Menopauza i depresija: Emocionalne promjene normalna su pojava, ali kod nekih žena nisu samo prolazne! Psihologinja otkriva detalje

Menopauza i depresija

Ulazak u menopauzu je za većinu žena normalna i prirodna tranzicija popraćena raznim fizičkim i psihičkim promjenama koje svatko proživljava drugačije. Međutim, kod nekih žena mogu biti izraženi ozbiljni psihički problemi u menopauzi, a kod nekih se pojave i jasni simptomi depresije u menopauzi, koji mogu potrajati i značajno ometati svakodnevno funkcioniranje. Pitanje je koliko su simptomi depresije povezani s menopauzom, a koliko s nekim drugim životnim promjenama koje se javljaju u tom dijelu života.

U nastavku doznajte kako su povezane menopauza i depresija.

menopauza
FOTO: Shutterstock

Menopauza i depresija

Depresija u menopauzi nije neobična pojava, a čini se da je glavni uzrok tome pad razine estrogena koji može dovesti do kombinacije hormonalnih i biokemijskih razlika koje rezultiraju promjenama u mozgu i živčanom sustavu. Razina estrogena se počinje smanjivati i prije “službene” menopauze, tako da su perimenopauza i depresija također moguća asocijacija, posebno kod žena koje su već tijekom života imale iskustvo depresije.

Za mnoge žene emocionalne promjene normalna su popratna pojava menopauze. Nagle promjene raspoloženja, tuga i plačljivost, nemir i tjeskoba, gubitak samopouzdanja i samopoštovanja, zaboravljivost i problemi s koncentracijom – samo su neke od psihičkih promjena u menopauzi. Depresivni i anksiozni simptomi su relativno česti, a studije pokazuju da oko 20 % žena ima simptome depresije tijekom ulaska u menopauzu.

Iako se uzrok depresije u menopauzi povezuje s padom razine estrogena, nije pravilo da će svaka žena u menopauzi imati iskustva s depresivnim simptomima. O tome uvelike ovisi kakav je život do tog trenutka vodila te kakve okolnosti je očekuju u budućnosti. Žene koje su tijekom prethodnih životnih razdoblja imale iskustvo depresije, vjerojatnije će razviti iste simptome i u menopauzi.

Pitanje je i kakvu psihosocijalnu podršku žene imaju u svojoj okolini tijekom navedenih promjena te koliko psihičkih kapaciteta posjeduju za suočavanje s izazovima.

Simptomi depresije u menopauzi
FOTO: Shutterstock

Simptomi depresije u menopauzi

Tuga i plačljivost u menopauzi normalne su emocionalne reakcije koje nisu zabrinjavajuće ako ne potraju predugo. Ako potraju uz osjećaj praznine, beznađa i bezvrijednosti, uz popratne pojave razdražljivosti, gubitka energije, promjena apetita i poteškoća sa spavanjem, mogu biti prvi pokazatelji depresivne epizode.

Ako se takve epizode ponavljaju, javite se svojem liječniku i potražite stručni savjet.

Žene koje se teško nose s promjenama, kako fizičkim tako i psihičkim, mogu osjećati dugotrajnija razdoblja lošeg raspoloženja zbog manjka psiholoških kapaciteta za suočavanje s promjenama. Neke žene teško prihvaćaju činjenicu da izlaze iz reproduktivnog razdoblja, da više nisu plodne i da gube jednu karakteristiku tog reproduktivnog dijela života koja ih je pratila od adolescencije. Zbog toga se može pojaviti sumnja u vlastitu vrijednost i osjećaj da više nisu potrebne ili dovoljno dobre.

Većina žena ulazi u menopauzu oko 50-ih godina, a to je često životno razdoblje u kojem njihova djeca odlaze od kuće i napuštaju obiteljski dom kako bi se osamostalila, zbog čega se može pojaviti i sindrom praznog gnijezda i pogoršati postojeće psihičko stanje. Mnoge su žene u toj dobi još uvijek radno aktivne, a emocionalnu prazninu koju osjećaju u trenucima brojnih promjena mogu kompenzirati preokupacijom poslom i odgađanjem suočavanja s poteškoćama koje ih muče.

Pitanje je i koliko žena osjeća podršku drugih bliskih ljudi tijekom promjena koje joj se događaju, posebno u partnerskoj vezi i prijateljskim odnosima. Ako redovito prima ohrabrenje i razumijevanje, ali i praktične oblike pomoći, vjerojatnije je da će jednostavnije prebroditi teška stanja i prihvatiti promjene. Međutim, ako kroz sve mora prolaziti sama, bez podrške i pomoći okoline, moguće je da će se pojaviti psihičke poteškoće.

psihički problemi u menopauzi
FOTO: Shutterstock

Iskustva žena u menopauzi

Svaka žena ima drugačije popratne promjene i simptome ulaska u menopauzu. Mnogima od njih fizički simptomi (npr. valunzi, gubitak menstruacije) budu jasna naznaka da je tranzicija u tijeku, ali neke žene koje su s nama podijelile svoja iskustva doživjele su ulazak u menopauzu na potpuno drugačije načine, a više o tome možete pročitati u članku “Iskustva žena u menopauzi: Tri žene otkrivaju kako su se suočile sa strahom od promjene, fizičkim i psihičkim tegobama“.

Neke žene su osjetljivije na unutarnje i vanjske promjene koje se događaju tijekom menopauze, a neke ih praktički prehodaju. Pitanje je koliko je osoba ranjiva ili otporna te postoji li određeni rizik koji bi mogao pogoršati simptome povezane sa psihičkim stanjem. Mentalno zdravlje tijekom menopauze zahtijeva ravnotežu između brige za sebe i druge te privatnih i poslovnih obveza koje su još uvijek aktivne. Brojne uloge se mijenjaju (npr. neke majke postaju bake), a životni planovi usporavaju.

Mnoge žene mogu prepoznati i opisati izvore lošeg raspoloženja i teških emocionalnih stanja, ali nekima je ipak teško odvojiti vrijeme za sebe i suočiti se sa životom koji dolazi. Prepoznavanje problema prvi je korak u pronalaženju rješenja, a osnaživanje i učenje novih vještina suočavanja s nadolazećim izazovima mogu pomoći ženama u vraćanju samopouzdanja, ravnoteže i sklada. Usto, važno je njegovati odnose s bliskim ljudima i osobama od povjerenja te zadržati socijalnu podršku i osjećaj pripadanja, poštovanja i povezanosti s drugima.

Prije nego pretpostavite da patite od depresije povezane sa simptomima menopauze, provjerite je li riječ o prolaznom depresivnom raspoloženju ili stanju koje već neko vrijeme traje i otežava vam svakodnevno funkcioniranje. Potražite savjet liječnika i napravite dodatne pretrage kako bi se ustanovilo jesu li potrebni lijekovi ili je stanje moguće tretirati drugačijim tretmanima (npr. psihoterapijskim radom).

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Vivian-Taylor, J. i Hickey, M. (2014). Menopause and depression: is there a link? Maturitas, 79(2): 142–146.
  2. Freeman, E. W. (2010). Associations of depression with the transition to menopause. Menopause, 17(4): 823–827.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu