Iznenadni zdravstveni problemi koji se javljaju nakon 50-e

Iznenadni zdravstveni problemi koji se javljaju nakon 50-e

Kako starimo, neki zdravstveni problemi mogu se pojaviti iznenada i neočekivano, posebno nakon 50. godine života.

Bolovi i nelagode koje smo prije ignorirali sada mogu postati ozbiljniji problemi. Iako su neki problemi češći s godinama, mnogima od njih moguće je upravljati ili spriječiti ih ako ih na vrijeme prepoznamo.

Iznenadni zdravstveni problemi nakon 50. godine

Nakon 50. godine života neki zdravstveni problemi mogu se pojaviti naglo i uzrokovati nelagodu. Tako i bolovi koji su se ranije činili bezopasnima mogu postati znak ozbiljnijih problema u srednjoj dobi.

Srčani udar

Ovo je jedan od najvećih rizika – svake godine 735.000 ljudi doživi srčani udar. Muškarac od 50 godina ima 1 prema 2 šanse da će razviti srčane bolesti u nekom trenutku života.

Tipični simptomi uključuju bol u prsima, otežano disanje i bol u leđima, ramenima ili vratu. Ostali znakovi mogu uključivati znojenje, vrtoglavicu i mučninu. Održavanje zdrave tjelesne mase, izbjegavanje pušenja i redovita tjelovježba mogu smanjiti rizik.

Moždani udar

Moždani udar nastaje kada do određenih dijelova vašeg mozga ne dolazi dovoljna količina krvi, što uzrokuje smrt moždanih stanica. Hitna pomoć je ključna ako osjetite iznenadnu slabost ili utrnulost lica, ruku ili nogu, zbunjenost ili probleme s govorom.

Smanjiti rizik od moždanog udara moguće je održavanjem zdravog krvnog tlaka, konzumiranjem hrane s niskim kolesterolom, tjelovježbom, smanjenjem stresa i prestankom pušenja.

Aneurizma

Aneurizma nastaje kada se zid arterije oslabi i izboči. Ako dođe do pucanja zida, može doći do unutarnjeg krvarenja ili moždanog udara. Rizik od aneurizme povezan je s faktorima rizika za srčane bolesti i moždani udar. Simptomi mogu uključivati bol, mučninu, vrtoglavicu, hladnu kožu i ubrzan rad srca.

50-godišnja žena ima glavobolju
FOTO: Shutterstock

Žučni kamenci

Žučni kamenci su tvrde naslage koje nastaju u žuči i mogu uzrokovati jake bolove u gornjem dijelu trbuha ili oko pupka. Kamenci mogu biti veličine od zrna pijeska do loptice za golf. Osobe s prekomjernom tjelesnom težinom, dijabetesom ili oni koji ne vježbaju skloniji su njihovom razvoju.

Akutni pankreatitis

Akutni pankreatitis je upala gušterače koja može nastati uslijed žučnih kamenaca. Uzrokuje snažnu bol u trbuhu, mučninu, povraćanje i groznicu te može biti životno opasan. Ponekad je posljedica prekomjernog konzumiranja alkohola, povišenih razina kalcija ili visoke koncentracije triglicerida u krvi.

Frakture

Frakture se mogu dogoditi bilo kada, no kosti postaju krhke kako starimo. Osteoporoza, gubitak gustoće kostiju, posebno je česta kod starijih žena. Korištenje kalcija i vitamina D te određeni lijekovi mogu pomoći u jačanju kostiju, pa čak i u njihovom obnavljanju.

Vertigo

Ako iznenada osjećate vrtoglavicu, možda imate vertigo. To se događa kada mali kristali u unutarnjem uhu koji pomažu u održavanju ravnoteže promijene svoj položaj. To postaje češće s godinama jer ti kristali možda ne ostaju na svojem mjestu kao prije.

Liječnik vam može pomoći s posebnim pokretima glave koji vraćaju te čestice u pravilan položaj.

Odvojena mrežnica

Odvojena mrežnica nastaje kada se osjetljivi sloj na stražnjoj strani oka, koji šalje informacije o onome što vidite u mozak, povuče s vanjskog zida oka. To može dovesti do trajnog gubitka vida. Ako vidite iznenadne mrlje ili svjetlosne iskre, odmah se obratite liječniku.

bubrežni kamenci su češći u muškaraca
FOTO: Shutterstock

Bubrežni kamenci

Bubrežni kamenci su tvrde naslage kalcija koje nastaju u bubrezima. Manji kamenci obično bez problema izlaze iz tijela, dok veći mogu uzrokovati veliku bol, krvarenje, infekcije ili opstrukciju mokraće. Kamenci su češći u muškaraca, a konzumiranje dovoljno tekućine, posebno vode, može pomoći u njihovoj prevenciji.

Pneumonija

Pneumonija, bakterijska infekcija, predstavlja ozbiljan rizik za starije osobe. S godinama naš imunološki sustav slabi, što povećava rizik. Postoji cjepivo koje se preporučuje osobama starijim od 65 godina.

Spinalna stenoza

Spinalna stenoza nastaje kada se prostor u kralježnici sužava, najčešće zbog artritisa, čime dolazi do pritiska na živce. To može uzrokovati bol, utrnulost ili grčeve, posebno u donjem dijelu leđa ili vratu. Liječnik može preporučiti lijekove, fizioterapiju ili u nekim slučajevima operaciju.

Giht

Giht se manifestira iznenadnom boli i oticanjem u zglobovima, često na velikom nožnom prstu. To je oblik artritisa uzrokovan nakupljanjem mokraćne kiseline u tijelu.

Osobe koje uzimaju određene lijekove za visoki krvni tlak, jedu crveno meso, plodove mora ili konzumiraju alkohol, sklonije su gihtu.

Plućna embolija

Plućna embolija nastaje kada krvni ugrušak blokira krvne žile u plućima. Ako osjetite bol u prsima, iznenadno otežano disanje, vrtoglavicu ili iskašljavanje krvi, odmah se obratite liječniku. Rizik se povećava nakon operacija, kod osoba sa srčanim bolestima ili nakon dugih razdoblja nekretanja, poput dugih letova. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu