Prirodni lijek protiv žuljeva: Jako su neugodni i mogu itekako ograničiti! Uz ovih pet biljnih pomoćnika ubrzajte zacjeljivanje

Prirodni lijek protiv žuljeva

Žuljevi su džepovi ispunjeni tekućinom koji se stvaraju na koži kao odgovor na trenje ili trljanje, a kako su bolni i mogu izazvati infekciju, prirodni lijek protiv žuljeva može pomoći ubrzati proces iscjeljenja.

Područja kože s debelim rožnatim slojem, kao što su dlanovi i tabani, imaju veću vjerojatnost stvaranja žuljeva. Žuljevi na rukama nastaju kod ponavljanih radnji, poput trljanja dlanova kože kod veslanja, vrtlarenja ili dizanja utega. Na stopalima i nožnim prstima obično nastaju bolni mjehuri kao posljedica trenja u toploj i vlažnoj sredini, prilikom nošenja neudobnih cipela ili tenisica.

Mogu nam stvoriti neugodnost pa čak i poteškoće u hodanju.

Mjehurići se stvaraju da bi zaštitili kožu od iritacije dajući joj vremena da prirodno zacijeli. Nemojte na silu bušiti mjehurić jer on štiti oštećenu kožu od prljavštine i bakterija koje mogu uzrokovati infekciju zahvaćenog područja.

Pokrivanje mjehurića flasterom ili gazom također može pomoći zaštititi kožu dok zacjeljuje. Kako nova koža raste ispod mjehurića, tekućina će polako nestajati, a koža će se prirodno sušiti i na kraju oguliti. Cijeli proces ozdravljenja obično traje 1 – 2 tjedna.

Kako izliječiti žulj koji je pukao
FOTO: Shutterstock

Kako izliječiti žulj koji je pukao?

Ako žulj pukne, oduprite se želji da skinete mrtvu kožu na vrhu. Pustite da tekućina prirodno iscuri i pažljivo je isperite blagom sapunicom. Namažite ga antibiotskom mašću i pokrijte sterilnom gazom.
Gazu učvrstite zavojem ili ljepljivom trakom. Držite pokriveno dok ne zacijeli.

Zagnojeni žulj – znak infekcije!

Mjehur ispunjen zelenim ili žutim gnojem ukazuje na bakterijsku infekciju kože. Područje oko žulja je bolno, otečeno i crveno. Ako je došlo do infekcije, važno je hitno potražiti liječničku pomoć.

Kako se bakterija širi tijelom, može uzrokovati odumiranje tkiva, septički šok, zatajenje organa i smrt. Uz pravilan tretman, zagnojeni žulj obično brzo i potpuno zacijeli.

Ovisno o težini infekcije, liječenje najčešće uključuje čišćenje žulja, sterilizaciju rane i primjenu oralnih ili intravenskih antibiotika. Protuupalni lijekovi se također mogu koristiti za smanjenje boli, groznice i otekline.

Prirodni lijek protiv žuljeva – 5 biljnih pomoćnika

Priroda ima bezbroj načina kako da nam pomogne u liječenju raznih boljki. Biljni lijek je prirodna metoda liječenja koja je vrlo učinkovita u iscjeljivanju tijela, pa tako i žuljeva.

Zagnojeni žulj - kurkuma pomaže
FOTO: Shutterstock

1. Kurkuma i ružina vodica

Ljekovita svojstva kurkume iznimno su korisna za obnovu i njegu kože. Kurkuma posjeduje snažno protuupalno svojstvo kojim ublažava bol i crvenilo, dok svojim antibakterijskim i antiseptičkim svojstvima sprječava pojavu infekcije.

Ružina vodica će hidratizirati i dubinski nahraniti kožu, a kako također djeluje protuupalno, dodatno će pomoći kod iritacije i crvenila.

Izmiješajte pola čajne žličice kurkume s dovoljno ružine vodice da dobijete gustu pastu. Nanesite ovu žutu pastu direktno na žulj. Ostavite da djeluje 10 – 15 minuta, pa isperite toplom vodom. Tretman ponavljajte 2 – 3 puta dnevno kroz nekoliko dana.

Uvečer, prije spavanja, popijte šalicu zlatnog mlijeka s kurkumom kako biste ubrzali proces iscjeljivanja.

Prirodni lijek protiv žuljeva - 5 biljnih pomoćnika
FOTO: Shutterstock

2. Jabučni ocat i morska sol

Ovo je još jedan jednostavan kućni prirodni lijek protiv žuljeva. Jabučni ocat pomaže u smanjenju otekline i boli. Njegova antibakterijska i protuupalna svojstva sprječavaju širenje infekcije.

Namočite pamučnu vaticu u jabučni ocat i prislonite je na zahvaćeno područje. Prvih par sekundi možete osjetiti neugodno pečenje, ali izdržite jer će vam ovaj lijek svakako ubrzati izlječenje.

Još jedna efikasna metoda je da u lavor tople vode stavite šalicu jabučnog octa i šaku morske soli.
Namačite stopalo 15 minuta i zatim ga dobro osušite ručnikom. Uz jabučni ocat, ljekovita svojstva morske soli će također pomoći ublažiti bol, potaknuti cirkulaciju i smanjiti oteklinu.

Zeleni čaj
FOTO: Shutterstock

3. Zeleni čaj

Zeleni čaj ima protuupalna i ljekovita svojstva koja ubrzavaju proces zacjeljivanja. Također, ima antioksidanse i vitamine koji pomažu u ublažavanju boli i oteklina kod žuljeva.

Jednu vrećicu zelenog čaja umočite u šalicu vruće vode i ostavite pet minuta. Pustite da se ohladi do ugodne temperature. Prislonite vrećicu čaja direktno na žulj 10-ak minuta. Ponovite postupak 3 – 4 puta dnevno dok ne osjetite poboljšanje.

Osim toga, pijte 2 – 3 šalice zelenog čaja kako biste potaknuli tijelo na brže iscjeljenje.

Ako žulj još nije pukao, proces liječenja možete ubrzati umakanjem stopala u topli čaj koji će ga omekšati i iscijediti tekućinu koja se u njemu nalazi.
Vazelin za žuljeve
FOTO: Shutterstock

4. Vazelin

Koristite obični vazelin za žuljeve jer ga dermatolozi preporučuju za liječenje rana. Ako se dogodi da žulj pukne, vazelin će služiti kao zaštitni omotač i potaknuti zacjeljivanje oštećenog područja.

Vazelin namažite prije spavanja i ostavite da djeluje preko noći. Pomaže smanjiti bol i liječi suhoću. Također, možete dva puta dnevno potopiti stopala u toplu vodu na 15 minuta, a zatim ih osušiti ručnikom i nanijeti vazelin. Dok topla voda smiruje bol i infekciju, vazelin će joj pomoći da ostane hidratizirana.

Pročitajte članak “Prirodne opuštajuće kupke za stopala koja nas nose kroz život“.

Tvrdi žuljevi na stopalima će također omekšati s ovom metodom i brže iscijeliti. Nakon što ste stopala namakali u toploj vodi, kamenom izribajte tvrde žuljeve. Posušite stopala pa tvrdu kožu obilno namažite vazelinom, stavite čarapu i ostavite da djeluje preko noći. Umjesto vazelina možete koristiti i ricinusovo ulje koje će nahraniti i omekšati kožu jer je bogato vitaminom E.

Krema za žuljeve
FOTO: Shutterstock

5. Vitamin E i nevenova mast

Pomoći će i krema za žuljeve na bazi vitamina E. Možete kupiti ulje ili kapsule s vitaminom E. Za direktan učinak probušite kapsulu vitamina E i iscijedite njezin sadržaj direktno na žulj i okolno područje. Pustite da se ulje upije u kožu.

Vitamin E ima izvrsna svojstva obnavljanja kože jer pomaže stanicama da brzo zacijele i sprječava stvaranje ožiljaka. Neven svojim obiljem vitamina A i C obnavlja oštećenu i upaljenu kožu. Izmiješajte jednaku količinu vitamina E i nevenove masti kako biste brže zacijelili žulj. Mješavinu svakodnevno nanosite kroz tjedan dana i žulj će ubrzo nestati.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Eske, J. (2019). 5 ways to get rid of blisters. Medical News Today.
  2. Newman, T. (2018). Where do blisters come from? Medical News Today.
  3. Tanenbaum, S. (2018). 9 Healing Home Cures for Blisters. Everyday Health.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu