Menstruacija i menopauza: Liječnik otkriva što se događa s menstrualnim ciklusom od perimenopauze do postmenopauze

Menstruacija i menopauza

Menopauza je razdoblje koje označava kraj menstrualnih ciklusa. Dijagnosticira se nakon što prođe 12 mjeseci bez menstruacije. Menopauza se može dogoditi u 40-ima ili 50-ima, a prosječna je dob u zapadnim zemljama 51 godina (menstruacija u pedesetim godinama). Menopauza je prirodni biološki proces, ali fizički simptomi, kao što su valunzi i emocionalni simptomi menopauze mogu poremetiti san, smanjiti energiju ili utjecati na emocionalno zdravlje.

Svjetski dan menopauze održava se svake godine 18. listopada kako bi se podigla svijest, razbila stigma i istaknula podrška za poboljšanje zdravlja i dobrobiti za žene koje doživljavaju menopauzu. Svijest o ovoj temi ključna je za smanjenje stigme vezane uz menopauzu i poticanje ljudi da otvorenije razgovaraju o tome.

Tema Svjetskog dana menopauze 2023. su kardiovaskularne bolesti. Veza između reproduktivnih čimbenika i kardiovaskularnih bolesti još je jedan važan aspekt menopauze kojeg žene moraju biti svjesne. Istraživači su nedavno otkrili da reproduktivna iskustva žene (uključujući menstruaciju, trudnoću, liječenje raka dojke i menopauzu) mogu utjecati na šanse za razvoj kardiovaskularnih bolesti kasnije u životu. Svijest o tome može pomoći u određivanju rizika pojedinca.

Pročitajte članak “Simptomi infarkta kod žena: Mogu se razlikovati od onih koji se javljaju kod muškaraca! Evo koji su i što učiniti kada ih primijetite“.

Predmenopauza i menstruacija
FOTO: Shutterstock

Predmenopauza i menstruacija

Predmenopauza (koja se naziva i perimenopauza) je prijelazno razdoblje kada tijelo počne prelaziti u menopauzu. Kad je u pitanju menstruacija u predmenopauzi, tijekom ovog prijelaza jajnici počinju proizvoditi manje hormona, uzrokujući da menstrualni ciklus postane nepravilan. U ovom se trenutku organizam kreće prema kraju reproduktivnih godina.

Predmenopauza može početi već u srednjim 30-ima ili čak sredinom 50-ih. Neke žene su u perimenopauzi samo kratko vrijeme, ali za mnoge traje 4 – 8 godina. Izraz “perimenopauza” jednostavno opisuje vrijeme kada menstrualni ciklusi više nisu predvidljivi.

Tijekom predmenopauze plodnost opada, ali još uvijek se može zatrudnjeti.

Hormonalne promjene koje se događaju tijekom predmenopauze uglavnom su uzrokovane padom razine estrogena. Jajnici proizvode estrogen, koji igra vitalnu ulogu u održavanju reproduktivnog sustava. Jednom kada se uđe u predmenopauzu, razina estrogena počinje se smanjivati. Kako se estrogen smanjuje, mijenja se ravnoteža s progesteronom, drugim hormonom koji proizvode jajnici. Ova dva hormona zajedno su odgovorna za ovulaciju i menstruaciju.

Simptomi se razlikuju, ali većina žena doživljava barem jedan od sljedećih:

Menopauza je razdoblje kada je žena doživjela 12 uzastopnih mjeseci bez menstruacije
FOTO: Shutterstock

Menopauza i menstruacija

Menopauza je razdoblje kada je žena doživjela 12 uzastopnih mjeseci bez menstruacije. Menopauza je prirodni dio starenja i označava kraj reproduktivnih godina. Kako se menopauza bliži, jajnici proizvode sve manje hormona zvanog estrogen. Kada dođe do tog smanjenja, menstrualni ciklus počinje se mijenjati, postaje nepravilan, a zatim prestaje (menstruacija u menopauzi).

Simptomi menopauze mogu trajati do 10 godina (produžena menstruacija u menopauzi, menopauza i ponovna menstruacija), no najčešće traju manje od pet godina. Glavni simptom je gubitak menstruacije na 12 mjeseci i dulje, a uz simptome predmenopauze mogu se javiti:

Neke žene još uvijek doživljavaju nagle nalete topline nakon menopauze
FOTO: Shutterstock

Postmenopauza

Postmenopauza je izraz za opisivanje razdoblja nakon što je netko prošao kroz menopauzu. U ovoj fazi života reproduktivne godine su iza žene i više nema ovulacija. Simptomi menopauze koji su postojali u prošlosti mogu biti blaži ili potpuno nestati.

Vaginalno krvarenje tijekom postmenopauze (oskudna krvarenja u menopauzi ili obilne menstruacije u menopauzi) nije normalna nuspojava smanjenja razine hormona. U nekim slučajevima suhoća vagine može uzrokovati lagano krvarenje nakon seksualnog odnosa. U drugim slučajevima to može ukazivati na stanja poput hiperplazije endometrija, fibroida maternice, endometritisa ili raka.

Neke žene još uvijek doživljavaju nagle nalete topline nakon menopauze. Valunzi u postmenopauzi uzrokovani su smanjenom razinom estrogena. Nije neuobičajeno doživjeti slučajni nalet topline godinama nakon menopauze. Žene u postmenopauzi imaju povećan rizik za nekoliko stanja:

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Menopause. (2023). Mayo Clinic.
  2. World Menopause Day – 18 October 2023. (2023). NHS Employers.
  3. Perimenopause. (2021). Cleveland Clinic.
  4. Postmenopause. (2021). Cleveland Clinic.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu