Čajevi za srce: Imamo popis čajeva koji su prirodni lijek za srce i krvne žile

Čajevi za srce

Redovito ispijanje aromatične šalice čaja, pokazalo se, prema studijama, kao odličan prirodni lijek za srce i krvne žile. Smanjuje rizik od bolesti koronarnih arterija i drugih kardiovaskularnih problema kao što su moždani udar, srčani udar, angina i zastoj srca.

Najbolje vrste čaja, koje su ujedno i čajevi za srce, su oni koji se dobivaju iz biljke Camillia Sinensis, a to su crni, bijeli, zeleni i oolong čaj. Također, tu se ubrajaju i biljni čajevi za srce poput gloga, imele, koprive, lipe, srčenice, matičnjaka, mente itd.

Prema studijama čaj se pokazao dobar za prevenciju srčanih bolesti jer sadrži biljne spojeve polifenole, uglavnom flavonoide koji djeluju kao snažan antioksidans. Ti spojevi umiruju upalna stanja, štite i čiste organizam od štetnih radikala i time smanjuju nakupljanje plaka unutar arterija.

Studije su također pokazale da su ispitanici koji su pili 2 – 3 šalice čaja dnevno imali bolje rezultate u smanjivanju nakupljanja naslaga kalcija. Tako su umanjili rizik od srčanog udara, za razliku od onih koji ga nikad nisu pili.

S obzirom na to da određeni čajevi dobri za srce mogu djelovati na lijekove za kardiovaskularne bolesti, svakako se posavjetujte sa svojim liječnikom prije njihove upotrebe.

Čaj od gloga za srce
FOTO: Shutterstock

Čajevi za srce – popis za zdravlje srčano-žilnog sustava

U nastavku vam donosimo popis čajeva koji doprinose zdravlju srca i kardiovaskularnom zdravlju uopće.

Čaj od gloga za srce

Glog je biljka broj jedan za zdravlje srca i krvožilnog sustava te je jedna od glavnih biljaka kad su u pitanju čajevi za aritmiju srca. Sadrži snažne antioksidanse koji jačaju srčani mišić i liječe njegove bolesti. Smanjuje upale, sprječava nakupljanje vode oko srca, potiče protok krvi te poboljšava rad i obskrbu stanica njegovog mišića. Širi koronarne žile, smanjuje krvni tlak i kolesterol te sprječava nakupljanje plaka.

Kao prirodan antiaritmik glog uspostavlja pravilan rad srca, smiruje tjeskobu i smanjuje stres u cijelom kardiovaskularnom sustavu. Iako se uvijek preporučuje njegova tinktura, dobro je konzumirati glog i u obliku čaja kod ranih faza srčanih bolesti. Za čaj se koriste listovi, cvjetovi i bobice koje se mogu izmiješati ili koristiti pojedinačno.

Priprema
  1. Prelijte jednu čajnu žličicu suhih dijelova gloga sa šalicom vruće vode.
  2. Ostavite poklopljeno 10 minuta.
  3. Procijedite u šalicu.

Konzumirajte ga 2 – 3 puta dnevno tijekom tri mjeseca. Pijte ga postepeno, u gutljajima. Djelovanje gloga je sporo, ali potpuno.

Uz glog je dokazano da i paprena metvica ima umirujući učinak na aritmije. Djeluje opuštajuće na um i tijelo, pa se preporučuje kao čaj za smirenje lupanja srca. Još jedan čaj za smirenje srca je matičnjak. On ima umirujuće djelovanje na organizam jer smanjuje napetost i stres, pa se preporučuje popiti jednu šalicu prije spavanja. Ove biljke možete koristiti same ili u mješavini s glogom.

Pročitajte članak “Čaj od gloga za srce i kardiovaskularni sustav – ljekovitost i primjena“.

Zeleni čaj za srce
FOTO: Getty Images

Zeleni čaj za srce

Listovi zelenog čaja sadrže niz korisnih spojeva koji imaju odlične zdravstvene prednosti za cijeli kardiovaskularni sustav. Snažni antioksidansi u zelenom čaju – od kojih je posebno poznata fitokemikalija koja se zove epigalokatehin galat – mogu spriječiti aterosklerozu i nakupljanje plaka u arterijama. Stoga je odličan kao čaj za čišćenje krvnih žila.

Pijenje zelenog čaja brzo poboljšava zdravlje osjetljivih stanica koje oblažu krvne žile, pokazuje značajno povećano širenje arterija (dilataciju) i pomaže u smanjenju rizika od srčanih bolesti.

Kliničke studije o ispijanju zelenog čaja otkrile su da pomaže u snižavanju lošeg kolesterola i triglicerida, što je jako dobro za srce. Redovito ispijanje zelenog čaja također je povezano s nižim rizikom od srčanih bolesti i smrti od srčanog ili moždanog udara.

Priprema
  1. Prokuhajte vodu i ostavite je da se ohladi na temeraturu 60 – 70 ºC.
  2. Stavite jednu čajnu žličicu listića zelenog čaja (jedna vrećica) u šalicu tople vode.
  3. Ostavite da odstoji poklopljeno 2 – 3 minute, pa procijedite.

Pijte 2 – 3 šalice dnevno.

Pročitajte članak “Zeleni čaj za zdravo mršavljenje – doziranje i nuspojave“.

Najbolji čajevi za srce
FOTO: Shutterstock

Oolong, crni i bijeli čaj

Ovi poznati čajevi koji se dobivaju iz listova biljke Camillia Sinensis također su najbolji čajevi za srce jer djeluju na cjelokupno zdravlje srca i krvnih žila. Bogati su antioksidansima i flavonoidima te povećavaju rastezljivost krvnih žila, što dovodi do boljeg protoka krvi.

Bijeli čaj može zaštititi i ojačati srce, ali i cijeli krvožilni sustav. Oolong čaj pak pomaže pacijentima s koronarnom bolesti jer snižava razine kolesterola u krvi, pa se oba koriste kao čajevi za slabo srce.

Brojna istraživanja ukazala su i na pozitivne učinke konzumacije crnog čaja koji isto tako snižava razine lošeg kolesterola. Preporučuje se kao čaj za srce i krvne žile jer poboljšava njihovu funkciju i smanjuje rizik pojave krvnih ugrušaka.

Pročitajte članak “Crni, zeleni, žuti i bijeli čaj – koja je razlika?“.

Čaj za jačanje srca
FOTO: Shutterstock

Čaj od ginsenga

Ginseng je ljekoviti korijen koji se u kineskoj medicini koristi već tisućama godina. Ljekovita svojstva korijena ginsenga pripisuju se prisutnosti prirodnih kemikalija koje se zovu ginsenozidi. Poznato je da ove kemikalije imaju antioksidativna, protuupalna i vazodilatacijska svojstva. Moderna istraživanja su pokazala da ginseng ima i organoprotektivno djelovanje, uključujući i kardiovaskularnu zaštitu.

Djeluje kao prirodni razrjeđivač krvi, a studije su potvrdile da ginseng snižava krvni tlak opuštanjem arterija. Prirodni je lijek protiv lupanja srca jer usporava otkucaje i smanjuje mu potrebu za kisikom. Ginseng je također odličan čaj za jačanje srca jer povećava snagu kontrakcije srčanog mišića i stoga štiti srce od miopatije.

Priprema
  1. Prokuhajte šalicu vode i ostavite je da se ohladi 30 – 60 sekundi. Nemojte koristiti kipuću vodu.
  2. Prelijte 1 – 2 čajne žličice korijena ginsenga sa šalicom vruće vode.
  3. Ostavite poklopljeno da se korijen namače oko pet minuta.
  4. Procijedite čaj u šalicu i dodajte med po ukusu.

Ginseng se dobro uklapa sa đumbirom, limunom i pravim čajevima – posebno oolongom i zelenim čajem.

Pročitajte članak “Ginseng – ljekovita svojstva, upotreba i doziranje“.

Čaj za srce i krvne žile
FOTO: Shutterstock

Rooibos čaj

Rooibos je crveni čaj koji dolazi iz Južne Afrike. Pravi se od lišća biljke rooibos ili crvenog grma. Određene studije pokazuju da rooibos čaj može pomoći u prevenciji bolesti srca. Jedno je istraživanje pokazalo da ovaj čaj inhibira enzim koji uzrokuje sužavanje krvnih žila, slično kao što to čine uobičajeni lijekovi za krvni tlak.

Druga je studija potvrdila da pijenje šest šalica rooibos čaja dnevno tijekom šest tjedana snižava razine lošeg kolesterola (LDL) i masti u krvi. Istovremeno povećava dobar kolesterol (HDL) i time smanjuje rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti.

Priprema
  1. Jednu čajnu žličicu rooibosa prelijte s 2,5 dl vrele vode.
  2. Ostavite poklopljeno pet minuta.
  3. Procijedite u šalicu i poslužite s kriškom limuna.

Ovaj blago aromatičan čaj možete piti u neograničenim količinama.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Khosla, S. (2018). Ginseng Tea: Weight Loss And 8 Other Incredible Health Benefits Of The Herbal Tea. NDTV Food.
  2. 10 Healthy Herbal Teas You Should Try. (2017). Healthline.
  3. Meyering, E. (2016). 7 Teas That Can Help or Harm Your Heart. Carson Tahoe Health.
  4. Zanteson, L. (2013). Tea’s Good for the Heart — Studies Show a Few Cups a Day Keep Heart Disease at Bay. Today’s Dietitian, 15(3): 18.
  5. Miller, K. (2008). Green Tea Lowers Risk of Heart Disease. WebMD.
  6. What Type of tea is good for heart disease prevention? Cardiovascular Specialists of South Florida.

 

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu