Predmenstrualni disforični poremećaj: Kako izgleda?

Predmenstrualni disforični poremećaj

Predmenstrualni disforični poremećaj (engl. premenstrual dysphoric disorder, PMDD) je ozbiljniji oblik predmenstrualnog sindroma (PMS-a). Uzrokuje fizičke i emocionalne simptome svakog menstrualnog ciklusa tjedan ili dva prije menstruacije. PMS uzrokuje nadutost, glavobolju i osjetljivost grudi.

U predmenstrualnom disforičnom poremećaju žena može imati simptome PMS-a uz ekstremnu razdražljivost, tjeskobu ili depresiju. Ovi se simptomi povlače nekoliko dana nakon početka menstruacije, ali mogu biti dovoljno jaki da ometaju život.

Ovo stanje pogađa oko 10 % žena.

Predmenstrualni disforični poremećaj – uzrok i rizični faktori

Područja mozga koja reguliraju emocije i ponašanje sadržavaju receptore za estrogen, progesteron i druge spolne hormone. Ovi hormoni utječu na funkcioniranje sustava neurotransmitera koji utječu na raspoloženje i razmišljanje – i na taj način mogu izazvati PMDD. Nije jasno zašto su neke žene osjetljivije od drugih.

Genetska ranjivost vjerojatno tome pridonosi, a ostali čimbenici rizika za razvoj PMDD-a uključuju stres, prekomjernu tjelesnu težinu ili pretilost te traumu ili seksualno zlostavljanje u prošlosti.

Predmenstrualni disforični poremećaj - simptomi
FOTO: Shutterstock

Predmenstrualni disforični poremećaj – simptomi

Simptomi PMDD-a počinju tijekom tjedna prije menstruacije i završavaju unutar nekoliko dana nakon početka menstruacije. Simptomi ometaju svakodnevne životne zadatke i mogu biti toliko ozbiljni da žene tijekom tog razdoblja imaju problema s funkcioniranjem kod kuće, na poslu i u međuljudskim odnosima.

Sljedeći su uobičajeni simptomi PMDD-a:

Neliječeni PMDD može dovesti do depresije i, u teškim slučajevima, do samoubojstva. Poremećaj može uzrokovati ozbiljne emocionalne probleme i negativno utjecati na odnose i karijeru.

Predmenstrualni disforični poremećaj - liječenje
FOTO: Shutterstock

Predmenstrualni disforični poremećaj – dijagnoza i liječenje

Važno je isključiti druga stanja koja uzrokuju simptome slične PMDD-u, kao što su depresija, distimija, anksioznost i hipotireoza. Ključni izazov u dijagnozi PMDD-a je razlikovanje blagih predmenstrualnih simptoma, koji mogu biti neugodni, ali ne onesposobljavaju, i onih dovoljno jakih da ometaju svakodnevni život.

Liječnik može preporučiti sljedeće mogućnosti kao opcije za liječenje PMDD-a:

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Premenstrual Dysphoric Disorder (PMDD). (2023). Cleveland Clinic.
  2. Treating premenstrual dysphoric disorder. (2022). Harvard Health Publishing.
  3. Premenstrual Dysphoric Disorder (PMDD). John Hopkins Medicine.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu