Pametni lijekovi za rak dojke: Liječnik otkriva kako djeluju i koje su nuspojave

Pametni lijekovi za rak dojke

Rak dojke zloćudna je bolest koja nastaje kada normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo.

Većina slučajeva raka dojke dijagnosticira se kod starijih žena – čak više od 80 % novooboljelih pacijentica starije je od 50 godina. Ipak, od raka dojke mogu oboljeti i mlađe žene, iako rjeđe, stoga je važno već od najranije mladosti započeti s redovitim pregledima grudi.

Prema posljednjim objavljenim podacima Registra za rak, u Hrvatskoj je u 2020. zabilježeno 2.869 slučajeva raka dojke, a u 2022. godini od raka dojke umrlo je 647 žena.

Dan narcisa ili Dan podizanja svijesti o važnosti ranog otkrivanja raka dojke ove se godine obilježava 23. ožujka. Cilj je podignuti svijest građana o prevenciji ove smrtonosne bolesti, ali i liječenju iste.

U nastavku saznajte kakvi su to pametni lijekovi za rak dojke.

Pametni lijekovi za rak dojke

Ciljana terapija lijekovima (target therapy) koristi lijekove koji su usmjereni na (ciljane) proteine na stanicama raka dojke koji im pomažu u rastu, širenju i duljem životu. Ciljani lijekovi djeluju tako da uništavaju stanice raka ili usporavaju njihov rast. Imaju nuspojave različite od kemoterapije.

Neki lijekovi za ciljanu terapiju, npr. monoklonska antitijela, djeluju na više načina na kontrolu stanica raka i također se mogu smatrati imunoterapijom jer jačaju imunološki sustav.

Poput kemoterapije, ti lijekovi ulaze u krvotok i dopiru do gotovo svih dijelova tijela, što ih čini korisnima protiv karcinoma koji su se proširili na udaljene dijelove tijela.

najnoviji lijekovi za rak dojke
FOTO: Shutterstock

Ciljani lijekovi ponekad djeluju čak i kada kemoterapija ne djeluje. Neki ciljani lijekovi mogu pomoći da druge vrste liječenja bolje djeluju. Za liječenje raka dojke može se koristiti nekoliko vrsta lijekova za ciljanu terapiju.

  • Monoklonska protutijela su inačice proteina imunološkog sustava (protutijela) koje je napravio čovjek i koji su dizajnirani da se vežu za određenu metu. U ovom slučaju oni se vežu za HER2 protein na stanicama raka, što može pomoći u zaustavljanju rasta stanica.
  • Konjugat protutijelo-lijek je monoklonsko protutijelo povezano s lijekom za kemoterapiju. U ovom slučaju anti-HER2 antitijelo djeluje poput signala za usmjeravanje tako što se veže za HER2 protein na stanicama raka, dovodeći kemoterapiju izravno do njih. HER2 je vrsta proteina poznata kao kinaza. Kinaze su proteini u stanicama koji normalno prenose signale (kao što je naređivanje stanici da raste). Lijekovi koji blokiraju kinaze nazivaju se inhibitori kinaza.
  • CDK4/6 inhibitori – lijekovi su koji blokiraju proteine u stanici koji se nazivaju kinaze ovisne o ciklinu (CDK), posebno CDK4 i CDK6. Blokiranje ovih proteina u stanicama raka dojke pozitivnim na hormonske receptore pomaže u zaustavljanju diobe stanica. To može usporiti rast raka.
  • mTOR inhibitor blokiraju mTOR, protein u stanicama koji im inače pomaže u rastu i diobi, a također mogu zaustaviti tumore u razvoju novih krvnih žila, što može pomoći u ograničavanju njihovog rasta. Kada se koristi za liječenje raka dojke, čini se da pomaže lijekovima za hormonsku terapiju da bolje djeluju.
  • inhibitor PI3K blokira oblik proteina PI3K u stanicama raka. To može spriječiti njihov rast.
  • AKT inhibitor blokiraju oblike proteina AKT, koji je dio signalnog puta unutar stanica (uključujući stanice raka) koji im može pomoći u rastu. Ostali proteini u ovom putu uključuju proteine PI3K i PTEN.
  • PARP inhibitori – PARP proteini obično pomažu popraviti oštećenu DNA unutar stanica. Geni BRCA (BRCA1 i BRCA2) također pomažu popraviti DNK (na malo drugačiji način), ali mutacije u jednom od tih gena mogu spriječiti da se to dogodi. PARP inhibitori djeluju tako da blokiraju PARP proteine. Budući da tumorske stanice s mutiranim BRCA genom već imaju problem s popravkom oštećene DNK, blokiranje PARP proteina često dovodi do smrti tih stanica.

Pametni lijekovi za rak dojke – nuspojave

Nuspojave lijekova koji djeluju ciljano često su blage, ali neke mogu biti ozbiljne.

Monoklonska protutijela i konjugati protutijela i lijeka ponekad mogu uzrokovati oštećenje srca tijekom ili nakon liječenja. To može dovesti do kongestivnog zatajenja srca. Za većinu (ali ne sve) žena ovaj učinak traje kratko vrijeme i postaje bolji kada se lijek prestane uzimati.

Rizik od srčanih problema je veći kada se ti lijekovi daju s određenim kemoterapijskim lijekovima koji također mogu uzrokovati oštećenje srca, kao što su doksorubicin i epirubicin.

Ostali čimbenici koji mogu povećati rizik od srčanih problema su dob veća od 50 godina, prekomjerna tjelesna težina ili pretilost, raniji srčani problemi i uzimanje lijekova za visoki krvni tlak.

Druge moguće nuspojave su:

Pametni lijekovi za rak dojke - nuspojave
FOTO: Shutterstock

Imunoterapija je upotreba lijekova za korištenje vlastitog imunološkog sustava osobe kako bi učinkovitije prepoznao i uništio stanice raka. Obično djeluje na specifične proteine uključene u imunološki sustav, kako bi se poboljšao imunološki odgovor. Ovi lijekovi imaju nuspojave različite od onih kemoterapije (to su najnoviji lijekovi za rak dojke).

Neki lijekovi za imunoterapiju, npr. monoklonska protutijela, djeluju na više načina na kontrolu stanica raka i također se mogu smatrati ciljanom terapijom jer blokiraju određeni protein na stanici raka, kako bi spriječili njezin rast. Imunoterapija se koristi za liječenje nekih vrsta raka dojke.

Važan dio imunološkog sustava je njegova sposobnost da se zaštiti od napada normalnih stanica u tijelu. Da bi to učinio, koristi proteine (ili “kontrolne točke”) na imunološkim stanicama koje je potrebno uključiti (ili isključiti) kako bi započeli imunološki odgovor.

Stanice raka dojke ponekad koriste te kontrolne točke kako bi izbjegle napad imunološkog sustava. Lijekovi koji ciljaju ove proteine kontrolnih točaka pomažu obnoviti imunološki odgovor protiv stanica raka dojke.

Pembrolizumab je lijek koji cilja na PD-1 (protein na T stanicama imunološkog sustava koji im inače pomaže u sprječavanju napada na druge stanice u tijelu). Blokirajući PD-1, ovi lijekovi potiču imunološki odgovor protiv stanica raka dojke. Ovo često može smanjiti tumore.

Moguće nuspojave inhibitora imunoloških kontrolnih točaka su:

Druge, ozbiljnije nuspojave javljaju se rjeđe:

  • reakcije na infuziju – neki ljudi mogu imati reakciju na infuziju dok uzimaju ove lijekove; ovo je poput alergijske reakcije i može uključivati vrućicu, zimicu, crvenilo lica, osip, svrbež kože, osjećaj vrtoglavice, piskanje i poteškoće s disanjem
  • autoimune reakcije ovi lijekovi uklanjaju jednu od zaštita imunološkog sustava tijela; ponekad imunološki sustav počinje napadati druge dijelove tijela, što može uzrokovati ozbiljne ili čak po život opasne probleme u plućima, crijevima, jetri, žlijezdama koje stvaraju hormone, bubrezima ili drugim organima.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Dan narcisa 2024. (2024). Grad Zagreb.
  2. Targeted Drug Therapy for Breast Cancer. (2024). American Cancer Society
  3. Mjesec borbe protiv raka dojke. (2023). HZJZ.

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: Koji lek za hormonski rak dojke, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu