Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Divizma (svijećnjak, divlji duhan) – ljekovita svojstva i recepti
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Divizma (lat. Verbascum thapsus) spada u rod dvogodišnjih biljaka iz porodice strupnika ili zijevalica. Može se lako prepoznati po izduženoj stabljici i krupnim žutim cvjetovima.
Cvate od srpnja do kolovoza, a rasprostranjena je po šumskim čistinama te pjeskovitim obalama rijeka i potoka u Europi i zapadnom dijelu Azije. Brojne su vrste, a najpopularnije su:
- sitnocvjetna,
- pustenasta,
- velecvjetna,
- ljubičasta divizma.
U nastavku pročitajte više o ljekovitosti i upotrebi divizme.
Divizma – uzgoj i berba
Divizmi je u narodu najčešći drugi naziv svijećnjak, ali nazivaju je još i:
- divljim duhanom,
- lepuhom,
- vučjim repom.
Što se tiče uzgoja, korijen se preporučuje kopati u kasnu jesen prve godine rasta ili u rano proljeće, prije nego biljka počne zeleniti.
Kad je berba u pitanju, cvjetovi se beru od početka srpnja do kraja jeseni, ističu stručnjaci s prirodoslovnog portala Priroda i biljke.
Važno ih je brzo osušiti tako da ne izgube boju te hermetički zatvoriti kako ne bi izgubili ljekovitost. Isto treba uraditi i s listovima koji se beru nakon cvatnje po suhom i sunčanom vremenu.
Divizma – ljekovita svojstva
Ljekovitost divizme poznata je još odavno. Naime, u grčkoj mitologiji navodi se da je poslužila Odiseju protiv čarobnice Kirke.
Zbog brojnih spojeva koje sadrži naširoko se primjenjuje u medicini. Sadrži velik broj antioksidansa koji djeluju protuupalno i protubakterijsko te obnavljaju. To su:
- saponini,
- glikozidi,
- iridoidi,
- flavonoidi,
- vitamin C,
- tanin,
- cink,
- selen.
Divizma – lijek za brojna stanja i bolesti
Znanstvena su istraživanja potvrdila njezin ljekoviti doprinos, a danas se koristi za liječenje:
- bolesti dišnog sustava,
- upala i infekcija,
- blagih oteklina,
- hemoroida,
- infekcije uha.
Istraživanje iz 2002. godine, objavljeno u časopisu Journal of Ethnopharmacology, je pokazalo da ekstrakt divizme može inhibirati rast bakterija Escherichia coli i Staphylococcus aureus.
Divizma – recepti
Divizma se, ovisno za što se upotrebljava, može pripremiti na više načina. Najpoznatiji recepti su:
- Macerat divizme – za vanjsku primjenu kod problem s uhom, očima, kožnih promjena i bolova, u pola litre maslinovog ulja treba usipati 65 grama suhih cvjetova i pustiti 40 dana da odstoji na suncu. Nakon toga procijediti i mazati nekoliko puta dnevno na oboljelo mjesto,
- Ulje divizme – za mazanje i masažu kod problema s kostima, pogotovo gihta i reume, ali i rana, u slučaju unutarnjeg krvarenja može se uzimati jedna čajna žličica svježeg ulja tri puta dnevno. Svježe ubrani cvjetovi stave se u staklenu posudu, hermetički zatvore i puste da odstoje na suncu,
- Tinktura od divizme – koristi se kod infekcija, potrebno je u 500 ml 60-postotnog alkohola staviti 65 grama suhih cvjetova i ostavite 14 dana na toplom mjestu. Procijediti i uzimati po 3 – 7 kapi 3 – 4 puta na dan,
- Oblozi od divizme – kod oteklina, hemeroida i kožnih bolesti, cvjetovi se omotaju tkaninom koja se umoči u čaj od divizme.
- Sirup od divizme – kod kožnih bolesti i otvorenih čireva, 15 g cvjetova stavi se u pola litre vode i zakuha. Zatim treba pustiti da odstoji 10 minuta i procijediti. Nakon toga se usipa pola kilograma šećera i kuha do gustoće sirupa.
Čaj od divizme – priprema
Čaj od divizme jedan je od najpoznatijih lijekova bolesti dišnog sustava. Priprema se tako da se u klasičnu šalicu (dva decilitra) stavi jedna čajna žličica cvjetova i ostavi da odstoji poklopljena 15 minuta, a zatim procijedi.
U slučaju suhog grla, kašlja, nadražaja i drugih simptoma piju se 2 – 3 šalice dnevno. Može se dodati i med.
Čaj od divizme – gdje kupiti?
Gotova mješavina može se kupiti u specijaliziranim prodavaonicama i na internetskim stranicama s biljnim preparatima.
Cijena ovisi o veličini pakiranja, a pola kilograma košta oko 20 kuna.
Divizma – nuspojave
Konzumacija čaja od divizme i ostalih preparata od te biljke se smatra generalno sigurnom za ljudsku upotrebu, ističu stručnjaci s medicinskog portala WebMD.
Ako planirate koristiti divizmu u ljekovite svrhe, obavezno se savjetujte s liječnikom. To se posebno odnosi na trudnice, dojilje i kronične bolesnike.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- antibakterijsko djelovanje
- bolesti dišnog sustava
- čaj
- čaj od divizme
- dišni sustav
- divizma
- hemoroidi
- infekcije
- kožne bolesti
- ljekovitost
- macerat
- oblozi
- recepti
- sirup od divizme
- svijećnjak
- tinkture
- ulje
- uzgoj biljaka
Izvori:
- Mullein: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. (2018) WebMD.
- Divizma. (2016) Priroda i biljke. Plantea.
- Wong, C. (2019) The Health Benefits of Mullein. Very Well Health.
- Turker, A.U., Camper, N.D. (2002) Biological activity of common mullein, a medicinal plant. J Ethnopharmacol. 82(2-3):117-25.