Najbolji morski plodovi za osobe s dijabetesom

morski plodovi za osobe s dijabetesom

Većina ljudi povezuje dijabetes tipa 2 s problemima šećera u krvi, ali on uključuje puno više – posebice utječe na zdravlje kardiovaskularnog sustava. CDC primjećuje da osobe s dijabetesom tipa 2 imaju dvostruko veću vjerojatnost da će patiti od bolesti srca ili moždanog udara u usporedbi s onima bez dijabetesa.

Dr. Jill Weisenberger, certificirana specijalistica za skrb o dijabetesu i edukaciju, za Everyday Health naglašava pristupe prehrani koji podržavaju i opće i kardiovaskularno zdravlje.

Riba je ključna komponenta prehrane zdrave za srce zbog visokog sadržaja proteina i korisnih masnoća, zajedno s esencijalnim vitaminima i mineralima.

Preporučeni unos ribe

American Heart Association (AHA) savjetuje konzumaciju dva obroka ribe tjedno, pri čemu bi jedan obrok trebao biti 100 g kuhane ribe. Posebno se preporučuju masne ribe poput lososa, skuše, pastrve i sardina zbog visokog sadržaja omega-3 masnih kiselina.

Američka FDA upozorava na ribu s visokim razinama žive, poput morskog psa i sabljarke. Američka dijabetička udruga (ADA) slaže se s ovim smjernicama i predlaže pečenje ribe na roštilju ili kuhanje, kako bi se izbjegli dodatni ugljikohidrati i kalorije od pohanja i prženja.

Osam morskih plodova za dijabetes tipa 2

Riba nije samo nutritivna, već se i lako priprema, što je čini izvrsnim dodatkom prehrani za dijabetes tipa 2.

Losos

Bogat omega-3 masnim kiselinama, losos može smanjiti rizik od srčanih bolesti, zatajenja srca i moždanog udara. Weisenberger preporučuje preljev za losos koji je zdrav za srce – od maslinovog ulja, limunovog soka, češnjaka i bosiljka – a poslužen uz salatu, pečeno povrće i cjelovite žitarice.

Tilapija

Kao niskokalorična riba s visokim udjelom proteina i blagog okusa, tilapija je jednostavna za pripremu i svestrana je. Weisenberger predlaže jelo prilagođeno dijabetesu koje kombinira tilapiju s pirjanim povrćem, rajčicama i talijanskim začinima, posluženo s cjelovitim žitaricama poput smeđe riže ili kvinoje.

bakalar
FOTO: Shutterstock

Bakalar

Bakalar je sličan tilapiji jer je niskokaloričan i bogat proteinima, čvršći je i pogodan za pečenje na roštilju.

Bakalar se može jesti u ribljim tacosima, pečen s povrćem i začinskim biljem.

Pastrva

Bogata omega-3 masnim kiselinama, pastrva je odličan izbor za zdravlje srca. Kuhanje ili pečenje sa sokom citrusa ili začinima bez natrija može poboljšati okus bez presoljavanja.

Škampi

S niskim sadržajem kalorija i visokim udjelom proteina, škampi su dobra opcija unatoč većem udjelu kolesterola. Mogu se uključiti u uravnoteženu prehranu u kombinaciji s biljnim proteinima.

Ostali školjkaši

Rakovi i jastozi imaju malo masti i kalorija, a metode pripreme mogu spriječiti prejedanje. Ove školjke mogu se koristiti u raznim jelima – od salata do juha.

Konzervirana tuna i losos

Ovo su povoljne opcije koje još uvijek pružaju potrebne omega-3 masne kiseline. Birajte one pakirane u vodi kako biste smanjili unos kalorija i masti. Mogu se koristiti u jednostavnim jelima poput salate od tune.

Sardine

Sardine su bogate omega-3 masnim kiselinama, kalcijem i vitaminom D, nutritivne su i pristupačne. Mogu se jesti same ili dodati drugim obrocima za dodatni okus i nutrijente.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu