Ovo su neočekivani uzroci oštećenja pluća

neočekivani uzroci oštećenja pluća

Oštećenje pluća ne mora biti uzrokovano samo pušenjem i zagađenjem. Svakodnevni predmeti i naizgled bezopasne aktivnosti mogu vas izložiti skrivenim opasnostima koje utječu na vaše respiratorno zdravlje.

Od zraka koji udišete u svojem domu do uobičajenih kućanskih predmeta i čimbenika okoliša – evo koji su neočekivani uzroci oštećenja pluća.

Spore plijesni

Plijesan oslobađa sitne čestice koje se nazivaju spore u zrak, što može dovesti do ozbiljnih infekcija pluća kod ljudi s alergijom na plijesan, plućnim stanjima poput kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) ili oslabljenim imunološkim sustavom. Kako biste spriječili izlaganje, popravite curenja u svojem domu i izbjegavajte hrpe komposta i područja s nakupinama pokošene trave.

Radon

Radon, nevidljivi plin bez mirisa, drugi je vodeći uzrok raka pluća u SAD-u, nakon pušenja. Potječe od razgradnje prirodnog urana u stijenama, tlu i vodi, ulazeći u zgrade kroz pukotine i praznine. Radioaktivne čestice radona mogu oštetiti vaša pluća kada se udahnu ili progutaju.

Jednostavan pribor za testiranje može detektirati razine radona u vašem domu, što se obično radi prilikom kupnje kuće.

Tepih

Na tepisima se mogu nalaziti plijesan, izmet žohara, grinje i otrovni plinovi, a svi oni mogu oštetiti vaša pluća. Ovi zagađivači se prenose zrakom prilikom usisavanja ili hodanja po tepihu. Kemikalije koje se koriste u proizvodnji i postavljanju tepiha također mogu predstavljati rizik za zdravlje.

Razmislite o izbacivanju tepiha ili se odlučite za prostirke koje se mogu čistiti vani.

Redovito usisavajte tepihe i čistite ih parom jednom godišnje.

Pesticidi

Kemikalije koje se koriste za tjeranje štetnika s usjeva i travnjaka mogu oštetiti vaše živce, hormone, oči, kožu i pluća ako se progutaju, dodirnu ili udišu. Poljoprivredni radnici i korisnici pesticida izloženi su većem riziku od razvoja plućnih problema poput astme i KOPB-a. Zaštitna oprema kao što su maske, naočale i specijalizirana odjeća mogu ublažiti ove rizike.

Poljoprivredni radnici i korisnici pesticida izloženi su većem riziku od razvoja plućnih problema
FOTO: Shutterstock

Vatromet

Metalne čestice koje stvaraju boje vatrometa mogu pogoršati astmu i druga oboljenja pluća i srca. Kako biste smanjili rizik, održavajte udaljenost od dima koji lebdi tijekom vatrometa i razmislite o upotrebi maske za disanje s filtriranjem čestica.

Zračni jastuci

Natrijev azid, kemikalija u zračnim jastucima, oslobađa fini prah kada se zračni jastuk aktivira, što može izazvati astmu i druge respiratorne probleme. Visoka izloženost može izazvati nakupljanje tekućine u plućima i iritaciju. Potražite savjet liječnika ako se pojave problemi s plućima nakon aktiviranja zračnog jastuka.

Brašno

Pekari su skloni kašlju, piskanju i poteškoćama s disanjem zbog udisanja prašine od brašna, što je stanje poznato kao pekarska astma. To može pogoršati postojeća stanja pluća i utjecati ne samo na pekare, već i na njihove obitelji kroz prašinu koja se prenosi kući.

Plinski uređaji

Plinske ploče za kuhanje, pećnice i grijalice ispuštaju dušikov oksid kada gore, što može izazvati upalu pluća, potaknuti kašalj i hripanje te izazvati astmu. Pravilna instalacija, čišćenje i održavanje ovih uređaja, zajedno s osiguravanjem odgovarajuće ventilacije, ključni su.

Žohari

Izmet i dijelovi tijela žohara mogu se pretvoriti u prašinu, taložiti se na raznim površinama i prenositi zrakom tijekom aktivnosti poput usisavanja.

To može dovesti do alergija i respiratornih problema, osobito kod male djece. Održavanje domova čistim i suhim, osobito tkanina i tepiha, može pomoći.

Izmet i dijelovi tijela žohara mogu se pretvoriti u prašinu
FOTO: Shutterstock

Ptice

Čestice ptičjeg perja i izmeta mogu uzrokovati upalu pluća i ožiljno tkivo, stanje koje se ponekad naziva bolest golubova ili pluća odgajivača ptica. Savjetuje se konzultacija s liječnikom ako se simptomi pojave nakon izlaganja pticama.

Život na farmi

Upala pluća kod farmera uzrokovana je imunološkom reakcijom na plijesan koja raste na žitu, sijenu ili slami. Ovo stanje prevladava na mliječnim farmama, među stočarima i u vlažnim uvjetima žetve. Izbjegavanje izlaganja plijesni i, u nekim slučajevima, lijekovi mogu ublažiti simptome.

Ovlaživači zraka

Ovlaživači zraka mogu širiti gljivice u zrak, potencijalno uzrokujući upalu pluća. Slični problemi mogu se pojaviti s klima uređajima i sustavima grijanja. Redovito čišćenje i servisiranje ovih sustava može spriječiti respiratorne probleme.

Vruće kade

Unutarnje hidromasažne kade mogu sadržavati bakterije koje ulaze u pluća kroz udahnute pare te tako uzrokovati upalu pluća, temperaturu, kašalj i probleme s disanjem. Pravilno održavanje i čišćenje hidromasažnih kada, tuševa i bazena ključni su za sprječavanje ovih problema.

Svijeće

Parafinske svijeće na bazi nafte ispuštaju kemikalije koje mogu povećati rizik od alergijskih reakcija, astme i raka. Iako je povremena uporaba vjerojatno sigurna, često paljenje može biti štetno. Sigurnije alternative uključuju svijeće od pčelinjeg voska ili soje i osiguravanje dobre ventilacije tijekom uporabe.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Frysh, P. (2022). Surprising Causes of Lung DamageWebMD.
  2. Falithenjwa, Q. Unexpected causes of lung damage. Bona.
  3. 5 Surprising Causes Of Lung DamageDaily Trust.

Ocijenite članak

4 / 5   3

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu