Četiri krvne grupe prema ayurvedi: Kojem tipu pripadate?

krvne grupe prema ayurvedi

Krv je poput rijeke života u našem tijelu. Zahvaljujući srcu, krv teče kroz srčano-krvožilni sustav do svih tjelesnih organa i tkiva kako bi ih opskrbila kisikom i esencijalnim hranjivim tvarima, zaštitila tijelo od infekcija i bolesti te uklonila toksine i otpadne produkte metabolizma.

U ayurvedi, drevnom indijskom sustavu medicine, krv se smatra vitalnom komponentom tijela, a koncept krvnih grupa temelji se na specifičnim karakteristikama i kvalitetama.

Krv je poznata na sanskrtu kao rakta ili rakta dhatu, što u prijevodu znači “obojeno” ili “crveno tkivo”.  Smatra se jednim od sedam temeljnih dhatua (tjelesnih tkiva).

Ayurvedska medicina ne gleda samo na krv kao na tekuće tkivo koje je njezina fizička komponenta, već kao na nositelja vitalne životne sile ili prane koja je neophodna za održavanje vitalnosti, snage i cjelokupnog zdravlja.   

Ayurveda smatra da kvaliteta krvi utječe na naše mentalno, emocionalno i fizičko blagostanje.

Karakteristike zdrave krvi u ayurvedi

Prema Charaka Samhiti, drevnom ayurvedskom tekstu, osoba koja posjeduje čistu i zdravu krv ima blistav ten, osjetilne organe koji dobro funkcioniraju, oštar intelekt, velikodušnost i vedro stanje uma. Njezina probava i prirodni nagoni su normalni te je obdarena srećom, osjećajem zadovoljstva i snagom.

Karakteristike najkvalitetnije esencije krvi mogu se uočiti na čelu, ušima, očima, licu, jeziku, nosu, usnama, dlanovima, tabanima, genitalijama i noktima. Ovi dijelovi tijela su masni, crveni, lijepi i sjajni.

Prema drevnim ayurvedskim tekstovima, zdrava krv ima sljedeće kvalitete:

  • boja krvi je jarko crvena, simbolizirajući vitalnost i snagu
  • konzistencija ne smije biti ni pregusta ni prerijetka kako bi održavala optimalan protok
  • okus krvi opisuje se kao blago opor
  • miris zdrave krvi je blago metalni.

Četiri krvne grupe prema ayurvedi

Ayurvedska medicina klasificira krv u četiri vrste na temelju njezinih kvaliteta, a svaka je povezana s različitim karakteristikama i mogućim neravnotežama u došama.

1. Vruća krv

Vruća je, oštra i intenzivna. Pretežno je povezana s pitta došom. Može dovesti do upalnih stanja, kožnih osipa, osjećaja ljutnje i ogorčenosti, prekomjernog krvarenja i groznice.

Ova vrsta krvi povezana je s jakim metabolizmom i probavom, što dovodi do snažne unutarnje topline. Osobe vruće krvi obično su vitalne i imaju vatrenu prirodu, često pokazujući strast i intenzitet u svojim postupcima.

Previše topline u krvi može se manifestirati kao upala, osjetljivost desni, crvenilo i kožni osip, pojava akni, kiselost organizma, pojačano znojenje ili razdražljivost.

Uravnoteženje vruće krvi hranom i biljem koje hladi može pomoći u ravnoteži tijela.

2. Slatka i gusta krv

Karakteristike su joj slatkasti okus, teška i gusta konzistencija. Obično povezana s kapha došom. Može uzrokovati letargiju, osjećaj tuge i depresije, pretilost i probleme povezane s dijabetesom.

Slatka i gusta krv povezana je sa stabilnošću i hranjivošću.

Ljudi s ovom vrstom krvi općenito su brižni, suosjećajni i imaju harmonično ponašanje. Često imaju jaku konstituciju, ali mogu biti skloni problemima poput spore probave, zagušenja i debljanja.

Konzumiranje lagane i pročišćavajuće hrane može podržati zdravu cirkulaciju slatke i guste krvi.

rakta dhatu
FOTO: Shutterstock

3. Suha i rijetka krv

Tanka je, suha i lagana. Povezana je s vata došom. Može dovesti do osjećaja straha i tjeskobe, anemije, suhe kože i slabe cirkulacije.

Osobe s ovom vrstom krvi obično su disciplinirane, usredotočene i strukturirane u svojem pristupu životu. No, mogu doživjeti probleme vezane uz hidrataciju i ravnotežu tekućine u tijelu.

Suhu i rijetku krv karakteriziraju nedostatak vlage i podmazivanja, osjetljiva priroda i osjetljivost na isušivanje.

S obzirom da je ova krv povezana s vata došom, mogu se osjetiti simptomi kao što su umor, suha koža, neredovita probava i zatvor, ukočenost zglobova, lomljivi nokti i gubitak kose.

Kako biste uravnotežili suhu krv, ayurvedske preporuke uključuju konzumiranje hranjivih ulja, održavanje hidratacije i prakticiranje uzemljujućih praksi poput joge i meditacije.

4. Hladna krv

Hladna je, spora i teška. Često je povezana s neravnotežom kapha doše. Može rezultirati lošom cirkulacijom, nedostatkom sjaja u prirodnoj boji kože, hladnim ekstremitetima, stagnacijom i začepljenošću.

Hladna krv je povezana sa sporijim metabolizmom i cirkulacijom, što često rezultira hladnim temperamentom i opreznim donošenjem odluka jer um gubi svoju oštrinu i fokus.

Osobe s hladnom krvlju moraju se usredotočiti na održavanje topline u tijelu kako bi spriječile stanja poput plitkog ili otežanog disanja, slabe cirkulacije, hladnih ruku i nogu ili usporene probave.

Svakodnevno uključivanje zagrijavajućih začina u prehrani i žustre tjelesne aktivnosti poput planinarenja ili plesa pomažu u poticanju cirkulacije i uravnoteženju hladne krvi.

Ayurvedski savjeti za zdravlje krvi

Ayurvedski pristup zdravlju krvi usmjeren je na potporu probavi, detoksikaciju i ravnotežu doše koja uvjetuje vrstu krvi. Uključivanje biljaka koje pročišćavaju krv, zajedno s uravnoteženom prehranom i stilom života prilagođenoj individualnoj konstituciji, pomaže u osiguravanju zdravog protoka krvi i vitalnosti.

Ayurvedski tretmani i lijekovi za održavanje i obnavljanje zdravlja krvi su:

  • biljni lijekovi – biljke kao što su šafran, manjistha (Rubia cordifolia), neem, amla i kurkuma poznate su po svojim svojstvima pročišćavanja krvi; ayurvedske biljne formulacije kao što su triphala, guduchi i ashwagandha poznate su po svojim svojstvima regeneracije, pomlađivanja i čišćenja krvi
  • prehrana – za održavanje zdrave krvi preporučuje se uravnotežena prehrana bogata zelenim lisnatim povrćem, voćem i hranom bogatom željezom; usto, savjetuje se prehrana koja odgovara individualnoj tjelesnoj doši
  • Panchakarma terapija – vrsta je detoksikacijskog programa koji koristi različite ayurvedske postupke čišćenja i pomlađivanja; ovaj proces detoksikacije pomaže u uklanjanju toksina iz tijela, poboljšavajući kvalitetu krvi
  • stil života – redovita tjelovježba, pranayama (tehnike disanja), joga, meditacija, dovoljno sna i upravljanje stresom presudni su za održavanje zdrave krvi.

Prepoznavanjem jedinstvenih kvaliteta povezanih sa svakom krvnom grupom možemo unijeti jednostavne i zdrave promjene u svojoj prehrani, načinu života i dnevnim rutinama kako bismo potaknuli optimalnu tjelesnu ravnotežu i vitalnost.

Uz jednostavnu praksu njegovanja svoje dominantne tjelesne doše ostvarit ćemo dublju povezanost s našim tijelom, umom i duhom, a samim time i otvoriti novi put prema zdravlju i dugovječnosti.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Batdorff, D. (2022). Rakta Dhatu: Ayurveda’s Tissue Layer of the Blood. Banyan Botanicals.
  2. Deole Y. S. i Anagha, S. (2020). Rakta Dhatu. Charak Samhita.

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu