Čaj protiv žgaravice: Ovih sedam će neutralizirati kiselinu

Čaj protiv žgaravice

Gotovo svi smo barem jednom osjetili neugodan osjećaj žgaravice nakon obilnog obroka – onaj peckajući osjećaj koji se širi iz želuca prema prsima i može u potpunosti pokvariti užitak u hrani.

Srećom, priroda nam nudi nježna, ali učinkovita rješenja za ovaj problem, a jedno od njih je čaj protiv žgaravice – topao, umirujući tradicionalni napitak koji ne samo da olakšava simptome, već doprinosi i općem zdravlju probavnog sustava.

U ovom članku saznajte koji su najbolji biljni čajevi protiv žgaravice, koje su njihove prednosti i kako ih koristiti.

Žgaravica, poznata i kao refluks kiseline, čest je problem koji pogađa velik broj ljudi, narušava kvalitetu života i ometa svakodnevne aktivnosti.

Ona je jedan od glavnih simptoma refluksa želučane kiseline, stanja u kojem se kiselina iz želuca vraća natrag u jednjak. Za razliku od želuca, čija je sluznica prirodno zaštićena od djelovanja kiseline, sluznica jednjaka je osjetljiva, što dovodi do iritacije, osjećaja pečenja, boli i drugih neugodnih simptoma.

Najčešći simptomi žgaravice uključuju:

Uzroci žgaravice

Žgaravicu mogu uzrokovati razni čimbenici poput prejedanja, konzumacije masne, pržene, začinjene ili kisele hrane, stresa, pušenja i alkohola.

Ostali čimbenici koji povećavaju rizik od razvoja žgaravice su:

  • ležanje neposredno nakon obroka – gravitacija pomaže zadržati kiselinu u želucu kada stojimo ili sjedimo
  • prekomjerna težina – višak kilograma povećava pritisak na trbuh, što može potaknuti refluks
  • trudnoća – hormonalne promjene i pritisak maternice na želudac često uzrokuju žgaravicu
  • određeni lijekovi – lijekovi poput nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) mogu iritirati sluznicu jednjaka
  • hijatalna hernija (želučana kila) – kod ovog stanja dio želuca prolazi kroz otvor dijafragme i ulazi u prsni koš, što može uzrokovati refluks
  • stres – dugotrajna napetost i stres mogu utjecati na probavu i pogoršati simptome.

Uz različita prirodna rješenja za žgaravicu, čaj je jedan od najjednostavnijih i najugodnijih načina da se izborimo s tom nelagodom.

Ovaj topli napitak je zeleni saveznik koji donosi olakšanje od neugodnih simptoma te pomaže da se osjećamo bolje i spremniji za svakodnevne izazove.

Čaj protiv žgaravice – djelovanje

Čajevi obiluju biljnim spojevima koji učinkovito smiruju upale, neutraliziraju višak želučane kiseline i opuštaju mišiće jednjaka. Ovi blagotvorni učinci ključni su za ublažavanje peckanja i neugode koje žgaravica može izazvati, što pruža prirodno i nježno olakšanje.

Blagotvorno djelovanje čaja uključuje:

  • protuupalna svojstva – ljekovito bilje u čaju pomaže smanjiti upalu i umiriti osjetljivu sluznicu jednjaka, čime ublažava iritaciju i pruža olakšanje od neugodnih simptoma
  • antispazmodička svojstva – ovi čajevi opuštaju mišiće probavnog sustava, zbog čega smanjuju rizik od povratka želučane kiseline u jednjak i dodatno podržavajući zdravlje probave
  • neutralizacija želučane kiseline – iako čajevi nisu potpuno jednaki antacidima, neki od njih mogu učinkovito pomoći u ublažavanju viška želučane kiseline, što smanjuje osjećaj pečenja i nelagode na prirodan način
  • smirujuća svojstva – šalica čaja donosi više od okusa, ona pruža trenutak mira i opuštanja; uz svoju sposobnost da smanji stres i napetost, čaj pozitivno djeluje na tijelo i um, što dodatno pomaže u ublažavanju simptoma žgaravice
  • stvaranje zaštitnog sloja – određene biljke sadrže prirodne sluzi koje nježno oblažu sluznicu jednjaka, stvarajući zaštitni sloj koji pomaže u obrani od iritacije uzrokovane želučanom kiselinom.

Najbolji čaj protiv žgaravice

Redovita konzumacija određenih biljnih čajeva može značajno doprinijeti stabilnosti i zdravlju probavnog sustava. Isprobajte različite vrste čajeva i pronađite onaj koji vam najviše odgovara.

Čaj od kamilice djeluje kao prirodni antacid
FOTO: Shutterstock

1. Čaj od kamilice (Matricaria chamomilla)

Kamilica je poznata po svojim umirujućim svojstvima. Djeluje kao prirodni antacid koji smanjuje upalu u želucu i jednjaku. Osim toga, kamilica pomaže u smanjenju stresa, koji često može biti okidač za žgaravicu.

Za pripremu koristite jednu jušnu žlicu suhih cvjetova kamilice na šalicu vruće vode. Ostavite da odstoji 10 minuta, procijedite i pijte polako. Dodavanje malo meda može dodatno poboljšati okus i umirujući učinak.

2. Čaj od đumbira (Zingiber officinale)

Đumbir ima snažna protuupalna svojstva i pomaže u smirivanju probavnog sustava. Također, potiskuje višak kiseline i umiruje kontrakcije mišića u jednjaku. Možete koristiti svježi korijen đumbira ili suhi đumbir u prahu.

Za pripremu đumbirovog čaja narežite 3 – 4 tanke kriške svježeg đumbira i prelijte ih s 250 ml vruće vode. Ostavite da odstoji 10 minuta, a zatim pijte u malim gutljajima.

3. Čaj od korijena sladića (Glycyrrhiza glabra)

Korijen sladića je prirodni lijek za zaštitu sluznice želuca. Njegovi aktivni spojevi stvaraju zaštitni sloj koji ublažava osjetljivost na kiseline.

Pri pripremi čaja od sladića koristite mali komadić korijena ili jednu jušnu žlicu suhih komadića na šalicu vruće vode. Ostavite da odstoji 10 – 15 minuta. Važno je napomenuti da osobe s visokim krvnim tlakom trebaju ograničiti unos sladića zbog njegovog mogućeg učinka na krvni tlak.

4. Čaj od paprene metvice (Mentha piperita)

Paprena metvica ili nana može opustiti mišiće probavnog sustava, što pomaže pri probavi. Međutim, kod nekih osoba metvica može povećati simptome žgaravice jer opušta donji sfinkter jednjaka, što može omogućiti povrat kiseline.

Ako odlučite probati metvicu, počnite s malim količinama i pratite kako vaš organizam reagira.

Za pripremu stavite jednu jušnu žlicu suhih listova metvice u šalicu vruće vode i ostavite da odstoji 5 – 7 minuta.

Paprena metvica ili nana može opustiti mišiće probavnog sustava
FOTO: Shutterstock

5. Čaj od bijelog sljeza (Althaea officinalis)

Korijen bijelog sljeza je ljekovita biljka poznata po svojim umirujućim svojstvima, a posebno se ističe njegova učinkovitost u ublažavanju žgaravice. Za razliku od nekih drugih biljnih čajeva koji djeluju na smanjenje proizvodnje kiseline, bijeli sljez djeluje na drugačiji način, što ga čini izuzetno korisnim, osobito kod jačih simptoma.

Sadrži sluz kojom oblaže sluznicu jednjaka i želuca, zbog čega stvara fizičku barijeru koja štiti osjetljivo tkivo od iritirajućeg djelovanja želučane kiseline. Za pripremu prelijte 1 – 2 čajne žličice usitnjenog korijena i ostavite da odstoji 15 – 20 minuta.

6. Čaj od matičnjaka (Melissa officinalis)

Matičnjak je ljekovita biljka prepoznatljiva po svojem ugodnom mirisu koji podsjeća na limun. Tradicionalno se koristi za smirenje, opuštanje i poboljšanje raspoloženja, a njegova svojstva mogu biti korisna i kod ublažavanja žgaravice.

Umiruje živčani sustav, smanjuje stres i napetost, što su česti okidači žgaravice. Također, ublažava mučninu i grčeve u želucu i crijevima.

U pripremi koristite 1 – 2 čajne žličice sušenih listova matičnjaka, prelijte s 200 – 250 ml vruće vode i ostavite da odstoji 10 – 15 minuta.  

7. Mješavina čajeva

Kombinacija kamilice, stolisnika, pelina, matičnjaka ili nevena s malo đumbira može biti izuzetno učinkovita kod žgaravice.

Stolisnik ima protuupalna svojstva i pomaže u smanjenju želučane kiseline. Pelin potiče probavu i smanjuje nadutost, ali ga treba koristiti umjereno zbog gorkog okusa i potencijalnih nuspojava kod dugotrajne upotrebe.

Pomiješajte jednake dijelove odabranih sušenih biljaka (npr. po jednu čajnu žličicu od svake, osim pelina koji stavite upola manje). Prelijte 1 – 2 čajne žličice mješavine s 200 – 250 ml vruće vode, ostavite da odstoji 10 – 15 minuta, procijedite i popijte toplo.

Za pripremu čaja uvijek koristite svježe ili suhe biljke koje moraju biti visoke kvalitete. Ako možete, biljke sami naberite, osušite i čuvajte u hermetički zatvorenim staklenkama. Za najbolje rezultate pijte čaj redovito, nekoliko puta dnevno.

Dodatni savjeti za sprječavanje žgaravice

Osim konzumacije čajeva, važno je obratiti pažnju na prehrambene navike i stil života:

  • izbjegavajte masnu, začinjenu i kiselu hranu, čokoladu, kavu, alkohol i gazirana pića
  • jedite manje i češće obroke i izbjegavajte ležanje odmah nakon jela
  • redovita fizička aktivnost i smanjenje stresa također mogu znatno smanjiti rizik od žgaravice
  • pijenje dovoljno vode tijekom dana može dodatno pomoći u ispiranju viška kiseline iz jednjaka
  • ne jedite neposredno prije spavanja; pričekajte barem 2 – 3 sata nakon jela prije odlaska u krevet
  • po potrebi spavajte s podignutim uzglavljem (oko 15 – 20 cm).
neugodan osjećaj žgaravice
FOTO: Shutterstock

Napomena

Ako simptomi žgaravice traju dulje od dva tjedna, ako su jaki ili se pogoršavaju, obavezno se obratite liječniku. Također, potražite liječničku pomoć ako uz žgaravicu osjećate bol u prsima, imate problema s gutanjem, povraćate krv ili imate crnu stolicu.

Čajevi mogu biti vrijedan saveznik u borbi protiv žgaravice koji nude prirodno olakšanje i smanjenje neugodnih simptoma. Uz pravilnu pripremu, redovitu konzumaciju i usvajanje zdravih životnih navika možete značajno poboljšati kvalitetu svojeg života.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu