5 namirnica koje pomažu vašem tijelu da se oporavi od opeklina od sunca

Nakon ljetnog dana provedenog na suncu vaša koža može postati osjetljiva, crvena i bolna

Nakon ljetnog dana provedenog na suncu vaša koža može postati osjetljiva, crvena i bolna – klasični znakovi opeklina od sunca. I dok su krema, hladni oblozi i hidratacija prvi koraci koje poduzimamo, postoji još jedan saveznik koji vam može pomoći – prehrana.

Određene namirnice mogu podržati proces oporavka kože iznutra i pružiti antioksidativnu zaštitu. U nastavku saznajte što biste trebali uvrstiti na tanjur kako biste koži pružili dodatnu njegu nakon prevelike izloženosti UV zrakama.

1. Mrkva – prirodni štit za kožu

Mrkva je bogata beta karotenom – biljnim pigmentom koji tijelo pretvara u vitamin A, a poznat je po svojim zaštitnim učincima na kožu.

Beta karoten se nakuplja u vanjskom sloju kože i pomaže joj da izgradi prirodnu barijeru protiv štetnih utjecaja iz okoliša, uključujući UV zračenje.

Osim što doprinosi elastičnosti i hidrataciji kože, smanjuje i pojavu bora i staračkih pjega. Osim u mrkvi, beta karoten možete pronaći i u batatu, dinji te zelenom lisnatom povrću poput špinata.

2. Fermentirano mlijeko – podrška obnovi kože

Napitci poput kefira, koji nastaju fermentacijom mlijeka uz pomoć korisnih bakterija, mogu imati pozitivan učinak na kožu. Istraživanja pokazuju da fermentirano mlijeko s bakterijama mliječne kiseline može pomoći u obnovi DNK-a stanica kože i poboljšati imunitet kože nakon opeklina od sunca.

Ako je fermentirani napitak dodatno obogaćen kolagenom, učinak na zdravlje kože može biti još izraženiji.

Obogaćeni narančin sok može sadržavati i do 15 % preporučene dnevne doze vitamina D
FOTO: Shutterstock

3. 100 %-tni narančin sok s dodatkom vitamina D

Obogaćeni narančin sok može sadržavati i do 15 % preporučene dnevne doze vitamina D, a pritom hidratizira tijelo i opskrbljuje ga antioksidansima i polifenolima.

Polifenoli su biljni spojevi koji mogu ublažiti negativne učinke UVA i UVB zračenja, dok vitamin D pomaže u smanjenju upale izazvane opeklinama. Osim toga, konzumacija citrusa poput naranči povezuje se s manjim rizikom od razvoja određenih oblika raka kože.

4. Jela od rajčice – pomoć iz kuhinje

Rajčica, a posebno koncentrirani proizvodi poput pasirane rajčice ili umaka, bogata je likopenom – snažnim antioksidansom iz skupine karotenoida. Likopen doprinosi zaštiti kože od UV zračenja i može smanjiti crvenilo kože nakon izlaganja suncu.

Jedno je istraživanje pokazalo da su sudionici koji su tijekom 12 tjedana konzumirali 55 g koncentrata rajčice s maslinovim uljem imali manju osjetljivost kože na UV zračenje.

5. Nar – prirodna antioksidativna bomba

Nar je izuzetno bogat polifenolima, koji djeluju protuupalno, antioksidativno i antikancerogeno. U jednoj je studiji konzumacija soka ili ekstrakta nara povećala količinu UVB zračenja potrebnu za izazivanje crvenila kože, što ukazuje na njegovu zaštitnu ulogu protiv oštećenja kože.

Osim što pomaže kod sunčevih opeklina, nar može podržati i cjelokupno zdravlje kože.

Nar je izuzetno bogat polifenolima, koji djeluju protuupalno, antioksidativno i antikancerogeno
FOTO: Shutterstock

Zdravstveni rizici opeklina od sunca

Opekline od sunca ne uzrokuju samo kratkotrajnu nelagodu poput crvenila, svrbeža i ljuštenja kože. Dugoročno ponavljane opekline povećavaju rizik od raka kože, a pretjerano izlaganje suncu ubrzava starenje kože i pojavu pigmentacijskih mrlja.

Prevencija je najbolji lijek

Iako prehrana može pomoći kod oporavka, najbolji način da očuvate zdravlje kože jest prevencija:

  • izbjegavajte izlaganje suncu kada je ono najjače (10 – 16 sati)
  • boravite u hladu ili koristite suncobrane
  • nosite šešir širokog oboda i zaštitnu odjeću
  • obavezno nanosite kremu sa širokim spektrom zaštite od UVA i UVB zraka.

Uravnotežena prehrana nije čarobno rješenje za opekline, ali može biti itekako korisna pomoć iznutra. Uključite ove namirnice u svoju svakodnevicu – vaša koža će vam biti zahvalna. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu