Trenje bedara: Kako stati na kraj ovom neugodnom problemu?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Trenje bedara je problem koji muči mnoge žene i muškarce, pogotovo u ljetnim mjesecima. Trenje unutarnjih dijelova bedara je česta iritacija kože koja se može dogoditi kada se trljaju jedno o drugo. Odjeća koja iritira kožu također može uzrokovati probleme. Trenje oštećuje kožu i uzrokuje nelagodu.
Trenje bedara čest je problem i za ljude koji se bave fizičkom aktivnošću. To može uzrokovati da koža postane crvena i osjetljiva, što može biti vrlo neugodno.
Ako ovo stanje ostane netretirano, može uzrokovati ozbiljno oštećenje kože ili učiniti kožu osjetljivijom na infekcije (upaljena bedra). U nekim slučajevima može se otvoriti rana kože ili nastati krvarenje.
Trenje bedara – uzroci i simptomi
Kontakt kože na kožu može uzrokovati trenje bedara. To je osobito uobičajeno za žene koje nose suknje ili haljine. Bedra se više trljaju jedno o drugo jer među njima nema barijere. Trenje od odjeće ili donjeg rublja također može uzrokovati trenje između nogu.
Neki od uzroka ili čimbenika koji mogu pogoršati trenje između bedara su:
- znoj
- toplina i vlaga
- hodanje, trčanje ili vožnja biciklom
- vježbanje
- sjedenje prekriženih nogu
- veliki bedreni mišići
- prekomjerna težina
- nošenje suknji ili haljina, tankih tajica ili uske odjeće
- nošenje pamuka ili drugih tkanina koje upijaju vlagu
- grube ili teške tkanine
- pelene
- neprikladna odjeća
- brijanje i uklanjanje dlačica.
Simptomi koji se javljaju prilikom trenja bedara su:
- crvenilo
- svrbež
- osip
- žuljevi
- opeklina
- bol
- peckanje
- oteklina
- hiperpigmentacija kože.
Kako spriječiti trljanje bedara?
Ako ste osjetljivi na trenje bedara, postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste spriječili pojavu ovog stanja.
- Očistite zahvaćeno područje – nježno očistite područje kako biste lakše uklonili ostatke kože ili znoj koji bi mogli pridonijeti oštećenju. Nemojte prejako ribati i pazite da ne koristite pretoplu vodu jer to može biti bolno na koži koja je oštećena. Koristite sapun koji je nježan, po mogućnosti bez mirisa, tako da nema dodatnih sastojaka koji mogu pogoršati iritaciju.
- Lubrikacija bedara – dodatak lubrikanta može spriječiti da bedra postanu nadraženija. Vazelin ili balzami uobičajeni su izbori za ovaj zadatak. Bitno je odabrati lubrikant koje je dugotrajan i može se koristiti više dana zaredom. Potražite proizvode koji ne boje pa je manja vjerojatnost da će izazvati alergijsku reakciju ili daljnju iritaciju na oštećenoj koži (krema protiv trenja).
- Izbjegavajte nadražujuće aktivnosti – nakon što razvijete trenje bedara, važno je izbjegavati daljnje iritiranje kože dok zacjeljuje. Izbjegavajte naporne aktivnosti dok koža ne zacijeli. Trebali biste nositi udobnu odjeću i nastaviti aplikaciju hidratantnih lubrikanata dok koža ne zacijeli.
- Prikladno oblačenje – bitan korak za ublažavanje trenja bedara je nošenje odgovarajuće odjeće za aktivnosti u kojima ćete sudjelovati. Pri bavljenju sportskim aktivnostima nosite odjeću koja ne visi i malo se miče uz kožu. Poželjno je da nosite mekanu tkaninu poput pamuka kako biste spriječili prekomjernu iritaciju na bedrima. Provjerite je li svaka odjeća koju nosite uz bedra čista i suha. Od pomoći mogu biti i trake za bedra koje se mogu kupiti.
- Hidracija – kod manjka tekućine koža će biti suha i vjerojatnije će postati nadražena ili oštećena. Ostati hidratiziran tijekom vježbanja također će pomoći u sprječavanju prekomjernog znojenja koje može povećati šansu da se koža izloži ili na drugi način iritira. Pijte puno vode i koristite lubrikant ili hidratantnu kremu na bedrima ako primijetite da se koža na ovom području isušuje.
- Uklonite znoj – vlažna koža postaje lakše upaljena, već sam znoj može iritirati osjetljivo područje koje se već razvilo trenjem. Kada završite s vježbanjem, što prije promijenite vlažnu ili znojnu odjeću kako se koža ne bi dodatno nadražila.
- Gubitak težine – ako pretilost ili prekomjerna težina uzrokuju trenje bedara, onda je bolje da probate s gubitkom viška kilograma. Kombinacija unosa manje kalorija s vježbama koje ne uzrokuju trenje bedara poput plivanja, dizanja utega, bicikliranja (za većinu ljudi), penjanja po stijenama, veslanja i još mnogo toga dobar su izbor.
Možda će biti potrebno aplicirati antibiotsku kremu koja će vam pomoći u liječenju štete koja je nanesena vašim bedrima. Osim antibiotske, liječnik vam možda preporuči kortiskosteroidnu kremu s dodatkom sastojaka protiv gljivica te kremu protiv svrbeža i iritacije.
Pročitajte i članke:
- Trik slavne žene koji sprječava nastanak neugodnog crvenila na bedrima
- Ljetni osip: Pet mogućih uzroka i kako ih tretirati
- Spriječite upalna stanja i probavne poremećaje tijekom ljeta.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja