Alkohol i šećerna bolest: Smiju li osobe oboljele od dijabetesa uopće piti alkohol? Nutricionistica otkriva koliko često i koju količinu
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Dobro je poznato da pravilna prehrana i ono što unosimo u organizam igra ulogu u kontroli šećerne bolesti. Osobe koje boluju od dijabetesa moraju paziti na vrstu i kombinaciju hrane koju jedu, na količinu pojedinih namirnica i općenito voditi računa o zdravom životnom stilu.
Osobama oboljelima od dijabetesa posebice može biti izazovno za vrijeme blagdana kada se na stolu nalaze različite delicije bogate šećerom i kalorijama. Međutim, nije samo hrana ta na koju osobe s dijabetesom trebaju paziti, riječ je i o vrstama pića, posebno alkoholu.
Alkohol i šećerna bolest – idu li zajedno?
Postavlja se pitanje koliko alkohol i šećerna bolest idu zajedno, odnosno smiju li osobe oboljele od dijabetesa uopće piti alkohol i ako da, koje vrste alkohola, koliko često i koju količinu?
Prije nego što razjasnimo dilemu “šećerna bolest i alkohol“, upoznajmo se s osnovama metaboliziranja alkohola. Dakle, vrsta alkohola u alkoholnim pićima je etanol, dok je metanol otrovan za nas.
Nakon što smo popili alkohol, on se dalje apsorbira iz probavnog sustava u krvotok, a putem portalne vene, odnosno portalnog krvotoka stiže do jetre. Prije nego se bilo što, što smo unijeli kroz usta, transportira do stanica mora proći kroz naš organ za detoksikaciju, tj. jetru.
Naime, u jetri se odvija oksidacija etanola uz pomoć enzima kroz dva koraka. Najprije enzim koji se zove alkohol dehidrogenaza pretvara alkohol u acetaldehid. Potom uz pomoć drugog enzima aldehid dehidrogenaze acetaldehid se pretvara u acetat.
Acetat dalje nastavlja svoj put metaboliziranja, između ostaloga u produkte poput vode i ugljičnog dioksida, što se događa u stanicama mitohondrija. Koliko brzo će se alkohol metabolizirati u tijelu ovisi o nekoliko faktora:
- tjelesna masa
- genetika
- spol
- pije li se alkohol natašte ili uz/nakon obroka
- učestalosti konzumacije alkohola i njegovoj toleranciji.
U konačnici, alkohol se eliminira kroz izdah, znojenje i urin. Naravno, jasno je da prekomjerna i kontinuirana konzumacija alkohola izaziva cirozu jetre. Međutim, važno je napomenuti kako je alkohol za naše tijelo otrov.
I sami znamo kada se otrujemo hranom da ćemo imati grčeve i bol u trbuhu i možda povraćati. Takve simptome ne uzimamo zdravo za gotovo. No, kako je pijenje alkohola daleko češće od samog trovanja hranom i vezuje se uz zabave, druženja i sl., simptome trovanja alkoholom ne shvaćamo toliko ozbiljno, a trebali bismo.
Dezorijentiranost, glavobolja, nesvjestica, povraćanje simptomi su trovanja alkoholom. U nekim slučajevima osoba će zbog prekomjerne konzumacije završiti na ispumpavanju alkohola. Zamislite koliko smo naštetili tijelu kada izgubimo pamćenje ili orijentaciju.
Bez obzira na to što je stanje pijanstva rašireno ne znači da je banalno i da takve simptome ne treba shvaćati ozbiljno. No, vratimo se temi. Ono što je problem kod metaboliziranja alkohola jest da naša jetra ima ograničeni kapacitet za metaboliziranje alkohola odjednom.
Pročitajte članak “Posljedice alkohola na organizam: Jednom kad ste oštetili organe, povratka nema! Nutricionistica otkriva detalje“.
Drugim riječima, dva enzima koja smo spomenuli ima tek toliko koliko je potrebno za malu, eventualno umjerenu konzumaciju alkohola. Točnije, tih enzima imamo za svega do jedan ili dva sata metaboliziranja alkohola.
Kada pretjeramo s količinom alkohola, tada se isti ne razgrađuje pravilno na druge produkte. Štoviše, pretvara se u opasne vrste lipida i masti, što nije iznenađujuće s obzirom na to da je alkohol kaloričan, odnosno sadrži 7 kcal na 1 g. Radi usporedbe, 1 g ugljikohidrata ili proteina sadrži tek 4 kcal.
Ovo je ujedno i razlog zašto se pojedinci čude kako ne mogu smršavjeti jer unos alkohola ne računaju kao unos energije. To posebice vrijedi za osobe koje se preko tjedna drže dijete, ali za vikend u izlasku pretjeraju s alkoholom i nadoknade energiju s kojom su bili u takozvanom minusu.
Pročitajte članak “Prvi simptomi alkoholizma: Psihologinja otkriva koji poremećaji u ponašanju i fizički znakovi upućuju na ozbiljan problem s alkoholom“.
Važno je napomenuti da pretjeranim unosom alkohola gubimo važne nutrijente, posebice magnezij, kalij i cink putem urina. Također, dolazi do deficita vitamina B skupine, no alkohol sprečava i asimilaciju određenih vitamina B skupine što dovodi do anomalija živčanog sustava, ali i do anemije.
Alkohol i šećerna bolest
Kao što smo već spomenuli, metaboliziranje alkohola ovisi o spolu, tjelesnoj masi, genetici, jesmo li konzumirali obrok prije i tako dalje. Dakle, reakcija na alkohol je individualna baš kao i konzumacija manje preporučene hrane kod osoba oboljelih od dijabetesa.
Nadalje, kako će osoba s dijabetesom podnijeti alkohol ovisi i o samim svojstvima alkohola kao što su:
- količina alkohola
- postotak alkohola
- vrsta alkoholnog pića
- pije li se čisti alkohol ili se miješa s drugim pićima, poput soka.
Neka alkoholna pića bogata su šećerom poput raznih likera. Također, postotak alkohola u jednoj rakiji značajno se razlikuje od postotka alkohola u pivu. Jedna od najgorih kombinacija, ne samo za dijabetičare, već i zdravlje općenito jest kombinacija žestokog alkoholnog i energetskog pića.
Rakija i dijabetes mogu ići zajedno, baš kao i gemišt i dijabetes, ali i pivo i dijabetes. Dakle, nema stroge zabrane u vezi alkohola za osobe s dijabetesom, ali oprez svakako treba postojati. Ono po čemu su osobe s dijabetesom osjetljivije jest da alkohol može uzrokovati hipoglikemiju.
Veća vjerojatnost hipoglikemije kod dijabetičara jest ako piju alkohol na prazan želudac ili u kombinaciji s pojedinim lijekovima. Zato zaboravite rakiju ujutro prije jela, a ako pijete lijekove posavjetujte se s liječnikom prije konzumacije alkohola.
Nadalje, alkohol može izazvati značajne promjene u razini glukoze. Nikako nemojte popiti odjednom veću količinu, pogotovo ne mješavine sa sokom ili energetskim pićem. Na tragu toga postavlja se pitanje jesu li bezalkoholno pivo i dijabetes “bolji” par.
Zapravo, vrijedi slično. Provjerite na deklaraciji razinu, tj. količinu šećera.
Najbolje se pridržavati generalnih smjernica u vezi pijenja alkohola, a to su:
- ne više od dva standardna pića dnevno
- maksimalni unos do četiri standardna pića u jednoj prigodi
- biti svjestan kratkoročnih i dugoročnih posljedica.
Ako planirate piti alkohol, a bolujete od dijabetesa, evo nekoliko savjeta:
- prije konzumacije alkohola pojedite obrok s ugljikohidratima
- ponesite sa sobom grickalice kako biste brzo djelovali u slučaju hipoglikemije izazvane alkoholom
- upoznajte osobe s kojima ste u izlasku sa svojim zdravstvenim stanjem i potencijalnim rizicima
- pijte u društvu, ne sami
- ako je izlazak dug, nakon svakog alkoholnog pića pijte vodu i tako naizmjenično
- svakako imajte inzulin uz sebe.
Što se tiče grickalica ili bombona koje ćete ponijeti sa sobom, važno je naglasiti da alkohol djeluje blokirajuće na glukagon. Iz tog razloga trebate konzumirati prvo jednostavne ugljikohidrate poput bombona ili voćnog soka, a zatim složene ugljikohidrate, odnosno one koji se sporije razgrađuju poput cjelovitih žitarica.
Za kraj, vaša briga oko alkohola i dijabetesa nije gotova kada se vratite iz izlaska. Slijedite ove smjernice ako ste konzumirali alkohol u izlasku:
- popijte vode radi sprječavanja dehidracije
- provjerite nivo glukoze u krvi
- pojedite obrok prije spavanja
- probudite se nakon nekoliko sati kako bi provjerili nivo glukoze u krvi
- na noćnom ormariću držite neki slatkiš u slučaju hipoglikemije.
Pročitajte i ove članke:
- Prirodni lijek za dijabetes: Ovih 10 biljaka koristi se u narodnoj medicini za prirodno snižavanje šećera u krvi
- Sedam stvari koje smanjuju šanse od dobivanja šećerne bolesti tipa 2
- Voće za dijabetičare: Nutricionistica otkriva na što trebate obratiti pozornost i postoji li zabranjeno voće za dijabetičare
- Čajevi za dijabetes: Reguliraju šećer u krvi, smanjuju upalu i povećavaju osjetljivost na inzulin! Evo koji su najbolji.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja