Manjak estrogena: Simptomi i kako ga povećati

Manjak estrogena - simptomi

Estrogen je hormon koji potiče seksualni razvoj i pomaže u održavanju reproduktivnog sustava, a igra bitnu ulogu i u drugim tjelesnim sustavima. Razina estrogena raste i pada tijekom života, često sinkronizirano s drugim hormonima koji kontroliraju važne tjelesne procese, poput menstrualnog ciklusa.

Stalno promjenjivi porasti i padovi povezani s razinama estrogena su normalni.

Stalno nizak estrogen može značiti da žena prolazi kroz prirodnu promjenu, poput menopauze. Ponekad je nizak estrogen znak stanja koje usporava spolni razvoj, što može otežati trudnoću.

Najvjerojatnije će niske razine estrogena utjecati na žene koje:

  • proživljavaju menopauzu ili postmenopauzu – jajnici proizvode većinu estrogena u reproduktivnim godinama; tijekom menopauze i postmenopauze menstrualni ciklus prestaje i jajnici više ne proizvode estrogen; umjesto toga masne stanice počinju stvarati većinu estrogena u tijelu; menopauza službeno počinje kada je menstruacija izostala 12 uzastopnih mjeseci; postmenopauza je razdoblje koje slijedi
  • jajnici su uklonjeni ili ozlijeđeni tijekom liječenja – tijelo će proizvoditi samo male količine estrogena ako su jajnici uklonjeni kao posljedica liječenja neke bolesti (npr. tijekom operacije za liječenje raka) ili terapije zračenjem koje može oštetiti jajnike tako da oni proizvode male količine estrogena.

Ako vas zanima kako prepoznati manjak estrogena, simptomi se nalaze u nastavku.

Mjerenje razine estrogena
FOTO: Shutterstock

Manjak estrogena – uzroci

Najčešći uzrok niskog estrogena je dob. Prirodno je da razine estrogena padaju sa starenjem. Niske razine koje nisu povezane s menopauzom mogu biti znak neke bolesti:

  • dob – razina estrogena se smanjuje tijekom menopauze; u tom trenutku primarni oblik estrogena u tijelu prelazi iz estradiola (proizveden prvenstveno u jajnicima) na estron (proizveden prvenstveno u tjelesnoj masnoći)
  • poremećaji prehrane – kao što su anoreksija i bulimija mogu tijelu uskratiti nutrijente koji su mu potrebni za održavanje ravnoteže razine hormona
  • genetski uvjetiTurnerov sindrom i Fragile X sindrom uzrokuju nizak estrogen
  • autoimune bolesti – koje napadaju jajnike mogu ih spriječiti da proizvode dovoljno estrogena
  • primarna insuficijencija jajnika – inače poznata kao preuranjena menopauza; u ovom stanju jajnici prestaju proizvoditi jajne stanice prije 40. godine; kao rezultat toga tijelo prolazi kroz ranu menopauzu, menstruacije prestaju i razina estrogena se smanjuje
  • postupci koji utječu na jajnike – liječenje raka, poput zračenja i kemoterapije, može oštetiti jajnike; ozljeda može spriječiti jajnike u lučenju normalne razine estrogena; uklanjanje jednog ili oba jajnika kao dio liječenja također može uzrokovati nizak estrogen
  • stanja koja utječu na hipofizu – hipofiza luči hormone koji jajnicima govore da proizvode estrogen, a ako hipofiza ne oslobađa dovoljno tih hormona, može doći do niskih razina estrogena
  • hipotalamusna amenoreja – kada je tijelo pod stresom (npr. pretjerano vježbanje) i ne dobiva dovoljno hrane, može doći do hipotalamičke amenoreje; kod hipotalamičke amenoreje mozak ne oslobađa dovoljno hormona koji aktivira proizvodnju estrogena u jajnicima; kao rezultat toga menstruacije potpuno prestaju; posebno su osjetljive sportašice.

Manjak estrogena – simptomi

Kada je u pitanju manjak estrogena, simptomi u reproduktivnim godinama preklapaju se s uobičajenim simptomima povezanima s menopauzom i postmenopauzom. Simptomi manjka estrogena će ovisiti o tome što uzrokuje niske razine estrogena.

Kada je u pitanju manjak estrogena kod žena, simptomi uključuju:

Spolni hormoni, poput estrogena, utječu na količinu tjelesne masti. Estrogen regulira metabolizam glukoze i lipida. Ako imate nizak estrogen, to može dovesti do debljanja.

Mjerenje razine estrogena

Liječnik će vjerojatno započeti procjenom simptoma te pretragama na temelju čimbenika rizika i drugih zdravstvenih stanja. Nakon procjene obiteljske anamneze, povijesti bolesti i fizikalnog pregleda, pretrage mogu uključivati:

  • krvni testovi za provjeru razine hormona
  • testiranje temeljnih uzroka, poput bolesti štitnjače ili poremećaja hipofize
  • skeniranje mozga
  • DNK testiranje za procjenu genetskih abnormalnosti endokrinog sustava.
Kako povećati estrogen kod žena
FOTO: Shutterstock

Kako povećati estrogen kod žena?

Hormonska nadomjesna terapija uobičajeni je tretman za nizak estrogen kod žena. Postoji nekoliko načina primjene koje liječnik može odabrati za hormonsku terapiju, uključujući:

  • oralno (na usta)
  • lokalno (kao što su flasteri ili kreme)
  • injekcije
  • subdermalno (potkožno)
  • vaginalno.

Vrsta hormonske terapije, način primjene i doza koja je propisana ovise o mnogim čimbenicima. To uključuje temeljni uzrok, težinu i simptome niskog estrogena.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Christiansen, S. (2023). Low Estrogen: Symptoms, Causes, and Treatments. Verywell Health.
  2. Low Estrogen. (2022). Cleveland Clinic.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu