Pankreatitis (upala gušterače): Koji su simptomi?
- 7 komentara
- 7 min čitanja

Pankreatitis je upala gušterače. Gušterača proizvodi enzime koji pomažu u probavi te hormone koji pomažu regulirati način na koji vaše tijelo obrađuje šećere. Smatra se da upalu izazivaju sokovi gušterače, koji sadrže jake enzime, prodirući u neke dijelove gušterače i nadražujući ih.
Primjerice, u Velikoj Britaniji gotovo polovica bolesnika koji imaju pankreatitis pati i od žučnih kamenaca. Žučni kamenac može začepiti kanal kojim sokovi gušterače odlaze u crijevo.
Pankreatitis se može pojaviti kao akutni pankreatitis – što znači da se pojavljuje iznenada i traje danima. Također, može se javiti i kao kronični pankreatitis – koji traje godinama.
Za blage slučajeve pankreatitisa liječenje nije potrebno. Međutim, kod teških slučajeva može doći do po život opasnih komplikacija.

Pankreatitis – uzroci
Pankreatitis nastaje kada se probavni enzimi, proizvedeni u gušterači, aktiviraju unutar same gušterače, što uzrokuje oštećenja organa. Tijekom normalne probave inaktivirani enzimi gušterače se kreću kroz kanale iz gušterače prema tankom crijevu, gdje postaju aktivni i pomažu u probavi.
Kod pankreatitisa se ti enzimi aktiviraju dok su još u gušterači. To uzrokuje da enzimi iritiraju stanice gušterače te dovodi do upale i simptoma povezanih s pankreatitisom.
Uzastopni napadaji akutnog pankreatitisa mogu dovesti do oštećenja gušterače, a samim time i do kroničnog pankreatitisa. Tada gušterača počinje gubiti svoju funkciju, a njezino loše funkcioniranje može uzrokovati probavne probleme i dijabetes.
Pankreatitis ima mnogo uzroka, a to su:
- alkoholizam
- žučni kamenci
- abdominalna kirurgija
- određeni lijekovi
- pušenje cigareta
- cistična fibroza
- obiteljska povijest pankreatitisa
- visoka razina kalcija i triglicerida u krvi
- različite infekcije
- ozljede trbuha
- rak gušterače.
Rak gušterače je jedan od najčešćih i najsmrtonosnijih vrsta tumora današnjice. Iako se liječi metodama kemoterapije i radioterapije, razočaravajući statistički podaci govore kako je potrebna promjena i novi pristup u liječenju koji bi kombinirao i prirodno liječenje biljem.
Skupina znanstvenika iz Kine i SAD-a je napravila opsežnu studiju o djelovanju kineske tradicionalne medicine u kombinaciji s dotadašnjim metodama liječenja raka, kako bi našli nova rješenja za liječenje. Skupljajući dotad objavljene podatke o ispitivanjima djelovanja tradicionalnih biljaka, znanstvenici su zaključili:
U literaturi je već od davnina poznato da alternativna medicina ljude oboljele od raka liječi mješavinama biljnih čajeva i pripravaka. Promatrajući ispitanike i kontrolne skupine, primijećeno je da tradicionalna kineska medicina poboljšava djelovanje radioterapije i kemoterapije kad je s njima u kombinaciji.
Ovakva istraživanja su svakako korak naprijed u integraciji zapadnjačke i istočne, alternativne, medicine i odskočna daska novim metodama liječenja bolesti gušterače.

Pankreatitis (upala gušterače) – simptomi
Simptomi pankreatitisa mogu varirati, ovisno o kojoj se vrsti radi. Znakovi akutnog pankreatitisa su:
- bol u gornjem dijelu trbuha
- bolovi u trbuhu koji se šire na leđima
- bolovi u trbuhu koji se pojačavaju nakon jela
- mučnina i povraćanje.
Bolovi nastupaju uglavnom 12 – 24 sata nakon obilnog obroka ili velike količine alkohola. Šire se u leđa i grudni koš, a nakon nekoliko sati dostižu vrhunac s povraćanjem i jakom mučninom. U teškim slučajevima bolesnik izgleda zaista loše, trbuh mu je podliven krvlju, a mogući su i simptomi šoka pa ga stoga treba odmah odvesti u bolnicu.
Glavni simptomi kroničnog pankreatitisa su tupi bolovi (koje 10 % bolesnika uopće ne osjeća) nalik na grčeve, pogoršavaju se nakon obroka ili alkohola, a ublažavaju se ako bolesnik sjedne ili se prigne.
Neki se bolesnici tuže na lošu probavu između napadaja. Dodatni simptomi su blaga žutica i gubitak težine. Osim toga, gušterača može prestati proizvoditi inzulin pa dolazi do razvoja dijabetesa.
Pankreatitis – dijagnoza
Glavna opasnost akutnog pankreatitisa prijeti od šoka koji može izazvati smrt. Opasna je i mogućnost razvoja kroničnog pankreatitisa.
Ako liječnik sumnja na pankreatitis ili neku drugu ozbiljnu tegobu u trbuhu, poslat će vas u bolnicu na rendgensko snimanje trbuha i da napravite KKS (kompletnu krvnu sliku) (pankreatitis – krvna slika).
Vrlo vjerojatno će vas poslati na pretrage radi utvrđivanja prisutnosti žučnih kamenaca. Ako ih imate – preporučuje se operativni zahvat.

Pankreatitis – liječenje
Tretmani za liječenje pankreatitisa obično zahtijevaju hospitalizaciju pacijenta. Nakon stabiliziranja stanja u bolnici i stavljanja upale pod kontrolu, liječnici mogu liječiti osnovni uzrok pankreatitisa. Početni tretmani koji će vam pomoći u kontroliranju upale te vam omogućiti da se osjećate bolje ponajprije uključuju post.
Potrebno je prestati jesti nekoliko dana kako bi se dala prilika gušterači da se oporavi. Nakon toga možete početi piti tekućinu te jesti laganu hranu. S vremenom se možete vratiti na svoju normalnu prehranu. Pankreatitis može uzrokovati vrlo jaku bol. Liječnik vam može propisati lijekove protiv bolova.
Koliko dugo ćete ostati u bolnici ovisi o uzroku i tome koliko je opsežno oštećenje nastalo. Neki se ljudi brzo oporave, dok se kod drugih razviju komplikacije koje zahtijevaju dulje bolničko liječenje.
Kao što je već navedeno, potrebno je liječiti uzrok pankreatitisa. Tako liječenje može uključivati operaciju žuči ili gušterače. Nadalje, može biti potrebno i liječenje ovisnosti o alkoholu, odnosno liječenje svih gore navedenih simptoma koji uzrokuju pankreatitis.
Kronični pankreatitis može zahtijevati dodatne tretmane, ovisno o situaciji. Osim lijekova protiv boli, u smanjenju iste ponekad se to rješava operacijom koja blokira živce koji šalju signale boli iz gušterače do mozga.
Nadalje, liječnici propisuju enzime gušterače u obliku tableta koji pomažu tijelu u obradi nutrijenata koje jedete. Dakako, potrebna je i promjena u prehrani. Kod kroničnog pankreatitisa potrebna je lagana, nemasna prehrana bogata hranjivim tvarima.
Liječnici iz Cedars-Sinai bolnice u Los Angelesu su u svojoj studiji upozorili na glavne komplikacije koje mogu nastati prilikom upale gušterače, kao i mehanizme liječenja na koje se u budućnosti treba usredotočiti kako bi tijek bolesti bio lakši, a stopa izlječivosti veća:
Treba razviti nove metode bržeg testiranja i dijagnosticiranja pankreatitisa pomoću modernih biomarkera, informirati pacijente, a u obzir tijekom cijelog trajanja liječenja uzeti genetičke predispozicije, kao i promjenu svih životnih navika, počevši od prehrane.

Prirodno liječenje pankreatitisa
Za pravilno funkcioniranje gušterače treba se pridržavati nekih prehrambenih navika koje ne štete tkivu pankreasa. Osim toga, neki biljni čajevi mogu pomoći ublažiti simptome.
Pankreatitis – prehrana
Nakon postavljene dijagnoze i liječenja – sve drugo je na vama. Kada su u pitanju pankreatitis i dijeta, donosimo vam niz korisnih savjeta kojih se trebate strogo pridržavati ako ne želite ponovno prolaziti probavnu torturu:
- jedite integralnu hranu, bogatu vlaknima, a izbjegavajte teška, masna i začinjena jela
- ravnomjerno rasporedite obroke, ostavite si vremena za obrok te jedite lagano i temeljito žvačite svaki zalogaj; izbjegavajte hvatanje zraka dok jedete
- pokušajte ustanoviti postoji li hrana na koju ste preosjetljivi te smanjite konzumaciju iste
- kako biste utažili žeđ, konzumirajte pića koja se pretežito sastoje od vode (npr. mineralna voda ili voda s okusom, obična voda); previše alkohola, kave, čaja i pretjerano zaslađenih sokova može nanijeti dosta štete vašem organizmu
- nakon napadaja mučnine i povraćanja dajte organizmu vremena da se oporavi, postupno se vraćajte normalnoj prehrani, pritom pazeći na dovoljan unos tekućine u organizam
- birajte lake namirnice poput riže, bistre juhe, nemasnog jogurta, prepečenca od integralnog kruha i pirea od jabuka
- jedite više namirnica bogatih kromom (sirevi, integralne žitarice)
- kalcij – mlijeko, sir, jezgričasto voće i sjemenke, zeleno lisnato povrće, mahunarke
- mangan – čaj, jezgričasto voće, cjelovite žitarice, ananas, grožđice, borovnice
- selen – riba, cjelovite žitarice, organsko voće i povrće
- cink – posno meso, perad, školjke, žumanjci, jezgričasto voće, sjemenke, cjelovite žitarice, tvrdi sirevi, korjenasto povrće.

Biljni pripravci
Bilje se stoljećima upotrebljavalo za liječenje abdominalnih tegoba. Potrebno je iskušati i nekoliko vrsta prije nego otkrijete koje vam pomaže. Neka vam to bude izazov i zadovoljstvo jer se majka priroda itekako pobrinula da lijekovi budu ukusniji od onih farmaceutske industrije:
- kamilica – posebno je dobra za bolove koji su uzrokovani napetošću ili sporom probavom; ona će, između ostalog, pomoći ublažavanju upale i ubrzati oporavak; dnevno pijte 2 – 3 šalice čaja od kamilice
- sirovi peršin – smanjuje bolove uzrokovane lošom probavom i djeluje kao prirodni diuretik, poboljšavajući izlučivanje mokraće, pa tako i štetnih tvari iz organizma
- čaj ili kapsule paprene metvice – ublažavaju grčeve u crijevima, ali pripazite na konzumaciju jer pretjerani unos ove biljke može izazvati nadraženost stijenki želuca
- đumbir – izvrstan je ako se borite s čestim mučninama; žvačite komadić svježeg ili kristaliziranog đumbira, uzimajte kapsule đumbira ili pijuckajte čaj od đumbira
- pripravite čaj od korijena maslačka, dioskoreje, matičnjaka i sladića – pijte po šalicu svaki sat dok bolovi ne prođu; kao alternativu možete piti čaj od kamilice ili paprene metvice
- origano, neven i poljska preslica – mogu vam pomoći u obnavljanju gušterače, regulaciji šećera te prevenciji hiperglikemije; primjena ovih biljaka u liječenju.
Esencijalno ulje origana se od davnina koristi za poboljšanje intestinalnog zdravlja zbog protuupalnih i antimikrobnih svojstava. Kako točno ulje origana djeluje nije poznato. Znanstvenici su potvrdili:
Rezultati ispitivanja primjene ulja origana na probavnom sustavu svinja pokazuju da ulje origana djeluje protiv izlučivanja proupalnih citokina i rasta bakterije E. coli. Ulje origana sastoji se od 32 komponente, a smatra se da je aktivna komponenta karvakrol.
Pročitajte i ove članke:
- Simptomi bolesti gušterače: Može biti opasno po život! Evo kako i gdje boli gušterača i koji se još popratni simptomi javljaju
- 3 zablude o raku gušterače u koje trebate prestati vjerovati
- Studija otkrila kako COVID-19 može zahvatiti i gušteraču te poremetiti razinu šećera u krvi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Hrana za potenciju: Nutricionistica otkriva koja je najbolja
- Zrinka Babić
- 2 min čitanja
- akutni pankreatitis
- gušterača
- pankreas
- pankreatitis
- Pankreatitis - dijagnoza
- pankreatitis - krvna slika
- Pankreatitis - liječenje
- Pankreatitis - prehrana
- Pankreatitis - uzroci
- Pankreatitis (upala gušterače) - simptomi
- upala gušterače
- What Is Pancreatitis? (2023). WebMD.
- Lew, D. i sur. (2017). Chronic Pancreatitis: Current Status and Challenges for Prevention and Treatment. Dig Dis Sci., 62(7): 1702–1712.
- Zou, Y. i sur. (2016). Oregano Essential Oil Improves Intestinal Morphology and Expression of Tight Junction Proteins Associated with Modulation of Selected Intestinal Bacteria and Immune Status in a Pig Model. Biomed. Res. Int., 5436738.
- Akutni pankreatitis. (2014). MSD priručnik dijagnostike i terapije.