Pjege od sunca: Tko im je podložniji i kako ih ukloniti?

Pjege od sunca

Pjege od sunca, poznate i kao staračke pjege, tamne su mrlje na koži uzrokovane pretjeranim izlaganjem ultraljubičastom (UV) svjetlu.

One su vrsta hiperpigmentacije i uglavnom se pojavljuju oko 40. godine života zbog dugotrajnog izlaganja suncu. Sunčane pjege nastaju kada stanice koje proizvode melanin prekomjerno proizvode pigment nakon previše izlaganja suncu, zbog čega se stvaraju tamne mrlje na koži.

Za razliku od raka kože, sunčane pjege su bezopasne i nisu prekancerozne. No, mogu se kozmetički tretirati kremama i postupcima za smanjenje njihove pojave, a mogu se poduzeti i preventivne mjere kako bi se izbjegao njihov razvoj.

Sunčane pjege – simptomi

Sunčane pjege pojavljuju se kao ravne, ovalne, tamne mrlje na koži, različite boje – od žutosmeđe do crne. Obično se nalaze na područjima izloženim suncu, poput lica, šaka, prsa, leđa, ramena i ruku. Za razliku od drugih stanja kože, pjege od sunca ne uzrokuju bol, svrbež ili krvarenje.

Ako tamna mrlja pokazuje ove simptome, to može biti madež ili kancerogena izraslina, što zahtijeva posjet liječniku ili dermatologu radi procjene.

Sunčane pjege
FOTO: Shutterstock

Pjege od sunca – uzroci

Sunčane pjege nastaju kao posljedica dugotrajnog izlaganja suncu koje aktivira proizvodnju melanina za zaštitu kože od UV zračenja. Umjetni UV izvori poput solarija također mogu uzrokovati sunčane pjege.

S vremenom pretjerano izlaganje UV zračenju mijenja proizvodnju melanina, što dovodi do koncentriranih tamnih mrlja.

Iako svatko može razviti sunčane pjege, one su češće kod ljudi starijih od 40 godina zbog kumulativne izloženosti suncu.

Genetika također može igrati ulogu jer određeni genski markeri mogu pridonijeti prekomjernoj proizvodnji melanina nakon kroničnog izlaganja suncu.

Dijagnoza

Dermatolog može dijagnosticirati tamne mrlje od sunca i isključiti druga stanja poput raka kože. Tijekom pregleda, dermatolog će procijeniti ima li na koži znakova sunčevih pjega ili drugih problema i može napraviti biopsiju kože ako bilo koja mrlja bude sumnjiva.

Kako ukloniti pjege od sunca?

Iako sunčane pjege ne predstavljaju rizik za zdravlje i ne zahtijevaju liječenje, mogu se izblijediti iz kozmetičkih razloga. Lokalni tretmani koji sadrže azelainsku kiselinu, kojičnu kiselinu, vitamin C, glikolnu kiselinu i retinoide mogu pomoći u smanjenju pojave sunčanih pjega blokiranjem proizvodnje melanina i ljuštenjem kože.

Kozmetički postupci kao što su laserski tretmani, kriokirurgija, mikrodermoabrazija i kemijski pilinzi također mogu učinkovito izblijediti pjege od sunca, iako mogu uključivati ​​veće troškove i moguće nuspojave.

Kako ukloniti pjege od sunca
FOTO: Shutterstock

Prevencija

Sprječavanje sunčanih pjega uključuje zaštitu kože od izlaganja UV zračenju. Preporučene mjere uključuju:

Iako su sunčeve pjege same po sebi bezopasne, one ukazuju na značajno izlaganje suncu, što može povećati rizik od raka kože poput aktinične keratoze, melanoma, karcinoma bazalnih stanica i karcinoma skvamoznih stanica.

Neophodno je pratiti pojavu novih ili promjenjivih mrlja na koži i konzultirati se s dermatologom kako bi se napravila razlika između sunčanih pjega i potencijalnih karcinoma kože.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Caporuscio, J. (2024). What to know about sunspots on the face. Medical News Today.
  2. Millhone, C. (2024). What Are Sunspots? Health.
  3. Silva, L. (2024). How To Remove Sunspots On Your Face, According To Dermatologists. Forbes.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu