Ovo usporava starenje žena u postmenopauzi

žene na hormonskoj terapiji u menopauzi sporije stare

Nedavna studija otkriva da žene u postmenopauzi koje su primale hormonsku terapiju tijekom perimenopauze sporije stare od onih koje nisu. Ovaj je učinak posebno značajan za žene nižeg socioekonomskog statusa, jer se čini da hormonska terapija djeluje protiv negativnih učinaka starenja povezanih s nižim socioekonomskim statusom.

Rezultati istraživanja

Istraživači su analizirali podatke 117.763 žene u postmenopauzi u UK Biobank, od kojih je 40,3 % koristilo hormonsku terapiju.

Rezultati su pokazali da su žene koje su počele uzimati hormonsku terapiju oko 48,4 godine i koristile je 4 – 8 godina imale najjače učinke protiv starenja.

Studija, objavljena u JAMA Network Open, sugerira da su dobrobiti hormonske terapije najvidljivije kod žena s nižim socioekonomskim statusom, dok one s višim sporije stare bez obzira na korištenje hormonske terapije.

Studija je mjerila starenje koristeći fenotipsku dob, koncept koji procjenjuje biološke markere, a ne kronološku dob za mjerenje starenja. Prvi autor Yufan Liu objasnio je da fenotipska dob odražava biološku dob, koja se može razlikovati od broja proživljenih godina.

Perimenopauza, razdoblje prije prestanka menstruacije, smatra se optimalnim vremenom za učinkovitost hormonske terapije.

Dr. Thomas Ruiz, akušer/ginekolog koji nije uključen u studiju, za Medical News Today je opisao perimenopauzu kao vrijeme fluktuirajućih razina estrogena, što dovodi do simptoma kao što su neredovite menstruacije, suhoća vagine i valovi vrućine. Hormonska terapija pomaže olakšati prijelaz u menopauzu stabilizacijom ovih simptoma.

hormonska terapija u menopauzi
FOTO: Shutterstock

Niži socioekonomski status i hormonska terapija

Studija je također povezala niži socioekonomski status s izraženijom dobrobiti od hormonske terapije, što potencijalno smanjuje povećani rizik od smrtnosti zbog fenotipskog starenja. Međutim, Liu je upozorio da žene s visokim socioekonomskim statusom možda neće doživjeti iste dobrobiti zbog svojeg općenito boljeg zdravlja.

Iako hormonska terapija može poboljšati zdravlje kostiju i smanjiti rizik od osteoporoze, dolazi s rizicima, osobito za bolesti srca i rak dojke. Stručnjaci naglašavaju da je tjelesna aktivnost sigurniji način za promicanje cjelokupnog zdravlja, iako je dr. Ruiz priznao pozitivne učinke hormonske terapije na zdravlje kostiju, kože i vagine.

O sigurnosti hormonske terapije raspravlja se od 1990-ih, s ranim studijama koje ukazuju na povećane rizike od demencije i moždanog udara. Međutim, nedavna istraživanja naglašavaju važnost odabira vremena, ukazujući na to da je hormonska terapija najkorisnija tijekom perimenopauze, dok kasnija upotreba predstavlja veće rizike. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Liu, Y. i Li, C. (2024). Hormone Therapy and Biological Aging in Postmenopausal Women. JAMA Netw Open, 7(8): e2430839.
  2. Ward, A. (2024). Starting hormone therapy in perimenopause may help slow down agingMedical News Today.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu