Najbolji napitak protiv zatvora: Što pomaže?

Najbolji napitak protiv zatvora Što pomaže

Zatvor (konstipacija) je neugodan i frustrirajući problem s kojim se povremeno svi susretnemo kad smo pod stresom, na putovanju ili smo dehidrirani.

Osjećaj težine, nadutosti i nemogućnosti redovitog pražnjenja crijeva mogu nam značajno narušiti kvalitetu života, zbog čega se svima koji to dožive nameće prirodno pitanje kako potaknuti probavu odmah?

Srećom, priroda nam nudi jednostavna, a učinkovita rješenja, a jedno od njih krije se u čaši toplog napitka koji može nježno, ali učinkovito potaknuti probavu.

U nastavku saznajte koji je najbolji napitak protiv zatvora i kako ga primijeniti kako biste olakšali ovu neugodnu pojavu.

Prema medicinskoj definiciji, konstipacija je rijetko pražnjenje crijeva (manje od tri puta tjedno), često praćena osjećajem nepotpunog pražnjenja, a događa se zbog usporenog kretanja stolice kroz crijeva.

Zatvor nije bolest sama po sebi, već simptom koji nam pokazuje da tijelo nije u ravnoteži.

Ayurveda, holistička medicina, nas uči da je za ovo stanje odgovorna vata doša koja upravlja eliminacijom. Kada je ova doša dominantna u tijelu, njene karakteristike suhoće, hladnoće i nepravilnosti, pojačane zbog stresa, suhe hrane, neuredne rutine i emocionalne napetosti, uzrokuju da se crijeva doslovno “isuše”.

Najbolji napitak protiv zatvora
FOTO: Shutterstock

Uzroci zatvora

Prema statistikama, svaki peti čovjek pati od zatvora u nekom trenutku života, a žene, starije osobe i oni s neaktivnim stilom života su u većem riziku od kroničnog zatvora.

Konstipacija je vezana uz naš životni stil, prehranu, zdravstveno stanje i druge okolnosti, a najčešći uzroci su: 

  • nedostatak vlakana u prehrani
  • nedovoljan unos tekućine
  • promjene u rutini (putovanje, neredovito spavanje)
  • sjedilački način života
  • zanemarivanje nagona za pražnjenjem
  • stres i anksioznost (negativno emocionalno stanje utječe na rad crijeva)
  • nuspojava određenih lijekova (poput opioida, antidepresiva)
  • medicinska stanja (hipotireoza, IBS, neurološki poremećaji, dijabetes i dr.)
  • starenje (usporava se metabolizam i slabe mišići)
  • laksativi (prekomjerna upotreba dovodi do ovisnosti crijeva).

Razumijevanjem ovih potencijalnih uzroka, lakše je poduzeti korake prema prevenciji i ublažavanju zatvora, često uz pomoć jednostavnih promjena u životnom stilu i prehrani.

Simptomi zatvora

Iako se mogu razlikovati od osobe do osobe, najčešći simptomi konstipacije su:

  • otežano pražnjenje stolice, uz naprezanje
  • tvrda, suha ili kvrgava stolica
  • osjećaj nepotpunog pražnjenja
  • pritisak i nelagoda u području rektuma
  • bolovi i grčevi u trbuhu
  • nadutost i osjećaj težine
  • u nekim slučajevima gubitak apetita ili mučnina.

Ako simptomi zatvora traju dulje od tri tjedna ili su praćeni jakim bolovima, krvlju u stolici, neobjašnjivim gubitkom težine ili drugim zabrinjavajućim simptomima, obavezno posjetite liječnika kako bi se isključila ozbiljna medicinska stanja.

Najbolji napitak protiv zatvora

Prije nego posegnete za laksativima koji mogu izazvati ovisnost i neravnotežu u crijevnoj flori, zašto ne biste isprobali moć prirodnih sastojaka?

Najbolji napitak protiv zatvora ne samo da će vam pomoći u trenutku nelagode, već će i dugoročno pridonijeti zdravlju vašeg probavnog sustava.

1. Napitak od suhe šljive i limuna

Sigurno ste već čuli za suhe šljive od kojih se radi najbolji napitak protiv zatvora, a to i ne čudi jer su one moćni saveznici kada je u pitanju usporena probava.

S obzirom na to da sadrže visok udio vlakana koja su ključna za zdravu probavu, šljive povećavaju volumen stolice i olakšavaju njen prolazak kroz crijeva.

Bogate su prirodnim šećerom (sorbitol) koji ima blagi laksativni učinak jer privlači vodu u crijeva, omekšavajući stolicu. Fenolni spojevi u šljivama su antioksidansi koji stimuliraju kontrakcije crijeva.

Limun osvježava i potiče proizvodnju želučane kiseline, poboljšavajući probavu.

Sastojci:
Priprema
  1. Suhe šljive stavite u čašu i prelijte toplom vodom.
  2. Ostavite da odstoje minimalno 30 minuta, a idealno nekoliko sati (možete ih namočiti i preko noći).
  3. Nakon namakanja, šljive izvadite iz vode (vodu nemojte baciti!).
  4. U vodu u kojoj su se namakale šljive dodajte svježe iscijeđeni limunov sok.
  5. Šljive možete pojesti zasebno ili ih staviti u blender i dodati u toplu tekućinu.

Dobro promiješajte i popijte napitak polako. Ovaj napitak najbolje je konzumirati ujutro natašte ili između obroka. Budite umjereni u konzumaciji, posebno ako niste navikli na veći unos vlakana.

kako potaknuti probavu odmah
FOTO: Shutterstock

2. Čaj od đumbira

Đumbir je poznat po svojim protuupalnim i probavnim svojstvima. Čaj od đumbira sadrži gingerol, spoj koji može ubrzati kretanje hrane kroz probavni sustav i smanjiti nadutost dok toplina čaja dodatno umiruje.

Prema istraživanjima, đumbir smanjuje pritisak na donji dio crijeva, što vam može pomoći s pražnjenjem crijeva kada imate zatvor. Ujedno pomaže u upravljanju drugim simptomima koji često dolaze uz zatvor, poput mučnine, grčeva i nadutosti.

Priprema
  1. Stavite 1 – 2 tanke kriške svježeg đumbira u zdjelicu.
  2. Prelijte s jednom šalicom vruće vode.
  3. Poklopite i ostavite da odstoji 5 – 10 minuta.
  4. Procijedite (ako želite) i dodajte malo meda ili limuna za okus.
  5. Pijte toplo, ujutro natašte i tijekom dana.

Đumbir se općenito smatra sigurnim za djecu, kao i za trudnice ili dojilje.

3. Topli napitak od jabuke i cimeta

Kod probavnih problema, još iz djetinjstva jeli smo pečene ili kuhane jabuke. Ovaj recept za fini kompot od jabuka pomaže u ublažavanju zatvora i svatko ga može uživati kao lagani međuobrok ili doručak.

Sorbitol iz jabuke i blaga stimulirajuća svojstva zagrijavajućih začina poput cimeta i klinčića podupiru peristaltiku crijeva.

Iako se od davnina koriste u različitim tradicijama, kuhane jabuke se koriste u modernoj medicini kao dio režima za ljude s brojnim probavnim problemima, uključujući sindrom iritabilnog crijeva, nadutost i zatvor.

Pektin u jabukama poboljšava mikrobiom u našim crijevima, hrani dobre bakterije, smanjuje upalu i jača imunitet. Pirjanjem jabuka pektin postaje još dostupniji našim crijevnim bakterijama koje su odgovorne za zdravu probavu.

Osim pektina, jabuke su obilan izvor netopljivih vlakana koja potiču redovitost i pročišćavanje tijela te djeluju kao blago sredstvo za čišćenje probavnog sustava.

Sastojci:
Priprema
  1. Operite, ogulite i narežite jabuke na male kvadratiće.
  2. Stavite voće i začine u zdjelicu i prelijte vodom.
  3. Zakuhajte, zatim poklopite i smanjite vatru.
  4. Pirjajte dok jabuke ne omekšaju.
  5. Umiješajte ghee i ostavite da se ohladi.
  6. Izmiksajte ručnim mikserom dok ne dobijete kašastu smjesu.

Za nježnu stimulaciju probave, uživajte u ovom laganom, toplom i ukusnom doručku.

Kako potaknuti probavu uz dodatne savjete
FOTO: Shutterstock

Kako potaknuti probavu uz dodatne savjete

Ako vas muči zatvor i želite potaknuti probavu što je brže moguće, možete isprobati nekoliko jednostavnih tehnika koje često daju rezultate u kratkom vremenu.

  • topla, masna hrana – ghee (pročišćeni maslac), kuhani batat, tikva i zrelo voće podržavaju vlažnost i kretanje crijeva
  • popijte veliku čašu tople vode – topla voda može stimulirati crijeva i pomoći u omekšavanju stolice; pokušajte popiti 1 – 2 čaše odjednom, po mogućnosti ujutro natašte ili između obroka
  • isprobajte blagu tjelovježbukratka šetnja, lagano istezanje ili čak nekoliko minuta blagih trbušnjaka mogu potaknuti mišiće crijeva na rad
  • masaža trbuha – toplim sezamovim uljem nježno masirajte trbuh kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu; fokusirajte se na donji lijevi dio trbuha gdje se obično nalazi nakupljena stolica; masaža može pomoći stimulirati peristaltiku
  • pokušajte s položajima koji olakšavaju pražnjenje – ponekad promjena položaja na toaletu može pomoći; podizanje nogu na malu stolicu ili klupicu može ispraviti kut analnog kanala i olakšati prolazak stolice
  • triphala – biljna ayurvedska formula koja sadrži amalaki, bibhitaki, haritaki nježno čisti crijeva bez stvaranja ovisnosti.

Uključite ove jednostavne tehnike u kombinaciji s toplim jutarnjim napitkom u svoju rutinu kako bi vaša probava ponovno postala lagana i redovita!

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu