Prirodni lijek za ranu: Pravilno je očistite i previjte kako ne bi došlo do infekcije! Evo koja 4 kućna lijeka mogu pomoći

Prirodni lijek za ranu

Rane se dijele u dvije široke kategorije – otvorene i zatvorene. Kod manjih ozljeda postoje prirodne metode koje nude odlične savjete kako najbrže zacijeliti ranu. Što sve može poslužiti kao prirodni lijek za ranu saznajte u nastavku.

Otvorena rana je svaka unutarnja ili vanjska ozljeda koja ostavlja unutarnje tkivo izloženo vanjskom okruženju, a one su obično posljedica pada, tupe ozljede, posjekotine ili operacije. Zatvorena rana je svako oštećenje tkiva i krvarenje ispod površine kože, a primjer zatvorene rane su modrice.

Kod ozbiljnih ozljeda koje uključuju teže krvarenje ili slomljenu kost treba odmah potražiti liječničku pomoć. Manje, otvorene rane najčešće ne zahtijevaju medicinski tretman, ali ranu treba pravilno očistiti i previti kako ne bi došlo do bakterijske infekcije.
Kako najbrže zacijeliti ranu
FOTO: Shutterstock

Kako pravilno obraditi otvorenu ranu?

Evo što trebate učiniti.

  1. Sterilnom gazom ili čistom pamučnom krpom nježno pritisnite ranu kako biste pospješili zgrušavanje krvi i zaustavili krvarenje.
  2. Isperite ranu čistom vodom ili fiziološkom otopinom kako biste uklonili nečistoće.
  3. Antibiotska mast za ranu se nanosi nakon čišćenja. Nanesite tanak sloj kako biste spriječili infekciju i održali ranu vlažnom.
  4. Ranu zatvorite vodootpornim flasterom ili je pokrijte gazom i previjte zavojem. Tako pokrivena će brže zacijeliti.
  5. Redovito mijenjajte zavoj i provjeravajte znakove infekcije svaka 24 sata. Dezinficirajte ranu prije svakog novog previjanja i održavajte je suhom dok zacjeljuje.
  6. Po potrebi uzmite tablete protiv bolova koje se izdaju bez recepta kako biste smanjili upalu i bolne simptome tijekom procesa ozdravljenja. Ako je rana ozbiljnija, izbjegavajte aspirin jer može uzrokovati krvarenje i odgoditi proces zacjeljivanja.
  7. Ako postoji visok rizik od razvoja infekcije, javite se liječniku koji će po potrebi prepisati oralni antibiotik.

Nakon što ste ranu pravilno obradili, postoji nekoliko prirodnih tehnika za ubrzavanje procesa zacjeljivanja.

Prirodni lijek za ranu – 4 kućna lijeka za tretiranje otvorene rane

Ovi kućni lijekovi se koriste za liječenje manjih otvorenih ozljeda kao što su posjekotine i ogrebotine. Ozbiljnije ili dublje rane zahtijevat će pak liječničku pomoć.

Prirodni lijek za ranu od zuba
FOTO: Shutterstock

1. Pasta od kurkume

Spoj u kurkumi pod nazivom kurkumin posjeduje moćna protuupalna i antimikrobna svojstva kojima aktivira brže zacjeljivanje. Zbog svojih snažnih antiseptičkih svojstava, nanošenje velike količine kurkume u prahu na svježe posjekotine pomoći će zaustaviti krvarenje i spriječiti infekciju.

Jedna studija iz 2017. ispitala je ljekovita svojstva kurkume kod 178 osoba koje su imale uobičajenu infekciju nakon vađenja zuba. Sudionici koji su primali tretman s kurkumom prijavili su smanjenje boli, otekline i nekroze tkiva unutar dva dana. Stoga se kurkuma preporučuje kao prirodni lijek za ranu od zuba nakon vađenja.

Napravite pastu miješanjem praha kurkume s toplom vodom. Nježno je nanesite na vanjsku ozljedu i pokrijte flasterom ili gazom.

Prirodni lijek za otvorenu ranu
FOTO: Shutterstock

2. Aloe vera gel

Listovi biljke aloe vere sadrže želatinastu tvar bogatu mineralima i vitaminima koji potiču regeneraciju stanica i proizvodnju kolagena. Kolagen je esencijalni protein koji potiče zacjeljivanje ozljeda te je ova biljka prirodni lijek za otvorenu ranu.

Istraživanja pokazuju da nanošenje gela aloe vere na oblog rezultira bržim zacjeljivanjem nego klasično korištenje obloga s vazelinom. Također, aloe vera može pomoći u smanjenju upale, spriječiti gnojnu infekciju i poboljšati integritet kože.

Nanesite tanak sloj ovog gela na otvorenu ranu i stavite flaster ili natopite gazu gelom aloe vere i previjte njome ozljeđeno područje.

Kokosovo ulje može pospješiti zacjeljivanje rana
FOTO: Shutterstock

3. Kokosovo ulje

Kokosovo ulje može pospješiti zacjeljivanje rana zbog visoke koncentracije monolaurina, masne kiseline poznate po svojim antimikrobnim učincima. Poboljšava antioksidativni status i povećava razinu kolagena, važnog proteina koji pomaže u zacjeljivanju ozljeda. Korištenje visokokvalitetnog kokosovog ulja također može pomoći u smanjenju rizika od infekcije kod zacjeljivanja rana.

Nanesite izdašnu količinu kokosovog ulja na svježu posjekotinu pomoću sterilne gaze. Prekrijte je flasterom ili previjte sterilnim zavojem. Nekoliko puta dnevno ponovite postupak. Nastavite ga nanositi i kad se formira krasta, sve dok ona ne otpadne, a koža zacijeli.

Ljekovita mast od češnjaka
FOTO: Shutterstock

4. Ljekovita mast od češnjaka

Češnjak sadrži spoj zvan alicin, koji ima antimikrobna i protuupalna svojstva. Prema istraživanjima, mast koja sadrži 30 % češnjaka pospješuje pojačani rast novih stanica tijekom zacjeljivanja otvorene rane (stanična proliferacija) u usporedbi s vazelinom.

Ekstrakt češnjaka također povećava brzinu zacjeljivanja, smanjuje otekline i upale te poboljšava cirkulaciju krvi. Ovi blagotvorni učinci omogućuju koži da primi više hranjivih tvari.

Sastojci:
Priprema
  1. Količinu prilagodite svojim potrebama.
  2. Stavite kokosovo i maslinovo ulje u malu tavu i ugrijte pri maloj temperaturi.
  3. Sve dobro promiješajte, pa kad se ulje lagano zagrije, dodajte češnjak.
  4. Kratko sve promiješajte i maknite s vatre.
  5. Ohlađenu mješavinu stavite u blender ili koristite mužar s tučkom kako biste dobilu kremastu supstancu.
  6. Mast spremite u čistu saklenku i čuvajte u hladnjaku do dva tjedna.

Namažite ranu dva puta dnevno jer je češnjak jedan od najboljih prirodnih antibiotika.

Napomena

Iako nije neobično da se stavlja svinjska mast na ranu, ona se ne preporučuje za svježu, otvorenu ozljedu. Možete nanijeti nepopravljivu štetu jer živi mikroorganizmi u ovoj masti mogu izazvati gnojnu upalu.

Kako liječiti inficiranu ranu
FOTO: Shutterstock

Kako liječiti inficiranu ranu?

Kod blage infekcije rane isprobajte prirodne lijekove jer neki od njih se koriste stoljećima, a znanstvenici ih ponovno razmatraju radi njihovih antioksidativnih, protuupalnih i antimikrobnih svojstva. Prirodni lijekovi mogu se koristiti samo za manje rane.

1. Aloe vera gel

Osim za otvorene rane, aloe vere gel je prirodni lijek za gnojnu ranu. Osim što može ubrzati zacjeljivanje kožnog tkiva, ima i antimikrobne i protuupalne učinke čime smanjuje infekciju i bol.

Svježi sok aloe vere je sposoban izvući gnoj iz rane na površinu, a ima i ljekoviti, regenerirajući učinak na zahvaćeno tkivo. Svojim aktivnim tvarima ovaj biljni sok potiče odljev gnojne tekućine koja se nakuplja u ranama, sprječavajući napredovanje apscesa.

Lišće zgnječite u kašu i nanesite na ranu. Postupak ponovite 2 – 3 puta dnevno ili po potrebi tijekom dana.

Prirodni lijek za gnojnu ranu
FOTO: Shutterstock

2.  Ljekovita mast od propolisa

Od propolisa se priprema mast, koja je odavno poznata po svojim jedinstvenim svojstvima. Kako je propolis svojim antibakterijskim i protuupalnim djelovanjem pokazao odlične rezultate u zacjeljivanju ozljeda na koži, rana i smirivanju infekcija, kroz povijest je zabilježena njegova primjena u mnogim ratovima.

Priprema
  1. Napravite svoj domaći pripavak tako da izmiješate jednaku količinu svih sastojaka. Jednu jušnu žlicu tinkture propolisa pomiješajte s istom količinom meda i maslaca (jedna jušna žlica) sve dok ne dobijete gustu mast.

Time nekoliko puta dnevno namažite ranu.

Prirodni lijek za rane
FOTO: Shutterstock

3. Tinktura gaveza

Gavez je prirodni lijek za rane. Zacjeljuje oštećenu kožu, regenerira upaljeno i otečeno mišićno tkivo te liječi modrice. Sanira istegnute ligamente i tetive te ubrzava zacjeljivanje slomljene kosti.

Nekada se njegovo lišće koristilo umjesto gipsa.

Kod inficirane rane ova biljka izvlači gnoj duboko iz kože na površinu, smanjujuću upalu i potičući regeneraciju.

Nekoliko puta dnevno premažite tretirano područje gavezovom tinkturom i rana će brzo zacijeliti.

Med na ranu
FOTO: Shutterstock

4. Oblozi od meda

Med je jedan od najčešće proučavanih prirodnih lijekova od strane kliničkih istraživača. Pomaže u zacjeljivanju manjih rana kako bi se spriječile infekcije. U narodnom liječenju koristi se kao prirodni lijek za ranu, a ponekad se u bolničkom liječenju primjenjuje kao alternativa zavojima i drugim oblozima za inficiranu kožu.

Jednostavno stavite med na ranu ili gazu i previjte je čistim zavojem.

Eterično ulje lavande
FOTO: Shutterstock

5. Eterično ulje lavande

Pregled istraživanja iz 2018. pokazao je da lavanda, osobito u obliku eteričnog ulja, može ubrzati zacjeljivanje rana te također pružiti antimikrobne i antibakterijske učinke.

Osim ulja lavande, možete koristiti ulje čajevca jer je prirodni antiseptik koji liječi upalu.

Kao i kod svakog eteričnog ulja, važno ih je najprije razrijediti baznim uljem poput jojobinog, maslinovog ili bademovog ulja. U jednu jušnu žlicu baznog ulja stavite tri kapi lavandinog ulja. Nanesite ga na zahvaćeno područje, dva puta dnevno.

Nevenova mast
FOTO: Shutterstock

6. Nevenova mast

Neven stimulira kolagen te ima antimikrobno i protuupalno djelovanje. U pučkoj medicini koristi se za čišćenje i ispiranje rana, čireva, osipa i opeklina. Nevenova mast s kozjim maslacem prema narodnoj medicini liječi zloćudne čireve i otekline te zagnojene rane koje teško zarastaju.

Mast namažite u tankom sloju na ranu ili gazu natopljenu nevenovim čajem stavite na upaljeno područje.

7. Krema s vitaminom E

Prvenstveno poznat kao snažan antioksidans, vitamin E također ima protuupalna svojstva koja mogu pomoći u procesu zacjeljivanja rana i spriječiti daljnje oštećenje tkiva. Kokosovo ulje i ulje pšeničnih klica sadrže veliku količinu vitamina E.

Također možete pronaći i razne kreme s vitaminom E u svakoj ljekarni.

Kako da krasta brže otpadne
FOTO: Shutterstock

Kako da krasta brže otpadne?

Krasta je zaštitni omotač tkiva koji nastaje nakon što je koža oštećena. Stvara se krvni ugrušak koji se na kraju stvrdne u zaštitnu koru. Iako je ponekad ružna, krasta je često pozitivan pokazatelj zdravog zacjeljivanja. Međutim, zacjeljivanje može trajati danima ili tjednima, ovisno o težini rane.

Iako obično otpadne sama od sebe, kućni tretmani mogu ubrzati oporavak.

S vazelinom održavajte područje rane vlažnim

Na takav način pomoći ćete svojoj koži da lakše zacijeli i da se ubrza njezin oporavak. Dermatolozi preporučuju svakodnevno nanošenje tankog sloja vazelina. Svaki dan mijenjajte zavoj i ponavljajte ovaj postupak u prvim danima nakon što se rana prirodno zatvorila.

Nemojte grebati ili čačkati po krasti

Ako to radite, možete izazvati novu traumu i usporiti proces opravka. Osim toga, svakim kidanjem kraste oštećena koža se izlaže povećanom riziku od infekcije.

Topla i hladna terapija

Topli oblog potiče dotok krvi, regeneraciju kože te sprječava isušivanje rane. Slično toplom oblogu, primjena hladnog obloga može smanjiti oteklinu i olakšati svrbež. Hladna terapija smanjuje upalu u zahvaćenom području.

Kuhinjska sol
FOTO: Shutterstock

Kako najbrže zacijeliti ranu?

Evo nekoliko savjeta za brže zacjeljivanje rane:

  • kuhinjska sol (natrijev klorid) je ionski spoj koji se sastoji od pozitivnih iona (kationa) i negativnih iona (aniona) koji tvore neutralne spojeve koji potiču zacjeljivanje rane; istraživanje pokazuje da se namakanjem zahvaćenog područja sa 7 %-tnom koncentracijom kuhinjske soli značajno ubrzava proces zacjeljivanja; njezin promjer se smanjuje već nakon trećeg dana, a rana potpuno zacijeli nakon tjedan dana liječenja
  • zdrava hrana bogata hranjivim tvarima poput vitamina C i A, kalija i cinka daje tijelu gorivo koje mu je potrebno da ubrza zacjeljivanje rana; hrana poput tamnog lisnatog povrća, đumbira, cikle i jogurta također će pomoći tijelu da brže zacijeli ozljede
  • dobar san ključan je za pravilno zacjeljivanje rana; dok spavamo, naše tijelo radi na obnavljanju tkiva i borbi protiv infekcija; stoga, pokušajte spavati najmanje osam sati noću kako biste potaknuli brže i bolje ozdravljenje
  • krema za brže zarastanje površinskih rana aktivira obnovu epidermisa, hidratizira te zacjeljuje kožu; stvara prozračan film koji je štiti od vanjskih utjecaja, na taj način sprječava sušenje površinske rane, a takvi uvjeti potiču brže obnavljanje kože; kremu možete pronaći u internetskim trgovinama ili bilo kojoj ljekarni.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: kad spada krasta, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu