Ova dijeta je povezana s 91 % većim rizikom od kardiovaskularne smrti

pojedinci koji prakticiraju intermittent fasting imaju značajno veću vjerojatnost da će doživjeti smrt povezanu s kardiovaskularnim bolestima

Nedavna studija predstavljena na EPI|Lifestyle Scientific Sessions 2024. sugerira da bi se sljedbenici 16:8 isprekidanog posta (intermittent fasting), popularne vremenski ograničene metode prehrane, mogli suočiti s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti i smrtnosti u usporedbi s onima koji ne prakticiraju post ili koriste drugačiji post.

Studija, koja još nije recenzirana, postavlja pitanja o navodnim dugoročnim zdravstvenim prednostima ovog pristupa prehrani.

Istraživanje na 20.000 odraslih osoba

Ispitujući podatke Nacionalnog istraživanja zdravlja i prehrane (NHANES) 2003.-2018., istraživači su analizirali prehrambene navike 20.000 odraslih osoba.

Otkrili su da su pojedinci koji prakticiraju isprekidani post 16:8 imali značajno veću vjerojatnost da će doživjeti smrt povezanu s kardiovaskularnim bolestima, s 91 % većim rizikom u usporedbi s onima koji nisu postili.

Štoviše, sudionici s već postojećim kardiovaskularnim bolestima koji su potrošili sve svoje kalorije unutar 8 – 10 sati pokazali su 66 % veći rizik od smrti od srčanih bolesti i moždanog udara.

Unatoč veličini uzorka i longitudinalnom dizajnu studije, postoje ograničenja, uključujući oslanjanje na podatke o prehrani koje ispitanici sami navode i inherentna ograničenja promatračkog istraživanja u utvrđivanju uzročnosti.

Iako povremeni post može ponuditi kratkoročne dobrobiti poput gubitka težine i poboljšanih metaboličkih markera, njegove trajne kardiovaskularne prednosti ostaju neizvjesne.
intermittent fasting
FOTO: Shutterstock

U obzir treba uzeti zdravstvene okolnosti

U konačnici, odluka o uključivanju u povremeni post trebala bi uzeti u obzir individualne zdravstvene okolnosti, liječnički savjet i osobne ciljeve.

Dr. Cheng-Han Chen, interventni kardiolog, za Medical News Today navodi kako još uvijek preporučuje povremeni post za mršavljenje i zdravlje kardiovaskularnog sustava, ali naglašava važnost prehrambenih obrazaca prilagođenih individualnim potrebama i okolnostima.

Ukratko, iako su nalazi studije intrigantni, zahtijevaju oprezno tumačenje i naglašavaju potrebu za sveobuhvatnijim istraživanjem, uključujući randomizirana kontrolirana ispitivanja, kako bi se razjasnio pravi utjecaj povremenog posta na zdravstvene ishode.

Dotad, izbor prehrane trebao bi dati prednost nutritivno bogatoj, neprerađenoj hrani, s povremenim postom uz druge obrasce prehrane.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu