Kronična bol: Što je uzrok, kako izgleda i kako si pomoći?

Kronična bol

Gotovo svatko povremeno osjeća bol. To je način na koji vaše tijelo signalizira da nešto nije u redu, npr. kada se porežete ili istegnete mišić. Nakon što ozljeda zacijeli, bol obično nestane.

Kronična bol, međutim, funkcionira drugačije. Ona traje tjednima, mjesecima ili čak godinama nakon što je prvotna ozljeda zacijelila.

Liječnici kroničnu bol obično definiraju kao bol koja traje tri do šest mjeseci ili duže.

Ovakva bol može značajno utjecati na vašu svakodnevicu i mentalno zdravlje. No, u suradnji s liječnikom, možete je uspješno kontrolirati.

Što uzrokuje kroničnu bol?

Bol nastaje kroz niz signala koji prolaze kroz vaš živčani sustav. Kada se ozlijedite, aktiviraju se senzori boli u pogođenom području i šalju električne signale kroz živce do mozga. Mozak te signale obrađuje i javlja vam da ste ozlijeđeni.

Obično se ti signali zaustavljaju kada ozljeda zacijeli. Međutim, kod kronične boli živčani signali se nastavljaju slati čak i nakon što je fizička ozljeda prošla.

Stanja koja mogu uzrokovati kroničnu bol

Kronična bol ponekad može nastati bez očitog razloga, ali često započinje nakon ozljede ili kao posljedica zdravstvenog stanja. Neki od čestih uzroka su:

Simptomi kronične boli
FOTO: Shutterstock

Simptomi kronične boli

Kronična bol može varirati od blage do jake i može biti stalna ili povremena. Može se osjećati kao:

  • tupa bol
  • pulsiranje
  • pečenje
  • probadajuća bol
  • stiskanje
  • peckanje
  • osjetljivost
  • ukočenost.

Osim boli, mogu se javiti i drugi simptomi, poput:

Kronična bol i mentalno zdravlje

Kronična bol može narušiti kvalitetu vašeg života, spriječiti vas u obavljanju svakodnevnih zadataka i smanjiti zadovoljstvo životom. Također, može utjecati na vaše samopouzdanje i izazvati osjećaje ljutnje, depresije, anksioznosti ili frustracije.

Povezanost emocija i boli može stvoriti začarani krug. Bol može dovesti do depresije, a depresija može pojačati osjećaj boli. Zato liječnici ponekad propisuju antidepresive kako bi liječili i fizičku bol i emocionalni teret koji ona uzrokuje.

Osim toga, bol može ometati vaš san i povećati razinu stresa, a nedostatak sna i veći stres mogu dodatno pojačati osjećaj boli.

Potražite pomoć za kroničnu bol

Ako bol traje i ne poboljšava se, obratite se svojem liječniku opće prakse ili specijalistu za bol. Oni vam mogu pomoći pronaći načine za ublažavanje boli, kako vas ona ne bi sprječavala da živite svoj život.

Opcije liječenja uključuju lijekove, tehnike opuštanja, fizikalnu terapiju, akupunkturu i promjene u životnom stilu, poput boljeg sna i prestanka pušenja

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Chronic Pain. (2024). Cleveland Clinic.
  2. Do I Have Chronic Pain? (2023). WebMD.
  3. Acute vs. Chronic Pain. (2020). Cleveland Clinic.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu