Čajevi protiv alergije: Sadrže prirodne antihistaminike! Evo koje biljke spašavaju kad imunitet “poludi”

Čajevi protiv alergije

Čajevi protiv alergije sadrže protuupalne biljke koje pomažu našem imunološkom sustavu da se izbori protiv određenih simptoma alergije. Alergija je obrambena reakcija imunološkog sustava na uobičajene alergene iz okoliša kao što je pelud drveća, cvijeća i trave.

Peludna groznica ili alergijski rinitis spada u sezonske alergije koje se obično javljuju u proljeće, ljeto i ranu jesen, dok su alergije na prašinu, životinjske dlake ljubimaca i kućne grinje prisutne tijekom cijele godine.

Simptomi sezonskih alergija su vrlo prepoznatljivi, ali ponekad se pogrešno zamijene s običnom prehladom. Oni uključuju kihanje, curenje i začepljenost nosa, umor, suzenje, svrbež i crvenilo očiju, a može doći i do upale grla, kašlja i otežanog disanja.

Peludna groznica ili alergijski rinitis
FOTO: Shutterstock

Kako bi se ublažilo neugodne simptome, uzimaju se lijekovi koji se izdaju na recept ili se kupuju bez recepta, poput antihistaminika i dekongestiva.

Međutim, određene biljke i čajevi poput zelenog čaja, eukaliptusa, matičnjaka, klinčića i koprive sadrže prirodne antihistaminike i također mogu pomoći u ublažavanju uobičajenih simptoma alergije.

Najbolji čajevi protiv alergije

Postoji zaista puno vrsta biljnih čajeva koje možemo isprobati kako bismo smanjili upalu, ojačali naš imunitet i opustili mišiće dišnog sustava.

Biljke se mogu kombinirati u čajnim mješavinama kako bi još brže pomogle u poboljšanju disanja i respiratornih funkcija.
čaj protiv alergije
FOTO: Shutterstock

Čaj od koprive

Kopriva je izimno ljekovita biljka koja se često koristi u tradicionalnoj narodnoj medicini.

Studija iz 2018. je pokazala da je svojim snažnim protuupalnim djelovanjem vrlo korisna u smanjenju simptoma peludne groznice jer djeluje na receptore i enzime uključene u alergijske reakcije.

Istraživanja su također potvrdila da je list koprive odličan čaj protiv alergije jer ublažava simptome kao što su kihanje, curenje iz nosa i svrbež očiju.

čajevi protiv alergijske astme
FOTO: Shutterstock

Čaj od đumbira

Čaj od đumbira je jedan od najjačih poznatih antihistaminika koji se preporučuje piti prije spavanja jer sprječava histaminske reakcije.

Studija iz 2010. je potvrdila da prirodni protuupalni sastojci u đumbiru smanjuju simptome alergije i sinusitisa, pomažu u uklanjanju viška sluzi iz pluća i smanjuju upale nosne sluznice. Čaj možete redovito piti 2 – 3 puta dnevno.

najbolji prirodni lijek za alergiju
FOTO: Shutterstock

Čaj od limunove kore

Studija iz 2010. je pokazala da kore agruma kao što su grejp, limun, limeta i naranča sadrže visoke razine antioksidativnih spojeva poput vitamina C te se preporučuju kao najbolji prirodni lijek za alergiju. Vitamin C jača naš imunološki sustav i djeluje kao prirodni antihistaminik.

Mala studija iz 2009. je također otkrila da je sok od limuna koristan u liječenju alergijskog rinitisa.

Priprema
  1. Ogulite koru svježeg, organskog limuna.
  2. Možete koristiti i osušenu koru citrusa.
  3. Stavite 1 – 2 čajne žličice limunove korice u zdjelicu.
  4. Prelijte ih s dvije šalice prokuhane, vruće vode.
  5. Pustite poklopljeno oko 5 – 10 minuta i nakon toga procijedite.

Pijte osvježavajući limunski čaj 2 – 3 puta dnevno.

čajevi protiv alergije
FOTO: Shutterstock

Čaj od paprene metvice

Menta je znanstveno priznata kao biljka koja pomaže kod respiratornih simptoma. Smanjuje izlučivanje protuupalnih enzima poput histamina, a koji su uzročnici imunoloških reakcija na alergene.

Čaj od mente je odličan u vrijeme sezonskih alergija jer ima rashlađujuće svojstvo, što ga čini idealnim za upaljeno grlo. Osvježavajući miris djeluje kao dekongestiv i otvara začepljeni nos.

Pregled studije iz 2006. također je otkrio da čaj od paprene metvice ima antimikrobna i antioksidativna svojstva te pomaže kod upale sinusa.

Čaj od korijena sladića
FOTO: Shutterstock

Čaj od korijena sladića

Korijen sladića (Glycyrrhiza glabra) je poznat po svojim antihistaminskim i protuupalnim učincima.

Čaj od korijena sladića se koristi za liječenje upalnih bolesti, uključujući alergije. Zbog svojih jakih protuupalnih svojstava smanjuje simptome poput curenja nosa i svrbeža.

Zeleni čaj
FOTO: Shutterstock

Zeleni čaj

Zeleni čaj je snažan antioksidans i odličan čaj protiv alergije. Sadrži visoke razine metiliranih katehina i epigalokatehin galata (EGCG) koji su poznati po svojim antialergijskim učincima.

Bogat je biljnim spojem kvercetinom koji potiče protuupalnu zaštitu od alergena i pomaže u blokiranju imunoloških reakcija uzrokovanih peludom, prašinom i životinjskom dlakom.

Čaj od kurkume
FOTO: Shutterstock

Čaj od kurkume

Korijen kurkume ima snažna protuupalna i antioksidativna svojstva. Usporava pojavu simptoma uzrokovanih sezonskim alergijama djelujući kao prirodni antihistaminik.

Redovito ispijanje čaja od kurkume smanjuje iritacije i otekline izazvane alergijskim rinitisom.

lopuh
FOTO: Shutterstock

Čaj od lopuha

Obični lopuh (Petasites hybridus L.) je biljka koja raste na vlažnim područjima uz rijeke i potoke. Najznačajnija je njegova upotreba protiv alergije, migrene i nazalnih problema.

Studija iz 2013. koja je proučavala biljne tretmane za alergijski rinitis u Turskoj otkrila je da je čaj od lopuha jednako koristan kao i antihistaminik feksofenadin za ublažavanje simptoma alergije.

Tulsi čaj
FOTO: Shutterstock

Tulsi čaj

Tulsi, poznat i kao sveti bosiljak, je adaptogena i imunomodulacijska biljka koja pomaže u pomlađivanju dišnog sustava i zaštiti tijela od stresa.

Čaj od svetog bosiljka posjeduje antialergijska, antimikrobna i protuupalna svojstva kojima sprječava i liječi upalu nosne sluznice.

Rooibos čaj
FOTO: Shutterstock

Rooibos čaj

Rooibos čaj je bogat prirodnim antioksidansima, uključujući aspalatin, rutin i kvercetin iz skupine bioflavonoida. Oni igraju ključnu ulogu jer blokiraju oslobađanje histamina koji je važan čimbenik u alergijskim reakcijama.

Svakodnevna konzumacija 2 – 3 šalice rooibos čaja ublažava simptome alergije, uključujući kožne alergije, a ujedno pomaže u metaboliziranju alergena.

Čajevi protiv alergijske astme
FOTO: Shutterstock

Čajevi protiv alergijske astme

Alergijska astma je kronično respiratorno stanje u kojem se dišni putevi stežu kada se udahne alergen. Iako ne postoji lijek, ovo stanje se može liječiti i kontrolirati izbjegavanjem kontakta s alergenom.

Osim standardnih lijekova koji pomažu u ublažavanju simptoma i sprječavanju komplikacija, nekoliko studija potvrđuje blagotvorne učinke određenih vrsta biljnih čajeva u liječenju napadaja alergijske astme.

Neki od najčešćih biljnih čajeva za astmu uključuju:

  • čaj od ružmarina – ružmarin ima antioksidativna i protuupalna svojstva i koristi se kod mnogih respiratornih poremećaja; spoj cineol u ružmarinu razgrađuje sluz i smanjuje upalu; istraživanja podupiru njegovo korištenje u prevenciji i liječenju astme i alergija
  • čaj od đumbira – korijen đumbira pomaže u opuštanju dišnih puteva i ublažavanju drugih simptoma astme, smanjujući piskanje (zviždanje) i poteškoće s disanjem; utvrđeno je da određena komponenta đumbira (gingerol) smanjuje hiperreaktivnost dišnih putova i omogućuje opuštanje glatkih dišnih mišića; nedavna istraživanja pokazuju da čaj od đumbira također može ublažiti stezanje u prsima
  • čaj od divizme – od davnina se koristi u liječenju respiratornih stanja kao što su nakupljanje sluzi, bronhitis i astma; ovaj čaj pomaže u liječenju kašlja, otežanog disanja, piskutanja i upale; prema raznim studijama također može značajno pomoći u opuštanju dišnih puteva
  • čaj od sladića – korijen sladića sadrži spoj poznat kao glicirizin koji učinkovito pomaže u ublažavanju mnogih simptoma astme; u studijama na životinjama i ljudima ovaj se spoj pokazao učinkovitim u kombinaciji s lijekovima za astmu kao što je albuterol
  • crni i zeleni čaj – postoji mnogo istraživanja koja podupiru djelovanje kofeina u ublažavanju simptoma astme; kofein, koji se nalazi u biljnim pripravcima poput crnog i zelenog čaja, može poboljšati funkciju pluća i pomoći u širenju dišnih puteva.
Čuvarkuća protiv alergije
FOTO: Shutterstock

Čuvarkuća protiv alergije

Sukulenti poput aloe vere i čuvarkuće su izvrstan izbor ako imate kožne ili respiratorne alergije. Čuvarkuća (Sempervivum tectorum L.) je poznata po svojim antioksidativnim, protuupalnim i antibakterijskim svojstvima.

Čaj od čuvarkuće

Ovaj čaj, uz aloe veru, je vrlo pogodan za detoksikaciju nataloženih otrovnih tvari u tijelu, liječenje upale grla, bronhitisa i bolesti usne šupljine. U vanjskoj primjeni može se koristiti i kao oblog za nadraženu kožu.

Priprema
  1. Stavite 2 – 3 sitno narezanih listova čuvarkuće u zdjelicu.
  2. Prelijte listove s 250 ml vruće vode.
  3. Poklopite čaj i ostavite da se ohladi.
  4. Procijedite ga nakon dva sata.

Pijte 2 – 3 puta dnevno, ujutro natašte i tijekom dana prije obroka.

Sok čuvarkuće za kožne alergije

Svjež sok iz listova ove prekrasne biljke blagotvoran je za ublažavanje iritacije kože. Kod kožne alergijske reakcije zahvaćeno područje premažite sokom iz uzduž prerezanih svježih listova čuvarkuće kako biste ohladili i umirili kožu.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. What Drink Is Good For Asthma Relief? (2022). HealthMatch.
  2. Mona, B. (2021). 11 Best Teas to Kick Those Allergies This Spring. Greatist.
  3. Schiller, R. (2021). The Health Benefits of Tea for Allergies. Verywell Health.
  4. 8 Teas and Herbal Teas to Survive the Allergy Season. (2021). Four O’Clock.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu