Krom pikolinat za mršavljenje: Što trebate znati?

Krom pikolinat za mršavljenje

Krom pikolinat je organski spoj trovalentnog kroma i pikolinske kiseline koji se koristi kao dodatak prehrani. Nerijetko se prezentira kao pomoć pri regulaciji tjelesne mase i razine glukoze u krvi. Navodi se kako krom može pomoći u metabolizmu ugljikohidrata, masti i proteina, a ujedno i poboljšava djelovanje inzulina.

Naime, pretpostavlja se da bi poboljšanjem inzulinske osjetljivosti krom mogao smanjiti intenzitet pretvaranja šećera u masnoću i povećati razgradnju već pohranjenog masnog tkiva. Također se navodi da krom potencijalno suzbija apetit i pojačava termogenezu (stvaranje topline), što bi teoretski moglo pridonijeti mršavljenju.

U nastavku otkrivamo kako djeluje krom pikolinat za mršavljenje.

Krom pikolinat za mršavljenje

U praksi se krom pikolinat za mršavljenje uzima oralno u obliku kapsula ili tableta. Tipične doze u kliničkim ispitivanjima kretale su se 200 – 1.000 μg dnevno, što je znatno više od preporučenih dnevnih vrijednosti.

Za usporedbu, preporučena dnevna doza (RDA) za krom iznosi oko 35 μg za muškarce i 25 μg za žene dnevno (za dob 19 – 50 godina).

Europska agencija za sigurnost hrane uopće ne navodi preporučeni unos za krom zbog nedovoljno dokaza da je riječ o esencijalnom mikronutrijentu. Većina suvremenih smjernica stoga ne preporučuje uzimanje dodatnih doza kroma u svrhu mršavljenja.

Krom u organizmu

Krom se u organizmu apsorbira u tankom crijevu, a u krvi se veže uz albumin i transferin te se zatim prenosi do stanica. No, njegova bioraspoloživost iz hrane i dodataka prehrani vrlo je niska. Većina unesenog kroma izlučuje se stolicom, a manji dio urinom i žuči.

Na apsorpciju kroma utječu različiti čimbenici. Primjerice, vitamin C može povećati apsorpciju kromaAntacidi koji sadrže magnezij, kalcij ili aluminij pak mogu smanjiti apsorpciju stvaranjem netopljivih soli. Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) također mogu omesti apsorpciju inhibicijom prostaglandina.

Manjak željeza i cinka korelira s povećanom apsorpcijom kroma, što upućuje na kompetitivnu apsorpciju tih mikronutrijenata. Zbog svega navedenog se krom pikolinat najčešće uzima uz obrok ili vitamin C, kako bi se poboljšala njegova iskoristivost.

Nedostatak kroma uglavnom je ograničen na hospitalizirane pacijente s povećanim katabolizmom i metaboličkim potrebama u uvjetima pothranjenosti
FOTO: Shutterstock

Nedostatak kroma

Nedostatak kroma uglavnom je ograničen na hospitalizirane pacijente s povećanim katabolizmom i metaboličkim potrebama u uvjetima pothranjenosti. Kod dijabetičara koji su dugotrajno primali totalnu parenteralnu prehranu nedostatak kroma bio je povezan s povećanom potrebom za inzulinom.

Suplementacija kromom kod ovih pacijenata poboljšala je toleranciju glukoze te respiratorni kvocijent, što ukazuje na ulogu kroma u metabolizmu masti te smanjenu upotrebu ugljikohidrata kao izvora energije

Ostale skupine pacijenata koji su pod rizikom od nedostatka kroma uključuju bolesnike sa sindromom kratkog crijeva, opeklinama i traumatskim ozljedama te pacijente koji primaju parenteralnu prehranu bez odgovarajuće suplementacije elemenata u tragovima.

Krom i mršavljenje

Pretpostavljeni mehanizmi djelovanja kroma na smanjenje tjelesne mase još uvijek nisu potvrđeni. Jedna hipoteza kaže kako poboljšanje inzulinske osjetljivosti smanjuje nagomilavanje masnog tkiva. Naime, krom pospješuje aktivnost inzulina na staničnoj razini.

Osim toga, jedno preliminarno istraživanje sugerira da suplementacija kromom može umanjiti osjećaj gladi i posljedično unos hrane u organizam, a čak se spominje i povećanje udjela mišićne mase u odnosu na masno tkivo.

Međutim, svi ovi mehanizmi su tek pretpostavke. Dosadašnje studije nisu jasno pokazale da krom samostalno uzrokuje značajniji gubitak masnog tkiva.

Tako ni Cochrane ne navodi konkretan mehanizam, već samo napominje da se “općenito vjeruje” da krom može pomoći kod smanjenja razine masnoće u tijelu te u poticanju termogeneze (pospješivanje stvaranja topline). Drugim riječima, klinički podaci koji bi potvrdili ove teze još uvijek nedostaju.

Iako su se provele različite kliničke studije, dokazi o djelotvornosti krom pikolinata za mršavljenje su ograničeni i nedosljedni. Veliki Cochrane sustavni pregled je analizirao devet randomiziranih kontroliranih studija (ukupno 622 ispitanika) s trajanjem 8 – 24 tjedna.

U svim kombiniranim dozama (200 – 1.000 μg) sudionici koji su uzimali krom su prosječno izgubili oko jedan kilogram više od placebo skupine nakon 3 – 6 mjeseci. Međutim, autori pregleda naglašavaju da su točni učinci upitni jer je kvaliteta dokaza bila niska.

Uzorak ispitanika je relativno mali i dizajn je u mnogim studijama bio neadekvatan. Primjerice, tek su tri od devet studija spominjale nuspojave, pa prema tome nije bilo dovoljno podataka ni za sigurnosne zaključke. Otud vjerojatno proizlazi i skepticizam različitih institucija pa tako i europskih kada je u pitanju preporučena dnevna doza kroma.

Druga istraživanja također donose zaključke u istom tonu. Primjerice, u jednom ispitivanju spominje se statistički značajno smanjenje mase i BMI-a, ali u principu je bilo riječ o prosječno 0,75 kg gubitka tjelesne mase, što je nažalost prilično skromno i klinički irelevantno.

dokazi o djelotvornosti krom pikolinata za mršavljenje su ograničeni i nedosljedni
FOTO: Shutterstock

Iako je općenito siguran za korištenje, dugoročno uzimanje krom pikolinata ipak zahtjeva određen oprez, posebno kod većih doza. Najčešće prijavljene nuspojave uključuju blage simptome poput mučnine, nelagode u želucu, glavobolje i problema sa spavanjem.

Kod nekih ispitanika mogu se javiti i osip ili alergijske reakcije na koži. Isto tako, kod iznimno visokih doza opisuju se i ozbiljniji problemi. Postoje slučajevi u literaturi gdje su neki pacijenti pri uzimanju visokih doza razvili oštećenje bubrega, a zabilježeni su i poremećaji krvi (anemija, trombocitopenija) te oštećenja jetre.

Generalno se krom ne savjetuje uzimati kod teških bolesti bubrega ili jetre.

Isto tako, krom može pojačati djelovanje inzulina i nekih lijekova za dijabetes pa bi sukladno tome moglo doći do hipoglikemije kod kombinacije kroma s antidijabetičkim lijekovima. Samim time, takva se kombinacija mora primjenjivati s oprezom.

U svakom slučaju, s obzirom na sve navedeno, preporuka je konzultirati se s farmaceutom ili liječnikom pri korištenju kroma u obliku dodataka prehrani.

Zaključak

Rezimirajući, u praksi se suplementi krom pikolinata za mršavljenje nude u dozama koje znatno nadmašuju osnovne nutritivne potrebe.

Nijedna relevantna smjernica, koliko je poznato autoru ovog članka (ni u Hrvatskoj, ni u EU-u, ni u SAD-u), ne preporučuje uporabu krom pikolinata za mršavljenje jer sustavni pregledi nisu dokazali jasnu korist.

Primjerice, Američko udruženje za dijabetes je zaključilo da dokazi nisu dovoljno snažni te ne može preporučiti krom kao dodatak prehrani ni za dijabetes ni za pretilost.

S obzirom na trenutačne dokaze, krom pikolinat se ne ističe kao učinkovito sredstvo za mršavljenje. Iako sudionici studija koji su uzimali krom doista izgube na težini statistički značajno više nego placebo skupina (oko 0,7 – 1,1 kg razlike), taj učinak je malen i njegova klinička važnost je upitna.

Drugim riječima, uzimanje krom pikolinata za mršavljenje vrlo vjerojatno neće odmoći, ali bez nefarmakoloških mjera poput promjena životnih navika te bavljenja sportom ne može se očekivati revolucionaran učinak kroma na smanjenje tjelesne mase.

U svakom slučaju, prije bilo kakvog korištenja kroma ili drugih dodataka prehrani, s obzirom na određene rizike, preporuka je konzultirati se s farmaceutom ili drugim stručnjakom kako bi se individualno procijenila korist, rizik i doziranje bilo kroma, bilo nekog drugog preparata za mršavljenje.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Pazirandeh, S. i sur. (2025). Overview of dietary trace elements. UpToDate.
  2. Chromium. (2022). National Institute of Health.
  3. Tsang, C. i sur. (2019). A meta-analysis of the effect of chromium supplementation on anthropometric indices of subjects with overweight or obesity. Clinical Obesity, 9(4): e12313.
  4. Scientific opinion on dietary reference values for chromium. (2014). European Food Safety Authority (EFSA).
  5. Tian, H. i sur. (2013). Chromium picolinate supplementation for overweight or obese adults. Cochrane Database of Systematic Reviews, 29(11): CD010063.
  6. Chromium – uses, side effects and more. WebMD.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu