremaju u uljima.

Kozmetički proizvodi na bazi koloidne zobi često su skupi, pa ako više volite prirodnu kućnu kozmetiku možete napraviti svoju domaću koloidnu zobenu kašu. Za to su vam potrebna integralna, cjelovita zrna nekuhane zobi i bleneder ili mlinac koji fino usitnjava namirnice.

Priprema

Stavite integralnu zob u mlinac za kavu ili procesor hrane i sameljite zrna dok se ne pretvore u fini prah. Da biste provjerili je li zob fino usitnjena, pomiješajte jednu jušnu žlicu zobi u čaši tople vode.

Mliječno bijela boja ukazuje na to da su zrna dovoljno samljevena.

Napomena

Iako se u trgovinama lako nabavlja zobeno brašno, ono nije isto što i koloidna zob. Razlika je u tome što se zobeno brašno dobiva iz zrna zobi s kojeg je ovojnica skinuta. Koloidna zob se dobiva mljevenjem cijelog zrna, zajedno s ovojnicom.

Kako koristiti koloidnu zob?

Dobiveni prah stavlja se u vodu ili vodene otopine poput biljnih čajeva i priprema u obliku paste koja se namaže na zahvaćena područja kože, koristi kao piling ili stavlja u ljekovite kupke.

Maske za lice

Maska od zobi pomaže u uklanjanju mrtvih stanica kože, otvara i čisti pore. Po želji, u pastu možete dodati uobičajene prirodne sastojke koji odgovaraju vašem tipu kože.

Sastojci
  • 2 čajne žličice koloidne zobene kaše
  • topla voda (ili biljni čaj).
Priprema

Pomiješajte sastojke u zdjelici kako biste stvorili gustu pastu.

Na očišćeno lice, nježno nanesite masku i ostavite da djeluje 10 – 30 minuta. Isperite zobenu pastu, osušite lice i nanesite hidratantnu kremu za dodatni sloj zaštite. Ako želite, ovu masku možete svakodnevno koristiti jer su studije pokazale da nisu utvrđene nikakve iritacije nakon njene redovite uporabe.

Kupke od zobene kaše

Američka Nacionalna udruga za ekceme preporučuje da se djeca i odrasli koji imaju ekcem svaki dan kupaju u mlakoj kupki u kojoj je dodana koloidna zob za ublažavanje svrbeža. Namakanje u mlakoj kupki od zobenih pahuljica umiruje, hidratizira i štiti kožu.

Priprema
  1. Napunite kadu mlakom vodom. Izbjegavajte vruću vodu jer ona može pogoršati stanje upaljene kože i izvući joj vlagu.
  2. Stavite šalicu koloidne zobi u kadu pod tekućim mlazom vode.
  3. Rukom pomiješajte vodu i zob da bi se prah brže otopio.

Lezite u kadu i opustite se u mliječnoj zobenoj kupki oko 10 – 20 minuta. Nakon tuširanja, po potrebi nanesite hidratantnu kremu ili losion za dodatnu zaštitu kože.

Koloidna zob - gdje kupiti
FOTO: Shutterstock

Koloidna zob – gdje kupiti?

Na inozemnim portalima i trgovinama zdravih namirnica može se nabaviti fino samljeveni prah koloidne zobi. Kod nas u Hrvatskoj u ponudi su gotovi kozmetički proizvodi s kolodinom zobi u obliku losiona ili masti koji se mogu nabaviti u ljekarnama.

Ako sami želite napraviti koloidnu zob, preporučuje se kupovina integralne zobi koju možete nabaviti u dućanima zdrave hrane ili kod eko uzgajivača.

Koloidna zob – cijena

Kozmetičke masti i losioni s koloidnom zobi u ljekarnama koštaju 18,30 – 23 eura. Na stranim internetskim trgovinama cijena za 100 g fino samljevene koloidne zobi kreće se od 4,5 eura. Cijena 500 g integralne zobi u trgovini zdrave hrane je 2,49 eura.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu