Najbolja i najgora hrana za zdravlje pluća

najbolja hrana za zdravlje pluća

Za održavanje zdravlja pluća i njihove dobre funkcije ključna je uravnotežena prehrana. Birajte raznoliku hranu iz svake skupine namirnica, s naglaskom na biljnu hranu umjesto prerađenih namirnica.

Osim prehrambenih izbora, izbjegavanje pušenja i održavanje drugih navika koje pogoduju plućima neophodno je za optimalno zdravlje pluća. Evo vodiča o namirnicama koje je dobro konzumirati i onima koje treba ograničiti radi boljeg rada pluća.

Namirnice koje treba konzumirati

Uklopite ove namirnice u svoju prehranu.

Hrana bogata vlaknima

Hrana bogata vlaknima poput malina, graška, leće i crnog graha može značajno poboljšati funkciju pluća. Dokazano je da ljudi koji unose više vlakana imaju zdravija pluća.

Dodatni izvori vlakana uključuju tjesteninu od cjelovitog pšeničnog brašna, kvinoju, brokulu, chia sjemenke i kruške.

Kava

Redovita konzumacija kave može podržati zdravlje pluća. Kofein u kavi ima protuupalna svojstva, a njezini polifenoli djeluju kao antioksidansi koji smanjuju upalu.

Redovita konzumacija kave može podržati zdravlje pluća
FOTO: Shutterstock

Cjelovite žitarice

Cjelovite žitarice poput smeđe riže, zobi i kvinoje bogate su nutrijentima kao što su vlakna, vitamin E, selen i masne kiseline, koji su korisni za zdravlje pluća. Pomažu u borbi protiv upala i oksidativnog stresa, što je ključno za održavanje jakih pluća.

Bobičasto voće

Crveno i plavo bobičasto voće, osobito borovnice i jagode, sadrži antocijanin, flavonoid koji usporava prirodni pad funkcije pluća. Starije osobe koje redovito jedu bobičasto voće pokazuju manje gubitka funkcije pluća tijekom vremena.

Lisnato zeleno povrće

Špinat, blitva i drugo lisnato zeleno povrće bogato je antioksidansima, osobito karotenoidima, koji mogu smanjiti rizik od raka pluća.

Mliječni proizvodi

Mlijeko, sir i jogurt imaju protuupalna svojstva koja mogu smanjiti rizik od smrtnosti od raka pluća. Iako mliječni proizvodi mogu biti korisni, osobe s astmom možda bi trebale ograničiti njihovu konzumaciju kako bi smanjile stvaranje sluzi.

Rajčice

Rajčice su bogate likopenom, snažnim antioksidansom koji je povezan s poboljšanom funkcijom pluća i smanjenjem upale dišnih puteva, osobito kod osoba s astmom ili kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću (KOPB).

Likopen također može usporiti pad funkcije pluća kod bivših pušača.
Slanina, šunka, mesni naresci i kobasice povezani su s lošim zdravljem pluća
FOTO: Shutterstock

Namirnice koje treba izbjegavati ili ograničiti

Ove namirnice biste trebali konzumirati u manjoj mjeri.

Prerađeno meso

Slanina, šunka, mesni naresci i kobasice povezani su s lošim zdravljem pluća zbog nitrata koji se koriste u njihovom konzerviranju. Ove kemikalije mogu izazvati upalu i stres u plućima, što negativno utječe na njihovu funkciju.

Previše alkohola

Pretjerana konzumacija alkohola može naštetiti i jetri i plućima. Sulfiti u alkoholu mogu pogoršati simptome astme, a etanol može oštetiti stanice pluća. Teški konzumenti alkohola imaju veći rizik od upale pluća i drugih plućnih bolesti. Umjerenost je ključna – do dva pića dnevno, osobito vina, mogu čak pružiti neke prednosti.

Slatka pića

Gazirani sokovi i druga pića bogata šećerom povezuju se s većom vjerojatnošću razvoja problema s plućima poput bronhitisa i astme, osobito kod pušača. Ograničavanje slatkih pića u korist vode može pomoći u održavanju zdravlja pluća.

Previše soli

Prehrana bogata natrijem povećava šanse za razvoj kroničnog bronhitisa i može pogoršati simptome astme. Smanjenje unosa soli, osobito iz prerađene hrane i obroka iz restorana, može poboljšati funkciju pluća.

Ciljajte na unos od 1.500 – 2.300 mg natrija dnevno, ovisno o individualnim zdravstvenim potrebama.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Valeii, K. (2024). The Best and Worst Foods for Healthy LungsVerywell Health.
  2. Sherwood, A. (2022). Best and Worst Foods for Lung HealthWebMD.
  3. Kubala, J. (2020). The 20 Best Foods for Lung HealthHealthline.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu