Je li vaša glavobolja vata, pitta ili kapha? Evo koji ayurvedski kućni lijekovi pomažu kod poremećaja doše

Tradicionalni ayurvedski iscjelitelji smatraju da je glavobolja poziv na buđenje

Glavobolja je česta pojava, a kada nas uhvati, teško je usredotočiti se na bilo što osim na pronalaženje olakšanja od boli. Ako više volite prirodne metode, isprobajte ayurvedske kućne lijekove koje možete lako pripremiti u toplini svojeg doma.

Tradicionalni ayurvedski iscjelitelji smatraju da je glavobolja poziv na buđenje. Dok je namjera olakšati bol, to je ujedno prilika da se dublje pogleda u stanje svojeg fizičkog tijela, kao i u svoje trenutno emocionalno stanje.

Primarna glavobolja nastaje zbog emotivne napetosti ili stresne situacije, a također se može pojaviti kod konzumacije određene hrane, promjene vremena, temperature i okoline.

Sekundarna glavobolja je povezana s bolestima i stanjima koja uzrokuju stimulaciju živaca glave osjetljivih na bol. Može se pojaviti zbog različitih čimbenika, poput povrede glave, zgrušavanja krvi, krvarenja u okolnom području mozga ili unutar njega, visokog tlaka, mamurluka, dehidracije, gripe, glaukoma, napada panike itd.

Postoji više vrsta glavobolja.

  • Tenzijska glavobolja je najčešći tip glavobolje. Te glavobolje mogu trajati satima ili danima, a mogu se pogoršati kako dan završava. Prekomjeran rad, problemi sa spavanjem, nepravilno držanje, stres, tjeskoba i drugi problemi u životnom stilu mogu biti okidač.
  • Migrena je neurološko stanje. Jaka i pulsirajuća bol se osjeća u glavi uglavnom s jedne strane. Razdoblje trajanja može biti nekoliko sati ili čak dana. Obično su uz migrenu prisutni simptomi mučnine, povraćanja i osjetljivosti na svjetlo.
  • Cluster (histaminska) glavobolja povezuje se s promjenom vremena. Na jednoj strani glave javlja se iznenadna bol, prvenstveno noću. Bol se uglavnom osjeća u području oko očiju. Neko vrijeme se može pojaviti više puta u danu, a kasnije se možda neće pojaviti godinama ili mjesecima.
  • Sinusna glavobolja je povezana sa simptomima sinusitisa kao što su začepljenost, sluz iz nosa, postnazalno kapanje i osjećaj napetosti u glavi, najčešće zbog alergije. Ova vrsta glavobolje uključuje bol lica u područjima čela, očiju, obraza i zubi.
  • Pretjerana upotreba lijekova protiv bolova može uzrokovati povratnu glavobolju koja je slična napadajima migrene i tenzijskim glavoboljama.
Ayurveda učinkovito pomaže kod glavobolja jer ih liječi na temelju neravnoteže specifične doše (tjelesne konstitucije).

Prirodne metode namijenjene su uspostavljanju ravnoteže doša, ovisno o vrsti glavobolje. U nastavku doznajte koje su to metode.

Prema ayurvedi glavobolja se ne smatra bolešću, već simptomom poremećaja jedne ili više doša - vata, pitta i kapha
FOTO: Shutterstock

Ayurvedsko liječenje glavobolje prema došama

Prema ayurvedi glavobolja se ne smatra bolešću, već simptomom poremećaja jedne ili više doša – vata, pitta i kapha. Stoga se vrste i uzroci glavobolje dijele na tri osnovna tipa prema došama.

Prilikom liječenja svakog tipa glavobolje koristi se holistički pristup i uzimaju u obzir tijelo, um i duša.

Vata glavobolja

Ako imate lupajuću, pulsirajuću bol i osjećaj stezanja “obruča” oko glave, imate vata tip glavobolje. Napetost u vratu i ramenima, mentalni i emocionalni stres, nervoza, nesanica, neredovita prehrana, putovanje, toksičnost u crijevima (zatvor) i neriješeni strah ili tjeskoba poznati su uzročnici ove vrste glavobolje.

Tenzijska glavobolja je povezana s vata tipom glavobolje.

S obzirom da je vata doša predstavljena suhim, hladnim, brzo pokretnim elementom zraka, potrebno je ublažiti suhoću uma i tijela hidratacijom.

  1. Pijte puno tople vode i uključite ghee (pročišćeni maslac) u prehranu jer uklanja suhoću.
  2. Također je potrebno podržati i očistiti crijeva u čemu pomažu biljke triphala i voće haritaki. Ako je opstipacija dugotrajna i jaka, toksini se nakupljaju u debelom crijevu, a njihovi plinovi stvaraju pritisak u organizmu i glavobolju. Triphala je crijevni tonik i odlično sredstvo za čišćenje. Haritaki je univerzalan lijek koji ayurvedska medicina koristi za razgradnju i eliminaciju toksina. Svaku večer prije spavanja popijte mješavinu haritakija i tople vode.
  3. Napitak od badema pomaže u liječenju dugotrajne glavobolje. Potopite 7 – 10 badema u vodi preko noći. Ujutro ih ogulite i sameljite u pastu. Izmiješajte s čajnom žličicom gheeja i čašom tople vode i popijte.
  4. Za akutne glavobolje isprobajte tradicionalni tretman pod imenom Nasya stavljanjem pet kapi toplog sezamovog ulja u svaku nosnicu dok ležite.
  5. Masaža je također odličan način za ublažavanje napetosti u tijelu.
  6. Vata glavobolje zahtijevaju duboki odmor i opuštanje pa je u redu uzeti 20-ominutni popodnevni odmor.

Pitta glavobolja

Pitta glavobolja obično počinje u sljepoočnicama i širi se u središnji dio glave. Poznata je po svojoj strijeljajućoj, žarećoj, probadajućoj boli s osjećajem mučnine i često se pogoršava jakim svjetlom, toplinom ili jedenjem kisele, pržene ili ljute hrane.

Migrena je povezana s ovim tipom glavobolje.

Pitta glavobolje često su povezane s neravnotežom u želucu i crijevima, kao što su loša, tj. kisela probava (težina u želucu, nadutost, hiperaciditet ili žgaravica), pretjerano zagrijavanje tijela zbog izloženosti vrućini i suncu, hipoglikemija zbog gladi te hormonska/estrogenska fluktuacija.

Često je potaknuta emotivnim stanjima poput konstantnog neraspoloženja i razdražljivosti, bijesa, ljutnje i frustracije.

Pitta je povezana s elementom vatre, a svrha njezinog liječenja je ohladiti kiselost (vrućinu) u tijelu.

  1. Izbjegavajte začinjenu, slanu i prženu hranu.
  2. Najbolji način da se oslobodite pitta glavobolje je jesti namirnice koje hlade, poput lubenice, svježeg korijandera, datulja ili krastavaca. Ova vrsta namirnica čestom konzumacijom pruža olakšanje, smanjuje učestalost glavobolja te je izvrstan način za uspostavljanje pitta ravnoteže.
  3. Rižina voda (voda koja je ostala nakon kuhanja riže) s dodatkom ghee masla je vrlo korisna za hidrataciju, smanjivanje vrućine i liječenje pitta glavobolje.
  4. Biljke poput shatavari i aloe vere održavaju ravnotežu ženskih hormona i sprječavaju pitta glavobolju.
  5. Rashlađujući čaj od pola čajne žličice sjemenki kumina i pola čajne žličice sjemenki korijandera koristite dvaput dnevno. Prelijte sjemenke s dvije litre kipuće vode. Pustite da se potpuno ohladi, a zatim procijedite i pijte.
  6. Umasirajte toplo kokosovo ulje ili brahmi ulje na vlasište i tabane kako biste ublažili akutnu pitta glavobolju.
  7. Izbjegavajte izravno sunce jer je ono okidač za migrene koje su pitta tip glavobolje.
  8. Za migrene se preporučuje staviti nekoliko kapi gheeja u svaku nosnicu prije spavanja, naročito 3 – 4 kapi brahmi ghee ulja u svaku nosnicu.
  9. Ne zaboravite duboko disati, odmoriti se i usporiti svoj dnevni raspored.
Kapha glavobolja
FOTO: Shutterstock

Kapha glavobolja

Poznato je da se ova vrsta glavobolje najviše javlja tijekom zime i u proljeće. Glavobolja je česta ujutro, nakon buđenja ili tijekom noći.

Prisutna je dugotrajna, duboka bol u području sinusa i nosnoj šupljini te osjećaj začepljenja nazalnih kanala. Kapha glavobolje se obično nazivaju sinusna glavobolja jer su nusproizvod prekomjernog tlaka u sinusnoj šupljini.

Prate je prehlada, gripa, alergije, kašalj ili curenje iz nosa, a pogoršava se kada legnete ili se sagnete. Karakterizirana je teškim, tupim osjećajem u licu i glavi.

Ujedno nastaje i zbog akumuliranih probavnih toksina, sjedećeg stila života, slabog kretanja te pretjeranog konzumiranja namirnica poput sira, maslaca, pšenice, teške, hladne ili masne hrane i hladnih pića.

Kako bismo izliječili ovu vrstu glavobolje, moramo smanjiti pritisak u sinusima.

  1. Svakodnevno koristite neti pot sa solima za otvaranje sinusnih kanala.
  2. Pijenje vrućeg čaja od đumbira te uzimanje ljutih začina poput crnog papra, cimeta i klinčića pomaže smanjiti nakupljanje sluzi.
  3. Inhalacija i udisanje pare eukaliptusa također je odličan način za smirivanje kapha glavobolje. Udisanje eukaliptusove pare pruža veliko olakšanje kod ove vrste glavobolje uzrokovane viškom sluzi u dišnim putevima i sinusima.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Nunez, K. (2020). What to Know About Ayurveda and Migraine. Healthline.
  2. Haasl-Blilie, V. (2021). Aurvedic Approach to Migraines and Headaches. Saumya Ayurveda.
  3. Managing Headaches with Ayurveda. Vedic Health.

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu