UN dijeta: Jelovnik po danima i što tu ne štima?

UN dijeta - iskustva

Jedna od popularnijih dijeta koja se može pronaći na internetu svakako je UN dijeta, odnosno univerzalna dijeta u trajanju od 90 dana ili tri mjeseca s ciljem skidanja viška kilograma. Ova dijeta ima neka određena pravila, što laiku daje dojam da se radi o nekoj stručno posloženoj dijeti koja svakako mora dati rezultate. 

Najprije pogledajmo koja pravila zagovara UN dijeta:

  • podjela na četiri ključna dana (proteinski, škrobni, ugljikohidratni, voćni)
  • za doručak se uvijek jede isto, a to je voće 
  • pridržavanje redoslijeda dana 
  • svaki 29. dan je bez hrane, odnosno piju se samo voda, biljni čajevi i crna kava
  • dnevno je potrebno popiti oko dvije litre vode
  • alkohol je zabranjen
  • kava i biljni čajevi piju se bez šećera
  • nakon završetka UN dijete doručak još tri mjeseca ostaje isti. 

UN dijeta obećaje da osoba može u tri mjeseca izgubiti oko 25 kg, a novi ciklus dijete može se ponovno provoditi nakon tri mjeseca pauze. Također, u ovoj dijeti se ističe kako nema gladovanja te da su pravila jednostavna za pridržavanje. 

Kada je u pitanju UN dijeta, jelovnik po danima izgleda ovako.

UN dijeta – jelovnik po danima 

Cijela UN dijeta stane u četiri tematski podijeljena dana koji se ponavljaju nakon što završe. Prvi dan je proteinski dan, što znači da će se za ručak i večeru na jelovniku naći namirnice bogate proteinima, poput mesa, jaja, ribe, mliječnih proizvoda poput sira

U ručku i večeri je dozvoljeno kuhano povrće u većim količinama. Za ručak, ali ne i za večeru dozvoljeno je pojesti krišku integralnog kruha. Doručak je uvijek isti, npr. dvije naranče

Primjerice, za ručak možete pojesti oko 200 g piletine s kuhanim povrćem poput brokule, tikvice ili špinata uz šnitu integralnog kruha. Za večeru slijedi ista porcija kuhanog povrća i mesa. 

Drugi je dan škrobni dan, što znači da, nakon doručka koji se sastoji od dvije voćke, slijedi ručak u kojem se jedu mahunarke, riža, kukuruz, krumpir, salata i kriška kruha, dakle škrobom bogate namirnice. Večera je identična ručku, ali bez kruha. Primjerice, 200 g krumpira uz salatu i za ručak kruh. 

Treći dan je ugljikohidratni dan. Nakon voćnog doručka za ručak slijedi tjestenina u nekom umaku, peciva, pizza s povrćem. Večera je najslađi dio, a čini ga neki komad kolača do 100 g, sladoled ili čokolada. 

Četvrti dan je voćni dan – za sva tri obroka se jede svježe voće, pri čemu se mogu dodati i suho voće te orašasti plodovi. Nakon voćnog ponovno slijedi proteinski dan. 

Jednom mjesečno, točnije 29. dan, važno je sprovesti vodeni dan, a piju se voda, biljni čajevi i kava bez šećera. 

UN dijeta - jelovnik po danima
FOTO: Shutterstock

UN dijeta – iskustva 

Kako to obično biva, prije nego se netko baci na novu dijetu, obično istražuje iskustva osoba koje su tu dijetu već provodile. Tako se mogu pronaći pozitivna iskustva gubitka viška kilograma, između 15 – 20 kilograma

Mnogima se posebno svidio ugljikohidratni dan kada im je dozvoljeno uživati u omiljenoj hrani poput čokolade i sladoleda. Međutim, mnogi su istaknuli vodeni dan kao izazovan i težak za pridržavanje. Jedno od iskustava nakon završetka UN dijete je povratak kilograma.

Što ne štima u UN dijeti?

Nakon što smo se upoznali s osnovama UN dijete, vidjet ćemo koliko je ona zdrava, učinkovita i smislena. Prije svega, UN dijetu, kao i svaku drugu dijetu određenog naziva obično biraju osobe s malo ili nimalo znanja o prehrani, probavnom sustavu i funkcioniranju organizma

Osoba koja posjeduje osnovna znanja fiziologije i nutricionizma zna da se svakom dijetom mogu skinuti kilogrami čim se izbacuju određene namirnice ili skupine namirnica ili imaju ovako čudno definirana pravila, no to ne znači da će osoba i zadržati novu težinu

Kao što je navedeno na početku, podjela UN dijete na četiri tematska dana odaje dojam kao da je riječ o pomno promišljenom dijetnom planu koji mora dati rezultate.

Zapravo, ova dijeta nimalo ne udovoljava osnovnim znanstvenim principima pravilne prehrane. 

Naime, pravilna prehrana zagovara uravnoteženost, umjerenost i raznolikost. Postoji piramida pravilne prehrane koja sugerira da svaki dan trebamo jesti određenu porciju povrća i voća, cjelovitih žitarica, raznih izvora proteina, mliječne proizvode, a na tjednoj bazi i ribu. 

Zašto to ima smisla? Zato što naš organizam ne može proizvesti velik broj nutrijenata, odnosno vitamina i minerala te ih potrebno unositi putem hrane. Nadalje, svaki dan nam trebaju proteini i masti te složeni ugljikohidrati kao izvor energije, posebice za rad mozga. 

UN dijeta je zapravo jednolična dijeta unutar dana. Posebice su problematični voćni, škrobni i ugljikohidratni dan koji vrlo vjerojatno ne zadovoljavaju potreban unos proteina, a proteini su nam potrebni u svakom obroku. Ovdje čak tri dana osoba vrlo vjerojatno neće unijeti potrebnu količinu proteina. 

Iako postoji proteinski dan, ne možemo u jednom danu unijeti potrebnu količinu proteina i za iduća tri dana. Kada osoba želi smršaviti, diže se svakodnevni unos proteina s ciljem sitosti, očuvanja mišićne mase i održavanja imuniteta. 

Kada je osoba u kalorijskom deficitu, odnosno u procesu mršavljenja, naš organizam nije najsretniji s time, a veliki kalorijski deficit može negativno utjecati na metabolizam i imunitet, posebice ako se provodi duže vrijeme. 

To je jedan od razloga zašto je važan unos proteina svaki dan i u svakom obroku jer jedna od uloga proteina jest da utječe na imunološki sustav. Ako se mršavljenje provodi duže vrijeme, važno je dobro složiti prehranu kako bi organizam dobio sve nutrijente

Ponekad se uvode i suplementi nakon određenog trajanja dijete jer, bez obzira na to što netko jede sve skupine namirnica na dijeti, ipak je to u ograničenim količinama s ciljem mršavljenja. U UN dijeti to je dodatno pogoršano ovim podijeljenim tematskim danima

Nadalje, svaka je osoba jedinstvena, ima svoje energetske i nutritivne potrebe. Da bi se nekom složila adekvatna prehrana, važno je uzeti u obzir dob, spol, visinu, težinu, razinu fizičke aktivnosti i način života, određene bolesti i poremećaje te stanja poput trudnoće ili dojenja, preferencije prema hrani, alergije i intolerancije

UN dijeta je univerzalna. Za nekoga to može biti premali ili prevelik kalorijski deficit. Zapravo, s obzirom na navedene parametre, svaka osoba dobit će svoj dnevni unos kalorija i namirnica. 

Nadalje, uz UN dijetu teško je biti fizički aktivan, posebice ako govorimo o vježbama snage. Gotovo nijedan dan nije prilagođen fizičkoj aktivnosti. Bez fizičke aktivnosti nema zdravog mršavljenja, a osoba riskira i opuštanje kože. Naime, kod ogromnog broja kilograma ona se ni ne može spriječiti, ali kod gubitka nekih 20 kg vidjet će se razlika je li osoba vježbala ili ne. 

Vježbanje tijekom procesa mršavljenja ne preporučuje se samo zbog dodatne potrošnje kalorija, već i kako bi se spriječilo propadanje mišićne mase koja opada u kalorijskom deficitu. No, to ćemo spriječiti tako da redovito vježbamo i unosimo proteine u svakom obroku. 

Stoga, nakon UN dijete osoba može skinuti višak kilograma, ali će izgubiti i dosta mišićne mase, a samo vježbanje s obzirom na obroke bit će otežano. Važni su obroci prije i nakon vježbanja. 

Voćni i vodeni dan posebno su nepovoljni jer ne osiguravaju dovoljno energije prije vježbanja i proteine nakon vježbanja. Može se očekivati pad energije i performansi na samom treningu. Nakon UN dijete osoba će možda skinuti višak kilograma, ali slika u ogledalu vjerojatno neće biti zadovoljavajuća. 

UN dijeta nema znanstvenu ni razumsku podlogu
FOTO: Shutterstock

Nadalje, kako raznolikost i uravnoteženost nije ispoštovana u ovoj dijeti, osobe nakon duga tri mjeseca mogu biti u deficitu određenih vitamina i minerala, ali i makronutrijenata poput proteina. 

Time se riskira slabljenje imuniteta i svih onih simptoma koji se vezuju uz deficite pojedinih nutrijenata. Stoga je ova dijeta riskantna za osobe koje se inače hrane nepravilno te su i prije te dijete bile u deficitu proteina i mikronutrijenata. 

Nakon završetka ove dijete, gotovo je garantiran povratak kilograma poznat kao jo-jo efekt. Svaka ovakva dijeta s nekim pravilima poput ovih tematskih dana ne uči trajnoj promjeni prehrambenih navika i stila života. 

Pročitajte članak “Analiza popularnih dijeta: Nutricionistica objašnjava zašto je pravilna prehrana bolji izbor“.

Osoba može odabrati bilo koju dijetu koju pronađe na internetu i smršaviti, ali će garantirano vratiti kilograme. Nitko neće moći zadržati novu postignutu težinu ako se vrati starim prehrambenim obrascima i stilu života. 

Zato je pravilna prehrana u kalorijskom deficitu uvijek zdrav i razuman izbor jer ćete naučiti jesti kako i treba, bez suludih pravila, a kada dijeta završi, jest ćete kao i kad ste mršavili, ali u ponešto većim količinama. 

Nijedna dijeta kao što je UN dijeta nije zdrava za dugoročno ili cjeloživotno pridržavanje, a bome nije ni moguća jer svi imamo normalne živote, obitelji, druženja i sve ono što se vrti oko hrane. 

Mnogi ne znaju kako pravilno izaći iz dijete i spriječiti povratak kilograma. Svaka dijeta ima isti cilj – skinuti višak kilograma, ali ni s jednom takvom dijetom ne možete i zadržati postignutu težinu. Prije ili kasnije osoba vrati kilograme. 

UN dijeta nema znanstvenu ni razumsku podlogu. Ne postoji zdrav način mršavljenja podijeljen po ovakvim danima i odskače od bilo kojeg znanstvenog nutricionističkog principa. 

Uvjerava vas da je tajna u tim pravilima, a i dalje gubite jedinu osnovu za mršavljenje, a to je kalorijski deficit bez obzira što jeli. Trajni gubitak kilograma podrazumijeva sljedeće:

  • prehranu koja zadovoljava nutritivne potrebe, a moći ćete se iste pridržavati do kraja života
  • prehranu u kalorijskom deficitu prilagođenu vašim energetskim zahtjevima 
  • prehranu koja uzima u obzir vaše preferencije i stil života 
  • prehrana kroz koju učite i stječete nove navike kao oslonac za zadržavanje nove tjelesne težine. 

Za kraj, UN dijeta nije ni za zdrave osobe, a posebno ne za trudnice, dojilje, osobe s kroničnim bolestima i koje uzimaju određene lijekove. Provodi se na pamet, bez da se zna koji je vaš unos kalorija potreban za mršavljenje. 

Zaključno, stvara i nezdrav odnos prema hrani potičući grižnju savjesti, osjećaj zabranjenih namirnica u dane kad se nešto smije ili ne smije jesti, a ugljikohidratni dan djeluje kao nagrada i dan koji se jedva čeka, bez učenja o slušanju potreba svojeg tijela i zdravog načina inkorporiranja slatkiša u prehranu. 

Nakon tri mjeseca bez tjelovježbe koja je otežana neadekvatnim obrocima osoba može očekivati mlohav izgled i neoblikovano tijelo što može izazvati još veće nezadovoljstvo u ogledalu, a povratak kilograma utjecat će na samopouzdanje i obeshrabrenost. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu