Želučana viroza: Koji su simptomi i kako se liječi?

Želučana viroza

Želučani virus je zarazni mikroorganizam koji može ući u vaš probavni sustav kroz usta, nos ili oči, što može uzrokovati upalu u tkivima i dovesti do gastroenteritisa (želučana viroza ili želučano-crijevna viroza).

Postoje četiri glavne vrste virusnih infekcija želuca, koje se razlikuju od bakterija jer nisu žive. Virusi trebaju koristiti stanice vašeg tijela kako bi rasli, za razliku od bakterija koje se mogu razmnožavati u kolonijama. Budući da se ne liječe antibioticima, koji djeluju samo na bakterije, ne postoji specifičan antibiotik za liječenje ovih virusa.

Želučani virusi se još nazivaju “želučana gripa” ili “želučana viroza” i vrlo su česti. Međutim, postoji mnogo načina kako možete spriječiti da virus uđe u vaše tijelo i izazove bolest, zaštitom očiju, nosa i usta od izlaganja.

Želučani virus
FOTO: Shutterstock

Kako spriječiti bolest nakon izlaganja želučanom virusu?

Najčešći želučani virusi uključuju:

Čak i ako ste bili izloženi želučanom virusu, postoje načini kako smanjiti rizik od bolesti. Evo nekoliko savjeta kako biste spriječili ozbiljne simptome i komplikacije:

  • često perite ruke sapunom i toplom vodom barem 20 sekundi; obavezno operite ruke nakon upotrebe WC-a i prije pripreme hrane; ako nema sapuna i vode, koristite sredstvo za dezinfekciju ruku koje sadrži barem 60 % alkohola
  • izbjegavajte dijeljenje osobnih predmeta s osobama koje su bolesne, poput tanjura, pribora za jelo, ručnika ili bilo čega što bi moglo doći u kontakt s njihovim očima, nosom ili ustima
  • izbjegavajte konzumaciju sirove ili nedovoljno kuhane hrane; hrana poput morskih plodova, nedovoljno kuhanog mesa i povrća može nositi bakterije ili viruse koji mogu pogoršati bolest
  • temeljito operite svu hranu prije nego što je skuhate ili pripremite; pobrinite se da dezinficirate područja na kojima pripremate sirovo meso ili povrće, kako biste spriječili kontaminaciju
  • budite oprezni s pijenjem vode iz slavine u određenim mjestima; voda iz slavine u nekim područjima može sadržavati viruse ili bakterije na koje vaše tijelo nije naviklo; u tim je područjima bolje piti vodu iz boce kadgod je to moguće
  • osigurajte da su mala djeca cijepljena protiv rotavirusa; djeca mlađa od tri godine, osobito ona koja nisu cijepljena, osjetljivija su na želučane viruse, osobito u sredinama s mnogo druge djece.
Želučana viroza - simptomi
FOTO: Shutterstock

Želučana viroza – simptomi

Simptomi norovirusa obično se pojavljuju 12 – 48 sati nakon izlaganja. Kod adenovirusa simptomi se mogu pojaviti 3 – 8 dana nakon izlaganja.

Najčešći simptomi želučane viroze su:

Želučana viroza – liječenje

Želučana viroza obično ne zahtijeva specifično liječenje jer je uzrokovana virusima koji sami prolaze kroz nekoliko dana. Međutim, važno je poduzeti određene korake kako biste ublažili simptome i spriječili dehidraciju.

Odmor i hidracija

Najvažniji korci u liječenju želučane viroze su odmor i održavanje hidratacije. Povraćanje i proljev mogu brzo dovesti do dehidracije pa je važno piti puno tekućine. Idealna pića su voda, izotonični napitci koji nadoknađuju elektrolite ili oralne rehidracijske otopine.

U izuzetnim slučajevima može biti potrebno intravenozno rehidriranje u bolnici.

Lijekovi protiv mučnine i bolova

Paracetamol može pomoći u ublažavanju glavobolje, bolova u mišićima i groznice, dok se lijekovi protiv mučnine mogu koristiti ako su simptomi ozbiljni. Međutim, važno je konzultirati se s liječnikom prije uzimanja bilo kakvih lijekova.

Želučana viroza - prehrana
FOTO: Shutterstock

Želučana viroza – prehrana

Tijekom želučane viroze prehrana mora biti lagana i jednostavna kako bi se smanjilo opterećenje probavnog sustava. Idealna prehrana uključuje sljedeće:

  • BRAT dijeta (banane, riža, pire od jabuke, tost) – ovi proizvodi su nježni za želudac i pomažu u stabilizaciji probave
  • lagana juhapileća juha bez masnoća može biti dobar izvor tekućine i lagane energije
  • kuhano povrće poput mrkve i bundeve, koje je lako probavljivo i može pomoći u vraćanju ravnoteže elektrolita
  • izbjegavanje teških, masnih i začinjenih jela koja mogu iritirati želudac i pogoršati simptome
  • probiotici – konzumiranje jogurta ili kefira može pomoći u obnavljanju zdrave crijevne flore nakon što viroza prođe.

Kad se simptomi smire, postepeno uvodite normalnu prehranu – počnite s lako probavljivim namirnicama i izbjegavajte alkohol, kofein i mliječne proizvode dok se probavni sustav ne stabilizira.

Obratite se liječniku ako primijetite sljedeće simptome želučane viroze:

Osobe starije od 65 godina ili mlađe od dvije godine koje imaju ove simptome duže od 24 sata trebaju liječnički pregled, jer su skloniji ozbiljnim komplikacijama.

Otiđite u najbližu hitnu pomoć ili pozovite hitnu medicinsku pomoć ako iskusite ozbiljne komplikacije poput napadaja ili hipovolemijskog šoka, koji se događa kada vaše tijelo nema dovoljno tekućine ili krvi. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Jewell, T. (2024). How to Prevent Getting Sick with a Stomach Virus After ExposureHealthline.
  2. Stomach flu: How long am I contagious? (2024). Mayo Clinic.
  3. Stomach Flu. (2023). Cleveland Clinic.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu