Šest uzroka abnormalnog Papa testa i što znače

Papa test je zlatni standard za rano otkrivanje raka vrata maternice

Papa test je zlatni standard za rano otkrivanje raka vrata maternice. Njime se otkrivaju abnormalne, potencijalno prekancerozne stanice koje se mogu na vrijeme ukloniti i tako spriječiti razvoj bolesti. Otkad se koristi, od 1940-ih godina, znatno je smanjio broj smrti uzrokovanih rakom vrata maternice.

Tijekom pretrage ginekolog nježno uzima uzorak stanica s površine vrata maternice pomoću malog štapića ili četkice. Uzorak se potom šalje u laboratorij, gdje se analizira na moguće promjene koje mogu ukazivati na infekciju, upalu ili rak.

Abnormalan nalaz ne znači nužno nešto ozbiljno – na rezultat mogu utjecati i bezazlene okolnosti poput faze menstrualnog ciklusa ili spolnog odnosa netom prije testa. No, u nekim slučajevima potrebno je dodatno praćenje ili liječenje.

U nastavku donosimo šest najčešćih razloga abnormalnog nalaza Papa testa i njihovo značenje.

1. HPV – humani papiloma virus

HPV je najčešća spolno prenosiva infekcija, a prema podacima CDC-a, odgovoran je za oko 70 % svih abnormalnih Papa testova. Iako infekcija HPV-om često prolazi spontano i bez simptoma, određene vrste virusa mogu uzrokovati rak vrata maternice, genitalne bradavice ili druge zdravstvene probleme.

Ako vam je dijagnosticiran HPV, važno je otvoreno razgovarati s partnerom jer virus može prenijeti i bez simptoma.

Sam virus se ne liječi, ali se mogu liječiti posljedice – poput uklanjanja prekanceroznih stanica ili spolnih bradavica.

Dobra vijest je da postoji cjepivo protiv HPV-a koje štiti od većine sojeva povezanih s rakom i spolnim bradavicama. Cjepivo se preporučuje mladima između 15 – 26 godina, ali ga mogu primiti i odrasli do 45 godina ako prethodno nisu cijepljeni.

Cervikalna displazija (CIN)
FOTO: Shutterstock

2. Cervikalna displazija (CIN)

Cervikalna displazija, poznata i kao CIN (cervikalna intraepitelna neoplazija), nije rak, ali označava prisutnost abnormalnih stanica koje s vremenom mogu postati zloćudne ako se ne liječe.

Postoje različiti stupnjevi CIN-a. Kod blažih oblika liječnik će vas najvjerojatnije samo češće pratiti, dok se kod težih promjena preporučuje uklanjanje stanica – npr. krioterapijom (zamrzavanje stanica), električnom kauterizacijom ili laserskim tretmanom.

3. Rak vrata maternice

Rak vrata maternice obično ne izaziva simptome dok ne dosegne uznapredovalu fazu, zbog čega je Papa test od presudne važnosti. Ako primijetite sljedeće simptome, važno je što prije posjetiti liječnika:

Rak vrata maternice se razvija polako – godinama, pa čak i desetljećima – i u većini slučajeva može se na vrijeme otkriti i liječiti. Liječenje uključuje kirurške zahvate, zračenje, kemoterapiju i imunoterapiju, ovisno o stadiju bolesti.

4. Trihomonijaza i druge spolno prenosive infekcije

Trihomonijaza je infekcija uzrokovana parazitom Trichomonas vaginalis, koja može izazvati:

Dijagnosticira se mikroskopskom analizom vaginalnog brisa, a liječi se antibioticima. Iako muškarci često nemaju simptome, važno je da se i partner liječi.

Trihomonijaza
FOTO: Shutterstock

5. Vaginalne infekcije

Abnormalan Papa test može ukazivati i na prisutnost bakterijske ili gljivične infekcije, poput bakterijske vaginoze ili kandidijaze. Simptomi uključuju:

Liječenje ovisi o vrsti infekcije, a često se preporučuje i ponovna kontrola.

6. Bezazleni uzroci promjena na Papa testu

Papa test može biti abnormalan i zbog bezopasnih razloga, poput:

  • spolnog odnosa netom prije testiranja
  • korištenja tampona ili vaginalnih preparata
  • blizine menstruacije.

Također, moguće su i lažno pozitivne pogreške u laboratoriju – procjenjuje se da oko 15 % abnormalnih Papa testova zapravo nisu pokazatelj stvarnog problema.

Kako biste osigurali što točniji rezultat, stručnjaci savjetuju:

  • ne radite test tijekom menstruacije – pričekajte barem pet dana nakon što završi
  • izbjegavajte tampone, gelove, kreme i lubrikante sedam dana prije testa
  • nemojte imati spolne odnose 48 sati prije testiranja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu