Ljekovito bilje za pluća: Ovih 9 saveznika olakšava disanje

Ljekovito bilje za pluća

Pluća su vitalni organi koji nam omogućuju disanje i svakim udahom donose kisik svakoj stanici našeg tijela, omogućujući nam da osjetimo život u doslovnom smislu.

No, izloženost zagađenom zraku, stres i povremene prehlade mogu opteretiti naša pluća. Srećom, priroda nudi dragocjenu pomoć u očuvanju zdravlja kroz ljekovito bilje za pluća, koje svojim aktivnim tvarima pomaže u čišćenju, jačanju i regeneraciji ovog vitalnog organa.

Pluća su smještena u prsnoj šupljini i zaštićena rebrima.

Prekrivena su tankom, dvostrukom membranom (pleurom) i okružuju srce, što dodatno naglašava njihovu ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja.

Dok dišemo automatski, naša pluća osiguravaju izmjenu plinova – unos kisika neophodnog za život i izbacivanje ugljikovog dioksida, otpadnog produkta metabolizma.

Osim primarne funkcije izmjene plinova, pluća imaju i druge važne uloge kao što su:

  • regulacija pH ravnoteže – pomažu u održavanju acidobazne ravnoteže u tijelu izlučivanjem ugljikovog dioksida
  • zaštita od štetnih čestica – sluznica koja oblaže dišne putove, od nosa i dušnika do bronha i pluća, ima važnu ulogu u obrani organizma; ona zadržava i uklanja štetne čestice, prašinu, pelud, mikroorganizme i druge iritanse iz udahnutog zraka
  • filtriranje krvnih ugrušaka – pluća djeluju kao filter za krv koja dolazi iz vena; manji krvni ugrušci (trombi) koji se mogu formirati u venama npr. nogu, mogu biti opasni ako dođu do pluća i začepe plućnu arteriju (plućna embolija); pluća ih filtriraju i sprječavaju da dođu do srca i drugih organa, čime se smanjuje rizik od ozbiljnih komplikacija.

Kako biste ih održavali zdravima i snažnima, svakodnevna šalica toplog čaja s biljkama koje djeluju blagotvorno na ovaj organ ne samo da će ga ojačati, nego će i spriječiti ili ublažiti razvoj određenih bolesti respiratornog sustava.

Brojne ljekovite biljke, stoljećima korištene u narodnoj medicini, svoju su ljekovitu moć potvrdile i u znanstvenim istraživanjima.

U nastavku donosimo neke od vrijednih biljaka koje blagotvorno djeluju na pluća, iz bogate riznice prirode.

Ljekovito bilje za pluća – prirodna potpora zdravlju pluća

Od davnina se ljekovito bilje za pluća koristi za ublažavanje tegoba dišnog sustava, a znanja i recepti prenose se generacijama. Ove biljke sadrže vrijedne prirodne spojeve koji djeluju protuupalno, antibakterijski i ekspektorantno (potiču iskašljavanje), čime olakšavaju disanje, smanjuju kašalj i općenito jačaju pluća.

Redovitim korištenjem ovih prirodnih saveznika, osigurat ćete svojim plućima dugotrajno zdravlje i lakoću disanja.

Korijen sljeza
FOTO: Shutterstock

1. Korijen sljeza (Althaea officinalis)

Korijen bijelog sljeza poznat je po visokom udjelu sluzi koja stvara zaštitni sloj na sluznicama dišnih putova. Sluz djeluje kao prirodni melem na upaljene sluznice dišnih putova, oblažući ih i štiteći od daljnjih iritacija.

Ova ljekovita biljka iznimno je korisna za ublažavanje nadražujućeg, suhog kašlja i smirivanje iritacije u grlu, plućima i bronhima. Zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima, sljez pomaže u regeneraciji oštećenog epitela dišnih puteva.

Napravite topli čaj ili tinkturu za brzo olakšanje. Čaj ili sirup od sljeza posebno je koristan kod bronhitisa i drugih upalnih stanja dišnog sustava. Osim čajeva i sirupa, sljez se može koristiti i kao dodatak za smirivanje alergijskih reakcija dišnog sustava.

2. Kopriva (Urtica dioica)

Kopriva je prava riznica ljekovitih svojstava, posebice korisnih za zdravlje pluća. Zahvaljujući protuupalnim, detoksikacijskim i nutrijentima, kopriva pomaže plućima da ostanu čista, zdrava i otporna na infekcije. Sadrži flavonoide i vitamin C koji smanjuju upalu dišnih putova i olakšavaju disanje.

S obzirom na to da potiče izbacivanje toksina iz tijela, ova biljka je posebno važna za pluća, pogotovo kod pušača i osoba izloženih zagađenom zraku.

Kod sezonskih alergija, koje često uzrokuju probleme s disanjem, kopriva djeluje kao prirodni antihistaminik, ublažavajući simptome poput začepljenog nosa i kihanja.

Napravite čaj od svježih ili suhih listova koprive ili uvrstite njezin sok u dnevnu rutinu.

3. Podbjel (Tussilago farfara)

Podbjel se stoljećima koristi kao prirodni lijek za kašalj i druge probleme s dišnim putovima. Njegovi aktivni sastojci poput sluzi, flavonoida i tanina olakšavaju iskašljavanje i smiruju iritaciju pluća. Tradicionalno se koristi za ublažavanje simptoma bronhitisa, astme i suhog kašlja.

Čaj ili sirup od podbjela djeluje kao prirodni ekspektorans, pomažući uklanjanju viška sluzi iz dišnih putova.

Čaj od podbjela pijte do najviše 2 – 3 šalice dnevno, samo kroz nekoliko tjedana. Podbjel sadrži pirolizidinske alkaloide koji u velikim količinama mogu biti štetni za jetru. Zato se preporučuje ograničena i kratkotrajna upotreba.

Trputac
FOTO: Shutterstock

4. Trputac (Plantago lanceolata)

Listovi trputca poznati su od davnina po svojim blagotvornim učincima na dišni sustav. Bogat sadržaj flavonoida, sluzi i tanina u trputcu smiruje iritaciju dišnih putova i potiče iskašljavanje, čime olakšava tegobe kod kašlja, astme i bronhitisa.

Protuupalna svojstva trputca korisna su kod kroničnih respiratornih bolesti poput astme i KOPB-a (kronične opstruktivne plućne bolesti). Dodatno, trputac djeluje i antibakterijski, što može pomoći u prevenciji sekundarnih infekcija dišnih putova.

Pijte čaj ili sirup od trputca. Svježe listove trputca možete žvakati ili ih koristiti za obloge na prsima kod upale.

5. Eukaliptus (Eucalyptus globulus)

Eukaliptus je poznat po osvježavajućem mirisu i sposobnosti otvaranja dišnih putova. Osim toga, ima antibakterijska i protuupalna svojstva.

Zahvaljujući cineolu, svojem glavnom aktivnom sastojku, eukaliptus ima snažna antimikrobna svojstva. Inhalacija eteričnim uljem eukaliptusa smanjuje upalu i začepljenost sinusa.

Eukaliptus djeluje i kao prirodni bronhodilatator, olakšavajući disanje osobama s astmom ili KOPB-om (kroničnom opstruktivnom plućnom bolesti). Njegova antiseptička svojstva korisna su i za pročišćavanje zraka u prostorijama.

Inhalirajte paru s nekoliko kapi ulja eukaliptusa ili ga koristite u difuzoru za pročišćavanje zraka.

6. Đumbir (Zingiber officinale) i kurkuma (Curcuma longa)

Ovaj moćni dvojac poznat je po svojim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima, izuzetno korisnima za zdravlje pluća.

Kurkuma, zahvaljujući aktivnom sastojku kurkuminu, djeluje kao snažan prirodni antioksidans koji štiti pluća od stresa i toksina te jača imunološki sustav.

Đumbir, s aktivnim sastojcima poput gingerola i šogaola, smiruje upale u dišnim putevima, poboljšava cirkulaciju i potiče iskašljavanje, čime olakšava disanje.

Zajedničko djelovanje ovih dviju biljaka pruža sveobuhvatnu potporu zdravlju pluća. Napravite topli čaj s đumbirom i kurkumom uz dodatak meda za maksimalni učinak.

Đumbir i kurkuma
FOTO: Shutterstock

7. Majčina dušica (Thymus vulgaris)

Mirisna majčina dušica je poznata po antiseptičkim, antimikrobnim i protuupalnim svojstvima. Zahvaljujući aktivnim tvarima poput timola i karvakrola, učinkovito djeluje protiv bakterija, gljivica i virusa, što je čini izvrsnim prirodnim lijekom za ublažavanje infekcija dišnog sustava.

Redovita konzumacija čaja od majčine dušice može pomoći u olakšavanju kašlja, smirivanju grlobolje i otvaranju dišnih putova. Posebno je korisna za otpuštanje sluzi iz pluća i olakšavanje disanja kod bronhitisa i prehlade.

Napravite čaj od majčine dušice ili je koristite kao dodatak juhama i umacima. Inhalacije s eteričnim uljem majčine dušice dodatno pomažu kod začepljenosti i infekcija sinusa.

8. Borove iglice (Pinus spp.)

Borove iglice sadrže bogate količine vitamina C, terpentina i flavonoida koji djeluju kao prirodni detoksikatori pluća. Eterična ulja, poput alfa-pinena i beta-pinena, djeluju protuupalno, antiseptički i ekspektoransno (pomažu iskašljavanju).

Čaj od borovih iglica pomaže u jačanju imunološkog sustava, smanjenju upala i poboljšanju cirkulacije u plućima. Inhalacija parom s borovim iglicama može smanjiti osjećaj zagušenja i olakšati disanje kod prehlade, gripe, bronhitisa i drugih respiratornih tegoba.

9. Divizma (Verbascum thapsus)

Poznata i kao divlji duhan ili kraljevska svijeća, biljka divizma se koristi stoljećima u narodnoj medicini, posebno za probleme s plućima i dišnim sustavom. Njezini žuti cvjetovi i veliki listovi sadrže spojeve koji imaju umirujuće i protuupalne učinke u smirivanju iritacije i upale u plućima.

Divizma olakšava iskašljavanje i pomaže u izbacivanju sluzi iz dišnih puteva, što je korisno kod bronhitisa, astme i prehlade.

Čaj od divizme se često koristi za ublažavanje simptoma kroničnih respiratornih bolesti. Tinktura divizme se koristi u malim količinama (prema uputama na proizvodu) za jače djelovanje. Sušene listove možete dodati u vruću vodu za inhalaciju pare, što pomaže kod začepljenja nosa i otežanog disanja.

Ulje divizme se koristi za masažu prsnog koša kod problema s plućima i za smirivanje bolnog kašlja.
redovite šetnje u prirodi obnavljaju pluća
FOTO: Shutterstock

Napomena

Prije upotrebe bilo koje ljekovite biljke posavjetujte se s liječnikom ili fitoaromaterapeutom, osobito ako imate kronične bolesti ili uzimate lijekove.

Osim ljekovitog bilja u obliku čaja, sirupa i tinktura, plućima trebaju:

  • svježi zrakredovite šetnje u prirodi obnavljaju pluća i pružaju im prijeko potreban odmor od gradskog zraka i dima cigareta
  • duboko disanjevježbe disanja povećavaju kapacitet pluća i poboljšavaju opskrbu tijela kisikom
  • redovita fizička aktivnosttjelovježba potiče cirkulaciju i jača funkciju pluća
  • dovoljna hidratacija – unos vode pomaže održati dišne putove vlažnima i olakšava uklanjanje nakupljene sluzi.

Udahnimo duboko, budimo dio prirode i pružimo plućima svu potrebnu njegu. Vaša će vam pluća na tome biti itekako zahvalna!

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Landry, J. (2025). 37+ Best Herbs for Lung Health and Clearing Mucus. Respiratory Therapy Zone.
  2. Keep Your Lungs Healthy the Wise Woman Way. (2023). Susun Weed.
  3. 11 Best Herbs to Support Lung and Respiratory Health. (2021). Gaia Herbs.
  4. Groves, M. N. Five Herbs to Grow for Lung & Respiratory Health. Hachette Book Group.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu