Trputac – korov koji zacjeljuje rane i zaustavlja prehladu i upale probavnog sustava

trputac naslovna

Trputac ili bokvica je trajna zeljasta biljka koju možete pronaći na bilo kojoj livadi, uz rub puta, u jarku te na vlažnom i plodnom tlu. Trputac je rasprostranjen po cijeloj Europi, Americi, Aziji, Australiji, Novom Zelandu i Africi. Druga imena za trputac su bukvica, bokvica, krepotec, trpotec, muška bokvica. 

Premda se najčešće smatra korovom, riječ je o jednoj od najljekovitijih biljaka na svijetu. Do danas je otkriveno preko 200 vrsta trputca, a najpoznatiji su uskolisni i širokolisni trputac. Sve vrste trputca su ljekovite i jestive. U narodnoj medicini trputac se koristio kao sredstvo za liječenje rana, zaustavljanje krvarenja, izlučivanje sluzi, jačanje želuca te snižavanje povišene tjelesne temperature. 

U Kini se trputac koristio 3000 godina prije Krista za liječenje mnogih bolesti. Trputac je kao stari narodni lijek u nekim zemljama i službeno odobren za liječenje. Za pripremu ljekovitih pripravaka koriste se zreli listovi trputca (svježi ili osušeni) te cijeli nadzemni dio biljke. 

Trputac – slike

Premda smo trputac opisali, biljku je možda najbolje predstaviti fotografijama. Ako na svojem putu vidite trputac, pokupite ga, potražite biljku u biljnoj enciklopediji te potražite podatke o tome kako se ta biljka najbolje može upotrijebiti. U konačnici, možda vas prikupljanje trputca ohrabri u skupljanju drugog bilja i izradi vlastitog herbarija.

plantago alpina
Plantago alpina
plantago lanceolata
Plantago lanceolata
plantago nivalis
Plantago nivalis
plantago coronopus
Plantago coronopus
plantago maritima
Plantago maritima

Uskolisni trputac

Uskolisni trputac je biljka iz roda Plantago. Riječ o trajnoj zeljastoj biljci koja raste do 40 centimetara. Mladi listovi uskolisnog trputca su jestivi, a biljka se dugo primjenjivala i u narodnoj medicini. Uskolisni trputac je poznat i kao muški trputac.

Druga imena za uskolisni trputac su: dugi trputac, kopljasta bokvica, sabljasti trputac. Vrijeme cvatnje uskolisnog trputca je od travnja do svibnja. Uskolisni trputac je gorkastog okusa i ugodnog mirisa. Od svježih listova uskolisnog trputca dobiva se ljekoviti sok koji pomaže u liječenju velikog broja oboljenja. 

Trputac širokolisni se u narodnoj medicini koristi kao sredstvo za liječenje rana i zaustavljanje krvarenja. U medicini se koristi kod stanja kao što su cistitis s hematurijom. 

Trputac – ljekovitost

Trputac ima antimikrobna, anti-upalna i analgetska svojstva. Glavni sastojci trputca su: 

  • trijeslovine, 
  • polisaharidi, 
  • kumarin, 
  • flavonoidi, 
  • silicijeva kiselina, 
  • cink, 
  • kalij.

Trputac ne samo da može ublažiti ubod insekta i zaliječiti površinske rane, već može spriječiti nastanak i širenje infekcije. Uz to, sadrži i alantoin koji pomaže u regeneraciji oštećenog kožnog tkiva. Trputac ima i adstrigentno svojstvo koje pomaže u skupljanju pora, kontrolira masnoću kože, a ima i blago pročišćavajuće djelovanje na kožu i tijelo.

Trputac će vam pomoći isušiti višak sluzi u dišnom i probavnom sustavu kako biste mogli uspješno izliječiti prehladu ili proljev. U narodnoj medicini, trputac se upotrebljava: 

  • za liječenje rana, 
  • zaustavljanje krvarenja, 
  • snižavanje visoke tjelesne temperature, 
  • jačanje želuca, 
  • smirivanje kašlja, 
  • ublažavanje upale grla, 
  • ublažavanje upale sluznice usne šupljine, 
  • za liječenje astme,
  • za liječenje upale pluća
  • za liječenje tuberkuloze, 
  • za liječenje tetanusa, 
  • za liječenje kožnih infekcija, 
  • u liječenju infekcija uzrokovanih stafilokokom i streptokokom,
  • za liječenje gihta
  • za uništavanje parazita, glista i ameba, 
  • kao laksativ, 
  • sprječavanje nastanka žučnih kamenaca

Jestivo lišće trputca bogato je kalcijem, mineralima i vitaminima, uključujući i vitamin K.Taj vitamin zaustavlja krvarenje iz posjekotine ili rane. Svježi listovi trputca se mogu jesti u salatama, a stariji se moraju kuhati jer su žilavi. Znanstvenici su otkrili da trputac stvara averziju prema cigaretama i pušenju, te smanjuje želju za nikotinom, upravo zbog toga je trputac sve češći sastojak preparata za odvikavanje od pušenja. 

Kao dodatna pomoć, mogu se žvakati listići trputca ili se može piti njegov čaj. Sok od trputca ima snažno antibakterijsko djelovanje

Trputac se može upotrebljavati za liječenje kožnih bolesti i ozljeda kao što su: rane, čirevi, modrice, posjekotine, žuljevi, plikovi, zanoktice, osipi i ubodi kukaca. Trputac  kao med će vam pomoći u liječenju probavnih tegoba. 

trputac

Kako koristiti trputac u ljekovite svrhe? 

Trputac se koristi za liječenje svakodnevnih zdravstvenih tegoba, od ugriza komaraca i osipa na koži do problema s bubrezima i želučanim bolestima.

  • Opekline: nanesite topao oblog s lišćem trputca na opeklinu. Nadalje kožu njegujte mašću od trputca.
  • Posjekotine i otvorene rane:  zaustavite krvarenje pomoću slomljenog lišća trputca, zatim ranu isperite čajem od trputca ili razrijeđenom tinkturom (1 žlica na čašu vode) kako biste spriječili infekciju i ubrzali zacjeljenje.
  • Prištići i akne: nanesite na kožu tinkturu pomoću vatice ili njegujte kožu melemom od trputca.
  • Afte u ustima i bol u grlu: grgljajte čaj od trputca u ustima 3-4 puta dnevno, umjesto čaja možete koristiti i razrijeđenu tinkturu. Infekcije u grlu možete zaliječiti i polaganim nanošenjem 5-10 kapi tinkture ispod jezika.
  • Prhut i drugi problemi vlasišta: primijenite čaj od trputca ili mješavinu s uljem od trputca na kožu i ostavite da stoji oko sat vremena, nakon toga temeljito isperite.
  • Poboljšanje funkcije jetre i bubrega: pijte jednu do dvije čaša čaja od trputca svaki dan. 
  • Upale probavnog trakta, prehlada, gripa i infekcije dišnih puteva: uzimajte tinkturu pod jezik ili pijte čaj od trputca. 

Trputac – čaj

Kako ne biste lutali, pripremili smo jednostavan recept za pripremu čaja od trputca. Potrebna vam je jedna šalica puna svježih listova trputca. Listove temeljito operite i stavite u zdjelu s poklopcem. Preko listova prelijte kipuću vodu, poklopite zdjelu poklopcem i pustite da odstoji sve dok zdjela ne bude hladna na dodir. 

Čaj zatim procijedite i čuvajte u hladnjaku, najduže dva tjedna. Pijte jednu do dvije šalice ovog čaja dnevno za bolju kontrolu nad vlastitom probavom ili da biste izliječili simptome prehlade i groznice

Čaj možete piti sam ili dodati malo meda radi boljeg okusa. Čaj od trputca može imati blagotvoran učinak na ljude koji imaju čir na želucu, sindrom iritabilnog crijeva ili druge upalne bolesti probavnog trakta. Čaj od trputca se može koristiti i za vanjsku upotrebu. Koristi se za ispiranje rana i ubrzavanje zacjeljivanja kože u slučaju opeklina, osipa i ekcema. 

trputac caj

Oblozi od trputca

Ovo je najbrži, a navodno i najučinkovitiji način upotrebe ove ljekovite trave. Trputac možete pronaći u vrtu ili dvorištu ako vam ikada zatreba. U slučaju ugriza insekta, pčelinjeg uboda ili izlaganja otrovnom bršljanu, uzmite nekoliko listova, zdrobite ih dlanovima ili u tarioniku. 

Trputac zatim primijenite izravno na kožu. Ako ga koristite na sebi, možete samo sažvakati listiće i koristiti ih kao oblog. Trputac će odmah olakšati bol, smanjiti oticanje i crvenilo te izvući toksine iz uboda. 

Kako koristiti mast ili melem od trputca?

Melem od trputca možete napraviti uz pomoć kokosovog ulja, pčelinjeg voska i sušenog lišća trputca. Kutijica melema od trputca može biti korisna u situacijama kada vam nije dostupno svježe bilje. Trputac je izvrsna pomoć kada su u pitanju posjekotine, modrice i ubodi insekata.

Trputac možete koristiti u malim količinama i kao kremu za pelenski osip kod beba.

Kako napraviti tinkturu od trputca? 

Za pripremu tinkture od trputca trebat će vam: 

  • jedna šalica opranih i osušenih listova trputca
  • pola litre 100% alkohola

Postupak: 

  1. Stavite listove u posudu i prelijte ih alkoholom tako da lišće bude u potpunosti pokriveno, a staklenka ispunjena. 
  2. Staklenim štapićem dobro promiješajte smjesu
  3. Poklopite je i čuvajte negdje gdje nema previše svjetla.
  4. Svakih nekoliko dana protresite staklenku. 
  5. Nakon 6 do 8 tjedana pretočite tinkturu u čiste boce i pohranite na tamnom mjestu. 

Tinktura od trputca je vrlo moćan lijek za prehladu, infekciju dišnih puteva i bolesti želuca. Za jedan tretman, 10 kapi držite pod jezikom 30 sekundi prije gutanja. 10 kapi tinkture možete dodati u čašu vode i polako piti. Za vanjsku upotrebu, tinkturu možete kapnuti na prišteve i čireve. 

Trputac – sirup

Sirup od trputca je narodni lijek za iskašljavanje. Sirup od trputca možete pronaći u gotovo svakoj ljekarni. Međutim, ako imate priliku prikupiti listove trputca, u izradu sirupa možete se upustiti i sami. Trputac se prikuplja od svibnja sve do kraja kolovoza. Za izradu sirupa bit će vam potrebna puna košara listova trputca.

Nakon svakog prikupljanja, listove trputca je potrebno slagati u staklenke sa širokim grlom. Pokušajte u što kraćem vremenu prikupiti što više listova.

  1. Na dno posude slažite listove trputca i dobro ih nagnječite drvenim batom ili kuhačom. 
  2. Kada je sloj nagnječenih listova trputca visok između 3 i 5 cm, naspite sloj šećera debljine 1 cm.
  3. Na sloj šećera ponovno slažite listove trputca, nagnječite ih i kada nastane sloj visok između 3 i 5 cm, ponovno pospite šećerom debljine 1 cm.
  4. Redom nižite slojeve sve dok se staklenka ne napuni. 
  5. Sastojke ostavite u teglici preko noći kako bi se sve slegnulo.
  6. Staklenku zatvorite celofanom, a celofan probušite iglom na nekoliko mjesta zbog procesa fermentacije. 
  7. Sastojke ostavite da stoje 3 mjeseca na mjestu na kojem nema direktne svjetlosti, te na mjestu na kojem je temperatura gotovo uvijek ista.
  8. Najbolje vrijeme za prikupljanje listova je tijekom svibnja, kako bi trputac fermentirao tijekom ljeta. Kada dođe hladnije vrijeme trputac će biti spreman već za prvi val zaraznih bolesti i viroza.
  9. Sadržaj staklenke nakon tri mjeseca procijedite, listove iscijedite što više, te izlijte otopinu u inoks lonac i ostavite da vrije 3-4 minute na laganoj vatri.
  10. Potom otopinu ulijte u tamne staklene bočice u kojima će stajati sve do upotrebe. 
  11. Staklenke sirupa čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
  12. Otvorenu bočicu uvijek čuvajte u hladnjaku ali najduže tjedan dana.

Kao reakcija na konzumaciju pripravaka od trputca mogu se pojaviti sljedeće nuspojave

  • nadutost, 
  • alergijska reakcija, 
  • opstrukcija crijeva, 
  • opstrukcija jednjaka.

Nuspojave su vrlo rijetke te se većinom javljaju kao posljedica neodgovorne i prekomjerne konzumacije pripravka.

Jesu li trputac recepti učinkoviti u liječenju zdravstvenih tegoba? Apsolutno. Velik broj roditelja probavne i respiratorne probleme kod djece liječi upravo uz pomoć trputca. Imate li vi iskustva u liječenju s trputcem? Imate li recept? – Pišite nam u komentaru.:)

Članak objavljen:

Saznajte više o probavi u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

4.48 / 5   29

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: trputac, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu