Pića koja snižavaju tlak: Nutricionistica donosi popis
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Visoki krvni tlak ili hipertenzija je onaj kod kojeg su vrijednosti sistoličkog tlaka više od 130 mmHg, a dijastoličkog više od 80 mmHg. Visoki krvni tlak naziva se još “tihim ubojicom” zbog nejasnih simptoma, odnosno simptoma koji dolaze u fazama.
Neki od simptoma visokog krvnog tlaka su:
- vrtoglavica
- glavobolje
- problemi s vidom
- krv iz nosa
- bol u prsima
- kratak dah.
Uzrok visokog krvnog tlaka ovisi o brojnim čimbenicima, no može se podijeliti na primarnu i sekundarnu hipertenziju. Primarna hipertenzija uzrokovana je nekim vanjskim nekontrolirajućim faktorima kao što su:
- genetika
- rast krvnog tlaka sa starenjem
- rizična dob oko 65. godine
- porijeklo (češće kod Afroamerikanaca).
Sekundarna hipertenzija proizlazi iz određenih zdravstvenih stanja, ali i uzimanja lijekova. Tako okidači za visoki krvni tlak mogu biti:
- bolesti bubrega
- bolesti štitnjače
- određeni lijekovi
- apneja.
Osim navedenog, štetne navike poput alkohola ili čak konzumacija droga mogu uzrokovati visoki krvni tlak. Međutim, promjenom životnog stila i uvođenjem zdravih navika možemo utjecati na stanje visokog tlaka, posebice jer može dovesti do:
- srčanog udara
- moždanog udara
- aneurizme
- oštećenja vida
- zatajenja bubrega.
Promjene u načinu života koje je poželjno uvesti kako bi se visoki krvni tlak stavio pod kontrolu su:
- zdrava prehrana
- redovita tjelesna aktivnost
- smanjenje unosa soli
- prestanak pušenja
- smanjenje unosa alkohola
- mršavljenje, odnosno održavanje normalne tjelesne mase.
Prije svega osoba treba razmisliti o promjeni životnog stila, a tek onda razmišljati o lijekovima. Lijekovi koji se najčešće preporučuju kod hipertenzije su:
- alfa i beta blokatori
- diuretici
- inhibitori
- blokatori kalcijskih kanala.
Postoje i određena pića koja snižavaju tlak, a mi u nastavku donosimo nekoliko njih koji mogu biti dio rješenja. No, trajne rezultate dat će uz promjenu prehrane, redovitu fizičku aktivnost te uz kontrolu unosa soli i alkohola.
Pića koja snižavaju tlak
Evo popis pića koja mogu pomoći u kontroli visokog krvnog tlaka, a prije konzumacije posavjetujte se s liječnikom, posebice ako uzimate lijekove:
- voda
- kokosova voda
- čaj od hibiskusa
- čaj od gloga
- sok od nara
- sok od cikle.
Voda
Za početak, krećemo od osnovnog i učinkovitog, a to je voda. Mnogi ljudi još uvijek nemaju naviku redovitog unosa vode, a to znači kroz cijeli dan piti vodu u malim gutljajima. Ujedno podrazumijeva i naviku nošenja boce vode sa sobom ili čašu vode na radnom stolu.
Koliko vas uopće popije čašu vode koju dobijete uz kavu? Nedostatak vode uzrokuje dehidraciju što posljedično povisuje tlak. U ljetnim mjesecima, kod pojačane fizičke aktivnosti ili fizičkog rada unos vode se povećava.
Stvorite naviku da po buđenju popijete već jednu do dvije čaše mlake vode jer je vaš organizam dehidriran što pokazuje i boja jutarnjeg urina.
Kokosova voda
Iduće piće je također voda, ali kokosova voda koja je poznata da sadrži određene elektrolite, posebice kalij koji je bitan kod hipertenzije. Kalij će uravnotežiti natrij, čime se smanjuje napetost u krvnim žilama.
Nadalje, kokosova voda djeluje kao diuretik pa tako potiče izlučivanje viška vode iz tijela, a ujedno i natrija. Kokosova voda sadrži i magnezij, mineral koji također igra važnu ulogu u regulaciji krvnog tlaka.
Čaj od hibiskusa
Osim vode, od velike pomoći su i pojedini čajevi. Čaj od hibiskusa sadrži antioksidanse i antocijane za sniženje krvnog tlaka. Jednako tako ima diuretska svojstva, a djeluje i kao vazodilatator tako što opušta krvne žile.
Tako se omogućava lakši protok krvi i posljedično sniženje krvnog tlaka. Hibiskus može i inhibirati djelovanje angiotenzin-konvertirajućeg enzima (ACE). Taj enzim ključan u regulaciji krvnog tlaka te potiče stvaranje angiotenzina II, tvari koja sužava krvne žile i povećava krvni tlak.
Čaj od gloga
Još jedan čaj koji može biti od pomoći je čaj od gloga. Osim što poboljšava kontrakciju srca, pripisuju mu se slična svojstva kao i kod prethodno nabrojanih pića – antioksidativno djelovanje protiv slobodnih radikala, vazodilatator, blokiranje angiotenzin-konvertirajućeg enzima.
Sok od nara
Sok od nara pored antioksidativnog djelovanja, blokiranja navedenog enzima i zahvaljujući polifenolnom djelovanju za opuštanje i širenje krvnih žila, djeluje protuupalno. To podrazumijeva smanjenje upalnih procesa u tijelu koji mogu, između ostaloga, povećati krvni tlak.
Također, sok od nara djeluje kao diuretik, a njegova redovita konzumacija poboljšat će zdravlje srca. Osim smanjenja visokog krvnog tlaka, može pomoći i kod visokog LDL kolesterola, odnosno sprječava nakupljanje plaka na žilama.
Sok od celera
Dok sva navedena pića koja snižavaju tlak postoje u trgovinama, možda će izazov biti pronaći sok od celera kojeg je ionako najbolje praviti svježi kod kuće u vlastitom sokovniku ili blenderu. Sok od celera djeluje kao:
- diuretik
- vazodilatator.
Pored toga, ima antioksidativna svojstva te može također pomoći u smanjenju LDL kolesterola. Za jedan sok izdvojite četiri ili pet stabljika celera te ga stavite u sokovnik. Ako imate samo blender, ocijedite ga kroz gazu. Dodajte i koju kap limuna koji će pojačati antioksidativni učinak zahvaljujući vitaminu C.
Sok od cikle
Još jedna zvijezda među pićima kao pomoć kod hipertenzije je i sok od cikle. Zahvaljujući nitratima koje cikla sadrži, proizvodi se dušikov oksid koji otpušta krvne žile pa se poboljšava protok krvi.
Ujedno, sok od cikle redovitim pijenjem potiče cirkulaciju, a sadrži i antioksidanse poput betalaina koji smanjuje upalne procese i oštećenje na krvnim žilama. Dobra je vijest da sok od cikle povećava izdržljivost kod fizičkih aktivnosti.
Pročitajte i ove članke:
- Hrana koja snižava tlak: Spriječite veće tegobe uključivanjem ovih 18 namirnica u svoju prehranu
- Kako sniziti krvni tlak bez lijekova? Moguće je! Donosimo savjete liječnika za prirodno snižavanje tlaka
- Trik od 2 minute koji ekspresno snižava visoki krvni tlak.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
15 znakova da ste imali mentalno nestabilnog roditelja
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja