6 stvari koje vam vaša kosa može otkriti o vašem zdravlju

Znanstvena istraživanja pokazuju da se određena stanja mogu očitati s vaše kose

Iako najčešće razmišljamo o zdravlju kose zbog estetike, promjene u njezinom izgledu mogu biti prvi znak skrivenih zdravstvenih problema. Znanstvena istraživanja pokazuju da se određena stanja mogu “očitati” s vaše kose – poput stresa, hormonalne neravnoteže, problema sa štitnjačom ili manjka nutrijenata.

U nastavku pročitajte šest važnih signala koje vam vaša kosa može poslati.

1. Sijeda kosa može ukazivati na stres i genetiku

Sijedenje je prirodan dio starenja jer folikuli s vremenom proizvode sve manje pigmenta. No, stres može ubrzati ovaj proces. Istraživanja pokazuju da stres može uzrokovati oštećenja DNK-a i oksidativni stres, što utječe na stanice odgovorne za proizvodnju pigmenta.

Osim stresa, i genetika igra važnu ulogu. Ako su vaši roditelji rano osijedjeli, velika je vjerojatnost da ćete i vi.

2. Lomljiva kosa može biti znak Cushingova sindroma

Ako vam je kosa izrazito suha i lomljiva, to može biti simptom Cushingova sindroma – rijetkog poremećaja uzrokovanog previsokom razinom kortizola, glavnog hormona stresa. Osim krhke kose, Cushingov sindrom može uzrokovati visoki tlak, umor, modrice i bolove u leđima.

Liječenje ovisi o uzroku – ponekad je potrebno prilagoditi terapiju, a ponekad su nužni operativni zahvati.

3. Rijetka kosa može upućivati na probleme sa štitnjačom

Hipotireoza, stanje u kojem štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona, često uzrokuje pojačano ispadanje kose, ali i promjene u njezinoj teksturi. Ostali simptomi uključuju suhoću kože, žuticu, umor, spor govor i povećan jezik.

Ako sumnjate na ovaj poremećaj, liječnik će vam preporučiti testiranje hormona štitnjače (TSH), a liječenje uključuje nadomjesnu hormonsku terapiju.

Pojačano ispadanje kose može značiti anemiju
FOTO: Shutterstock

4. Pojačano ispadanje kose može značiti anemiju

Primjećujete li sve više kose na četki ili pod tušem, moguće je da imate manjak željeza. Žene s obilnim menstruacijama i vegetarijanci posebno su izloženi ovom riziku.

Iako mehanizam još nije potpuno jasan, znamo da je željezo ključno za brojne tjelesne funkcije, uključujući i rast kose. U slučaju potvrđene anemije, prehrana bogata željezom ili dodaci prehrani mogu pomoći.

Gubitak kose može se javiti i zbog naglih hormonskih promjena, npr. nakon poroda ili prestanka uzimanja kontracepcije.

5. Nedostatak proteina može dovesti do prorjeđenja kose

Proteini su ključni za rast i zdravlje kose. Istraživanja pokazuju da njihov manjak može uzrokovati ispadanje i prorjeđenje kose.

Većini ljudi u prehrani ne nedostaje proteina, no osobe s probavnim smetnjama ili one koje su nedavno prošle operaciju želuca mogu imati problema s njihovom apsorpcijom. U takvim slučajevima važno je konzultirati se s liječnikom prije promjene prehrane.

Dobri izvori proteina uključuju grčki jogurt, leću, jaja i losos.

6. Bijele ili žućkaste ljuskice mogu značiti prhut

Ako primijetite ljuskice na ramenima, u kosi ili čak obrvama, riječ je vjerojatno o prhuti – čestom, ali kroničnom stanju vlasišta. U većini slučajeva nije riječ o ozbiljnom problemu, a može se ublažiti šamponima iz ljekarne.

Najčešći uzroci prhuti su:


Kako sačuvati zdravlje kose?

Iako kosa može biti ogledalo zdravlja, ponekad je teško prepoznati što nam govori – osobito ako je redovito tretirana bojom ili toplinom.

Prečesto peglanje kose ili korištenje figara može je isušiti i učiniti lomljivom. Preporučuje se korištenje jednog toplinskog uređaja dnevno, uz obveznu upotrebu zaštitnih proizvoda (serumi, kapi za sjaj i sl.).

Bojenje kose kod frizera uglavnom je sigurno, no kod kućnog izbjeljivanja i korištenja trajnih boja treba biti posebno oprezan. Korištenje šampona za obojenu kosu i hidratantnih tretmana može značajno smanjiti štetu.

Pročitajte i ove članke: 

Članak objavljen:
  1. Vann, M. R. (2025). 6 Things Your Hair Says About Your HealthEveryday Health.
  2. O’Sullivan, J. D. B. i sur. (2020). The biology of human hair greyingBiological Reviews, 96(1): 107–128.
  3. Guo, E. L. i Katta, R. (2017). Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol. Pract. Concept., 7(1): 1–10.  

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu