Stručnjaci razbijaju 7 mitova o povremenom postu

Studija nije otkrila negativan učinak povremenog gladovanja na spolne hormone

Dok dijete poput mediteranske imaju široku podršku, druge, poput povremenog posta (eng. intermittent fasting), i dalje su kontroverzne s različitim informacijama.

Istraživači sa Sveučilišta Chicago Illinois nastoje razriješiti mitove o povremenom postu u nedavnom članku Nature Reviews Endocrinology, uključujući tvrdnje da dovodi do nezdrave prehrane, poremećaja prehrane, gubitka mišića i problema s plodnošću.

Destini Moody, registrirana dijetetičarka, za Healthline ističe da je izraz “povremeni post” pogrešan budući da uključuje redovite intervale posta. Istraživači su ispitali post naizmjence i vremenski ograničenu prehranu, zaključivši da su oboje sigurni i razotkrili uobičajene mitove o toj praksi.

Mit 1. Povremeni post utječe na spolne hormone

Studija nije otkrila negativan učinak povremenog gladovanja na spolne hormone. Studija iz 2024. je pokazala da može smanjiti testosteron i povećati SHBG (globulin koji veže spolne hormone) kod osoba s policističnim jajnicima, što potencijalno može poboljšati stanje.

Međutim, dijetetičari primjećuju da su dokazi još uvijek ograničeni i naglašavaju važnost dovoljnog unosa kalorija, kako bi se izbjegli problemi poput gubitka menstrualnog ciklusa, koji može naštetiti reproduktivnom zdravlju.

Mit 2. Povremeni post uzrokuje gubitak mišića

Istraživanja sugeriraju da je gubitak mišićne mase sličan bez obzira na to posti li se ili slijedi drugačija dijeta, pri čemu 75 % gubitka težine otpada na masnoću, a 25 % na nemasnu masu. Trening snage i veći unos proteina mogu pomoći u održavanju mišićne mase tijekom mršavljenja.

Mit 3. Povremeni post smanjuje kvalitetu prehrane

Povremeni post ne mora nužno pogoršati kvalitetu prehrane. Pregled iz 2024. je pokazao da nema promjena u pokazateljima kvalitete prehrane poput vlakana, proteina i masti kod onih koji su na povremenom postu. Međutim, Moody naglašava da povremeni post sam po sebi neće poboljšati lošu prehranu, ali neće ni pogoršati pravilnu.

Povremeni post može pomoći u upravljanju dijabetesom tipa 2
FOTO: Shutterstock

Mit 4. Povremeni post uzrokuje poremećaje prehrane

Dok kratkoročne studije sugeriraju da povremeni post ne uzrokuje poremećaje prehrane, dijetetičari pozivaju na oprez. Poremećaji prehrane obično se razvijaju tijekom duljih razdoblja nego što većina studija pokriva. Osim toga, oni s poviješću poremećaja prehrane bili su isključeni iz navedenih studija.

Mit 5. Povremeni post liječi dijabetes tipa 2

Povremeni post može pomoći u upravljanju dijabetesom tipa 2 smanjenjem inzulinske rezistencije i poboljšanjem parametara šećera u krvi, ali potrebna su dodatna istraživanja kako bi se potvrdili dugoročni učinci.

Stručnjaci se slažu da je regulacija tjelesne težine ključna u liječenju dijabetesa, ali povremeni post treba nadopuniti zdravom prehranom i redovitom tjelovježbom.

Mit 6. Povremeni post dovodi do dugotrajnog gubitka težine

Vremenski ograničena prehrana dovodi do većeg gubitka težine od prehrane bez ograničenja kalorija, ali ne više od tradicionalne restrikcije kalorija. Dugotrajno mršavljenje s povremenim postom zahtijeva sveobuhvatnu edukaciju o prehrani i redovito savjetovanje dijetetičara.

Mit 7. Povremeni post je siguran za sve

Iako je općenito siguran, povremeni post možda nije prikladan za svakoga. Može predstavljati rizik za osobe s dijabetesom tipa 1 ili 2, trudnice ili dojilje, maloljetnike, one na lijekovima koji zahtijevaju redovite obroke ili one s poviješću poremećaja prehrane.

Osobe s bubrežnom bolešću ili stanjima specifičnim za određene nutrijente također bi trebale izbjegavati povremeni post bez liječničkog savjeta.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Chesak, J. (2024). 7 Widespread Myths About Intermittent Fasting Debunked by Dietitians. Healthline.
  2. Varady, K. A. i sur. (2024). Debunking the myths of intermittent fasting. Nat. Rev. Endocrinol., s41574-024-01009-4.
  3. Yang, X. i sur. i sur. (2023). Effect of an Intermittent Calorie-restricted Diet on Type 2 Diabetes Remission: A Randomized Controlled Trial. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 108(6): 1415–1424. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu