Hormonska terapija karcinoma dojke: Ključan alat za liječenje smrtonosne bolesti, ali nije bez nuspojava! Evo kako funkcionira

Hormonska terapija karcinoma dojke

Rak dojke ostaje jedna od najraširenijih i potencijalno smrtonosnih bolesti koje pogađaju žene diljem svijeta. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), procjenjuje se da je više od dva milijuna novih slučajeva raka dojke dijagnosticirano samo u 2020. godini.

Usred raznih terapija za rak dojke, hormonska terapija se pokazala kao kritična komponenta u liječenju određenih vrsta. U nastavku otkrivamo kako hormonska terapija igra ključnu ulogu u liječenju raka dojke.

rak dojke - hormonska terapija
FOTO: Shutterstock

Hormonska terapija karcinoma dojke

Rak dojke je složena bolest koju karakterizira nekontrolirani rast stanica u tkivu dojke. Može se manifestirati u različitim oblicima i fazama, što svaki slučaj čini jedinstvenim u smislu zahtjeva liječenja. Presudni čimbenici koji utječu na odluke o liječenju uključuju vrstu raka dojke, njegov stadij i je li se proširio na druge dijelove tijela.

Hormonalni podtipovi raka dojke

Status hormonskih receptora igra značajnu ulogu u određivanju tijeka liječenja raka dojke. Dva ključna receptora, estrogen i progesteron, često su uključeni. Tumori koji imaju ove receptore poznati su kao karcinomi dojke pozitivni na hormonske receptore (HR-pozitivni):

  • pozitivan na estrogenski receptor (ER+) – ovaj podtip čini većinu slučajeva raka dojke, čineći približno 70 % njih; kod ER+ raka dojke stanice raka imaju receptore koji reagiraju na hormon estrogen, koji potiče njihov rast
  • pozitivan na progesteronski receptor (PR+) – kod PR+ raka dojke stanice raka imaju receptore koji reagiraju na hormon progesteron; ovi receptori, kada se aktiviraju, mogu pridonijeti rastu stanica raka.
S druge strane, karcinomi dojke s negativnim hormonskim receptorima (HR-negativni) ne posjeduju te receptore i ne reagiraju na hormonske terapije.
Hormonska terapija kod raka dojke
FOTO: Shutterstock

Hormonska terapija kod raka dojke

Hormonska terapija, također poznata kao endokrina terapija, ima za cilj blokiranje učinaka estrogena i/ili progesterona na stanice raka. To čini smanjenjem proizvodnje tih hormona u tijelu ili blokiranjem receptora na stanicama raka, sprječavajući ih da prime hormonske signale koji pokreću njihov rast.

Vrste hormonske terapije

Evo koje vrste hormonske terapije postoje:

  • selektivni modulatori estrogenskih receptora (SERM) – lijekovi poput tamoksifena spadaju u ovu kategoriju; djeluju tako da se vežu za estrogenske receptore u stanicama raka, blokirajući vezanje estrogena i potičući rast stanica
  • inhibitori aromataze (AI) – AI, kao što su anastrozol i letrozol, djeluju tako da inhibiraju enzim aromatazu, koji je odgovoran za pretvaranje androgena (hormona koje proizvode nadbubrežne žlijezde) u estrogen; snižavanjem razine estrogena, AI izgladnjuju stanice raka osjetljive na hormone od njihovog stimulansa rasta
  • selektivni degradatori estrogenskih receptora (SERD) – lijekovi poput fulvestranta djeluju tako da se vežu za estrogenske receptore na stanicama raka i uzrokuju njihovu degradaciju, učinkovito uklanjajući receptore s površine stanice.

Integracija hormonske terapije u planove liječenja

Hormonska terapija se obično koristi u nekoliko scenarija:

  • adjuvantna terapija – daje se nakon primarnih tretmana kao što je operacija kako bi se smanjio rizik od recidiva raka
  • neoadjuvantna terapija – primjenjuje se prije operacije kako bi se tumori smanjili i povećala vjerojatnost uspješnog kirurškog uklanjanja
  • metastatski rak dojke – u slučajevima kada se rak dojke proširio izvan dojke, hormonska terapija može pomoći u kontroli raka i ublažiti simptome.
Hormonska terapija raka dojke - nuspojave
FOTO: Shutterstock

Hormonska terapija raka dojke – nuspojave

Iako je hormonska terapija ključni alat u borbi protiv raka dojke s pozitivnim hormonskim receptorima, nije bez potencijalnih nuspojava. To može uključivati simptome menopauze kao što su valovi vrućine, suhoća vagine i promjene raspoloženja. Također može dovesti do stanjivanja kostiju, što zahtijeva redovito praćenje i potencijalno korištenje lijekova za jačanje kostiju.

Ciljanjem na temeljne hormonske pokretače rasta raka, ovaj je pristup značajno poboljšao rezultate i kvalitetu života za nebrojene pojedince. Kako istraživanja budu napredovala, vjerojatno će se pojaviti još učinkovitije i prilagođenije hormonske terapije, pružajući nadu onima koji su pogođeni ovom raširenom bolešću. Uvijek se posavjetujte s liječnikom za personalizirane preporuke za liječenje i razmatranja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Hormone Therapy for Breast Cancer. (2023). American Cancer Society.
  2. Hormone therapy for breast cancer. (2023). Mayo Clinic.
  3. Hormone Therapy for Breast Cancer. (2022). NIH.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu