Kondomi (prezervartivi) – prednosti i nedostaci
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Kondomi su najčešće primjenjivana metoda za sprječavanje začeća. Izrađeni su od gume, lateksa ili sličnih elastičnih materijala. Stavljaju se na penis u erekciji, te predstavljaju mehaničku barijeru koja sprječava da ejakulirana sperma uđe u tijelo spolnog partnera. Također pružaju zaštitu od spolno prenosivih bolesti.
Najstariji prezervativi pronađeni su među temeljima dvorca Dudley Castle pored Birminghama u Engleskoj. Radili su se od riba i životinjskih crijeva, a datiraju iz 1640. godine.
Šezdesetih godina prošlog stoljeća kontracepcijska pilula i druga popularna sredstva protiv začeća učinila su prezervativ nepopularnim kontracepcijskim sredstvom, ali se nakon pojave HIV-a zaključilo da je prezervativ jedno od sredstava koje može obuzdati epidemiju širenja virusa i da postoji potreba za javno zdravstvenom edukacijom o njegovim prednostima.
Prednosti prezervativa su:
- sigurnost i učinkovitost
- zaštita od spolnih bolesti
- relativno jeftina cijena u odnosu na druge metode kontracepcije
- ne ugrožavaju zdravlje
Nedostaci prezervativa su:
- prekidanje spolnog odnosa
- mogućnost oštećenja noktima ili nakitom
- ako se ne koriste ispravno mogu skliznuti
Muški kondomi dolaze u različitim veličinama, a ispravna veličina je važna kako bi se osigurala zaštita. Može se koristiti samo jedanput. Ako muškarci tokom godine pravilno koriste kondome sa svojim partnericama, 98% odnosa neće završiti trudnoćom. Taj broj pada na 85% ako se kondomi ne koriste uvijek pravilno. Korištenje vaginalnih spermicida s kondomima povećava njihovu učinkovitost.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja