10 savjeta kako brinuti o spolnom zdravlju
- Budite prvi i komentirajte!
- 9 min čitanja
Mjesec rujan često se proglašava mjesecom spolnog zdravlja, a Svjetski dan spolnog zdravlja obilježava se 4. rujna na inicijativu Svjetskog udruženja za seksualno zdravlje, globalne organizacije koja se zalaže za promicanje najboljih praksi u području spolnog zdravlja.
Spolno zdravlje je vrlo važan dio našeg života i povezan s njegovom kvalitetom. Često ga zanemarimo zbog osjećaja srama i stigme, ali i manjka cjelovitih zdravstvenih usluga u ovom području. Previše je informacija oko nas, i posebno je danas teško razaznati one koje su točne i pouzdane, posebice kad je riječ o temama o kojima se još uvijek ne priča dovoljno.
Iako se može primijetiti da su ljudi u prosjeku bolje informirani o ovim temama nego što je bilo prije 50-ak godina, još je puno posla pred nama.
Ako imate pitanja, nedoumica i sumnji, a ne znate gdje početi, donosimo vam 10 savjeta kako brinuti o svojem spolnom zdravlju koje je Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa (HUHIV) sastavila tijekom godina rada s korisnicima centra za testiranje na spolno prenosive infekcije – CheckPoint.
Educirajte se
Kada ste zadnji put učili o spolnom zdravlju, seksu i korištenju zaštite? Možda u srednjoj školi? Područje spolnog zdravlja je u obrazovnom sustavu najčešće nedovoljno obrađeno ili previše općenito kako biste iz toga izvukli konkretnije savjete.
Ništa vam drugo ne preostaje nego internet ili blisko društvo, inače najčešći izvori informiranja mladih. Iako ovi izvori informacija mogu pomoći do određene razine, u isto vrijeme su nepouzdani ako ih ne provjerite sa stručnjakom koji se bavi ovim temama.
Primjerice, u slučaju spolno prenosivih infekcija važno je znati kome se obratiti za prevenciju, testiranje i liječenje. Osnovno predznanje o spolno prenosivim infekcijama vas štiti od mogućeg prijenosa kao što većina nas zna kako smanjiti vjerojatnost širenja prehlade, gripe i nedavne COVID-19 infekcije.
Na internetskoj stranici spolnozdravlje.hr možete pronaći sve važne informacije vezane uz spolno zdravlje koje bi bilo vrijedno pročitati, a možete se javiti i savjetniku za spolno zdravlje za dodatna pitanja.
Cijepite se
Danas, srećom, postoje i učinkovite metode cijepljenja protiv nekih spolno prenosivih infekcija koje nam mogu pružiti vrlo visoku zaštitu od prijenosa.
Možda nikad ne biste razmišljali o hepatitisu B u kontekstu spolnog odnosa, međutim virus koji ga uzrokuje (HBV) može se lako prenijeti u spolnom kontaktu (slinom, krvlju, sjemenom i vaginalnom tekućinom), a postojeće cjepivo protiv hepatitisa B je vrlo učinkovito u sprječavanju ove infekcije.
Također, postoji još i devetovalentno cjepivo na HPV (humani papiloma virus) koje štiti od visokorizičnih tipova ove vrste virusa za koji ste vjerojatno dosad čuli, a vrlo lako se može prenijeti spolnim putem i to kontaktom kože na kožu.
U zadnje vrijeme ste možda čuli i za majmunske boginje (mpox), za koje također postoji učinkovito cjepivo. Za informaciju o tome jeste li možda već cijepljeni ili želite biti obratite se svojem liječniku opće prakse ili lokalnom zavodu za javno zdravstvo.
Pregledajte se
Fiziološki aspekti spolnog zdravlja ne uključuju samo spolni odnos i popratne infekcije, već i cjelovitu skrb oko naših spolnih organa. Različite bolesti poput raka se mogu učinkovito spriječiti i liječiti ako se otkriju na vrijeme.
Za žene to najčešće znači, između ostalog, i obavljanje Papa testa, dok za muškarce redovite preglede testisa, a kasnije i prostate. Ako primijetite bilo kakve promjene koje odstupaju od uobičajenog stanja vaših spolnih organa, javite se svojem pružatelju zdravstvenih usluga.
Ako imate strah od pregleda ili uopće informiranja kod liječnika, možda je najbolje od toga početi – da kažete kako se osjećate.
Razgovarajte!
Mnogim ljudima se razgovor s partnerom/ima o spolnom zdravlju čini poprilično neugodno i nespretno, najradije bi ga izbjegli. Međutim postoji puno načina kako možete prilagoditi ovaj razgovor da bude što ugodniji, a opet da jasno iskomunicirate ono što želite.
Razmislite o tome koja su vam očekivanja u seksu, što vas uzbuđuje i što želite isprobati. Ovo se može provjeriti prije odnosa u razgovoru s partnerom, ali i tijekom odnosa ako vidite da neka aktivnost ide u smjeru u kojem oboje želite ići.
Nakon očekivanja važno je znati granice, svoje i partnerove. Ovo je možda najvažniji dio komunikacije. Možda neke stvari svakako ne želite (npr. odnos bez zaštite), a neke druge (npr. isprobavanje nove aktivnosti) vam možda jedan dan odgovaraju, a drugi dan ne i to je sasvim u redu. Bitno je to naglasiti.
Također, seks nije samo penetracija, već i drugi, sigurniji načini postizanja užitka koji mogu biti zdrav uvod u spolni odnos ako još osoba nije spremna za “ići do kraja”, a želi postići užitak s partnerom. Komunikacija je važna za osjećaj užitka jer ćete se moći više opustiti bez osjećaja nesigurnosti oko toga koji je sljedeći korak.
Štitite se
Danas postoji vrlo širok spektar oblika zaštite tijekom spolnog odnosa. Od najjednostavnijih poput kondoma, koji predstavljaju odličnu zaštitu, kontracepcijskih pilula do ranije spomenutog cijepljenja.
Ovo ujedno osigurava i užitak, ali i učinkovito sprječava spolno prenosive infekcije te neplaniranu trudnoću ako se oblici zaštite pravilno koriste. Valja spomenuti da ovo ne znači da ste npr. korištenjem kondoma zaštićeni od svih spolno prenosivih infekcija.
Infekcije poput sifilisa, HPV-a i genitalnog herpesa se ponekad mogu prenijeti i unatoč korištenju kondoma. Isto tako, kontracepcijske pilule ne štite od spolno prenosivih infekcija. Zato je važno redovito testiranje na spolno prenosive bolesti.
Također, važno je za znati da za određene situacije postoje i lijekovi koji se mogu koristiti kao prevencija nekih infekcija, kao što je HIV, koji se mogu uzimati u specifičnim okolnostima (PEP, PrEP). Za više informacija o ovim načinima zaštite i prevencije obratite se pružatelju zdravstvenih usluga ili savjetniku za spolno zdravlje.
Pazite s konzumacijom sredstava!
Možda mislite da konzumacija alkohola može biti dobar način za opuštanje prije spolnog odnosa, no to nije dobra ideja.
Konzumacija alkohola utječe na naš živčani sustav na način da oštećuje našu sposobnost donošenja odluka što često dovede do nepromišljenih spolnih kontakata, najčešće nezaštićenih koji onda mogu imati posljedice po zdravlje. Također, može inhibirati seksualne reflekse, užitak, a u nekim slučajevima i dovesti do erektilne disfunkcije.
Druga opojna sredstva su jednako štetna. Njihov nepredvidivi učinak vas može učiniti ranjivijima, posebice ako konzumirate ova sredstva na javnom mjestu gdje ste okruženi nepoznatim osobama, npr. u klubu.
Ako mislite da su vam ova sredstva potrebna za opuštanje prije spolnog odnosa, razmislite jeste li onda uopće spremni na spolni odnos i što je to što vas koči? U pronalasku odgovora na ova pitanja vam može pomoći psihoterapeut i/ili seksualni terapeut.
Ne uspoređujte se s drugima
Možda ste bili u situaciji da ste s nekim podijelili vlastito seksualno iskustvo koje ste imali ili koje planirate imati, npr. s članom obitelji, prijateljem, kolegom i sl. I moguće je da ste i od njih dobili informacije o njihovom seksualnom iskustvu.
Ponekad, posebice tijekom odrastanja, čujemo različite priče o tuđim seksualnim iskustvima i možemo posljedično tome osjećati kao da smo ili nedovoljno ili previše seksualno aktivni. Možda vam se tuđa seksualna iskustva čine kvalitetnijima, spontanijima, pa i vi želite postići isto.
Normalno je da se ponekad uspoređujemo s nekim drugim, no ovo može biti problem ako to ometa naše svakodnevne odluke i kvalitetu života. Važno je znati da je doživljaj spolnog užitka i spolnog zdravlja za svakog individualno. To znači da vaša spremnost na stupanje u spolni odnos ovisi samo o vama i vašem partneru i treba ići ritmom koji vama odgovara.
“Ali nemam nikakve simptome … ” – Testirajte se!
Pogrešno je shvaćanje da se uz spolno prenosive infekcije uvijek javljaju simptomi. Iako će se za neke spolno prenosive infekcije javiti simptomi poput peckanja pri mokrenju, svrbež ili iscjedak, ne mora značiti da će se oni uvijek pojaviti.
Isto tako, za neke druge infekcije simptomi mogu biti nespecifični i mogu odgovarati sezonskim infekcijama, a da se ni ne pomisli na spolno prenosive infekcije. Zato je bitno razmisliti o vlastitim rizicima. HUHIV preporučuje testiranje spolno aktivnim osobama barem dva puta godišnje, a po potrebi i više, ovisno o seksualnim iskustvima. Seksualnim radnicima preporučuje se i svaka tri mjeseca.
Rizik za pojedine infekcije, između ostalog, ovisi o vrsti uzročnika, vrsti odnosa, a i okolnostima samog odnosa. Razgovarajte s pružateljem zdravstvenih usluga ili savjetnikom za spolno zdravlje nakon rizičnog kontakta kako bi se napravila najbolja procjena koji je idući korak.
Redovitim testiranjem prije odnosa prevenirate buduće infekcije, ako se i partner/i testiraju, a redovitim testiranjem nakon potencijalnih rizičnih odnosa osiguravate pravovremeno liječenje.
Danas postoje učinkovite terapije kojima se spolno prenosive infekcije mogu liječiti i držati pod kontrolom. Tako se npr. sifilis uspješno može izliječiti antibiotikom, dok se osobama koje žive s HIV-om daje antiretroviralna terapija koja im omogućuje sasvim zdrav i normalan život bez rizika da prenesu virus drugima.
Za informacije o tome gdje se možete testirati na spolno prenosive infekcije pogledajte u Tražilici zdravstvenih usluga na internetskoj stranici https://spolnozdravlje.hr/trazilica ili se javite pružatelju zdravstvenih usluga.
Spriječite!
Nekoliko savjeta vam može pomoći da prepoznate i prevenirate neželjene seksualne aktivnosti. Pokušajte što jasnije komunicirati svoje granice iako ponekad neke osobe to neće doživjeti kao jasno komunicirano, pa se u tim situacijama najbolje odmah izdvojiti ako ste u mogućnosti jer je pred vama očito osoba koja ne uvažava vaše potrebe i osjećaje.
Budite asertivni jer to što ste pristali na seksualnu aktivnost ne znači da nemate apsolutno pravo tu aktivnost zaustaviti kad god želite ako vidite da se ne osjećate ugodno. To što ste na nju pristali ne znači da je morate dovršiti ako vidite da ne ide u dobrom smjeru. Pristanak na jednu aktivnost ne znači pristanak na druge!
Ako ste u mogućnosti, prijavite svaki oblik nasilja nadležnim službama poput policiji, hitnoj pomoći, centru za socijalnu skrb, centrima za žrtve seksualnog nasilja i sl.
Razmislite o uslugama mentalnog zdravlja
Na psihoterapiju se ne moramo javiti samo kada osjetimo da nam gori pod nogama, već se i posjet stručnjaku može činiti kao vid prevencije. Kad je u pitanju spolno zdravlje, koje je obavijeno sramom i stigmom, psihoterapeut može uvelike pomoći u razgovoru o pripremi za prvi spolni odnos, seksualnoj orijentaciji, problemima u odnosima te važnu podršku u slučajevima seksualnog nasilja.
S obzirom na to da je naša spolnost vrlo složeno područje postoje i visoko specijalizirani seksualni terapeuti koji se bave ciljano seksualnim problemima i poteškoćama. Potencijalnu potrebu za seksualnom terapijom probajte vidjeti kao način kvalitetnijeg i sigurnijeg uživanja u spolnim odnosima, uživanja u vlastitom tijelu i rješavanju partnerskih problema.
Važna uloga psihoterapije u ovom području je da se afirmira uloga spolnog zdravlja kao jednako vrijednog dijela našeg cjelokupnog zdravlja koji naš život čini ljepšim, a gdje se ne fokusira samo na reproduktivni dio, već i na dio nečega u čemu možemo sigurno i savjesno uživati.
Pratite rad udruge HUHIV na internetskoj stranici HUHIV-a i Instagram profilu. Kontaktirajte Udrugu direktno na pitaj@huhiv.hr.
Pročitajte i ove članke:
- Stručnjaci otkrivaju s kakvim se emocijama nose osobe koje se odlučuju za testiranje na spolno prenosive bolesti
- U prosjeku svaka 10. testirana mlada osoba ima neku spolno prenosivu infekciju!
- Testiranje na spolne bolesti: Mogu uzrokovati doživotne komplikacije ako se ne liječe! Liječnik otkriva kako i gdje se testirati i po kojoj cijeni.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Medijsko priopćenje HUHIV-a.