Predmenstrualni disforični poremećaj: Kako izgleda?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Predmenstrualni disforični poremećaj (engl. premenstrual dysphoric disorder, PMDD) je ozbiljniji oblik predmenstrualnog sindroma (PMS-a). Uzrokuje fizičke i emocionalne simptome svakog menstrualnog ciklusa tjedan ili dva prije menstruacije. PMS uzrokuje nadutost, glavobolju i osjetljivost grudi.
U predmenstrualnom disforičnom poremećaju žena može imati simptome PMS-a uz ekstremnu razdražljivost, tjeskobu ili depresiju. Ovi se simptomi povlače nekoliko dana nakon početka menstruacije, ali mogu biti dovoljno jaki da ometaju život.
Predmenstrualni disforični poremećaj – uzrok i rizični faktori
Područja mozga koja reguliraju emocije i ponašanje sadržavaju receptore za estrogen, progesteron i druge spolne hormone. Ovi hormoni utječu na funkcioniranje sustava neurotransmitera koji utječu na raspoloženje i razmišljanje – i na taj način mogu izazvati PMDD. Nije jasno zašto su neke žene osjetljivije od drugih.
Genetska ranjivost vjerojatno tome pridonosi, a ostali čimbenici rizika za razvoj PMDD-a uključuju stres, prekomjernu tjelesnu težinu ili pretilost te traumu ili seksualno zlostavljanje u prošlosti.
Predmenstrualni disforični poremećaj – simptomi
Simptomi PMDD-a počinju tijekom tjedna prije menstruacije i završavaju unutar nekoliko dana nakon početka menstruacije. Simptomi ometaju svakodnevne životne zadatke i mogu biti toliko ozbiljni da žene tijekom tog razdoblja imaju problema s funkcioniranjem kod kuće, na poslu i u međuljudskim odnosima.
Sljedeći su uobičajeni simptomi PMDD-a:
- depresivno raspoloženje, tuga, beznađe ili osjećaj bezvrijednosti
- povećana tjeskoba, napetost ili osjećaj da je osoba na rubu
- promjene raspoloženja
- samokritične misli, povećana osjetljivost na odbijanje
- česte ili iznenadne suze
- povećana razdražljivost, ljutnja ili oboje
- sukob s obitelji, kolegama ili prijateljima
- smanjeni interes za normalne aktivnosti
- problemi s koncentracijom
- umor, letargija ili nedostatak energije
- promjene u apetitu, poput prejedanja ili žudnje za određenom hranom
- promjene u obrascu spavanja, kao što je prekomjerno spavanje ili poteškoće sa spavanjem
- osjećaj preopterećenosti ili gubitka kontrole
- fizički simptomi, kao što su oticanje ili osjetljivost dojki, glavobolja, bolovi u zglobovima ili mišićima, debljanje i nadutost.
Neliječeni PMDD može dovesti do depresije i, u teškim slučajevima, do samoubojstva. Poremećaj može uzrokovati ozbiljne emocionalne probleme i negativno utjecati na odnose i karijeru.
Predmenstrualni disforični poremećaj – dijagnoza i liječenje
Važno je isključiti druga stanja koja uzrokuju simptome slične PMDD-u, kao što su depresija, distimija, anksioznost i hipotireoza. Ključni izazov u dijagnozi PMDD-a je razlikovanje blagih predmenstrualnih simptoma, koji mogu biti neugodni, ali ne onesposobljavaju, i onih dovoljno jakih da ometaju svakodnevni život.
Liječnik može preporučiti sljedeće mogućnosti kao opcije za liječenje PMDD-a:
- antidepresivi zvani SSRI (selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina) koji pomažu u upravljanju razinama serotonina u mozgu
- hormonske kontracepcijske pilule
- promjene u prehrani kao što je smanjenje unosa određene hrane i kofeina; vitamini poput B6 i magnezija također mogu smanjiti simptome
- lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta za ublažavanje grčeva (dismenoreje), glavobolje, osjetljivosti dojki i drugih fizičkih simptoma
- redovito vježbanje za poboljšanje raspoloženja
- tehnike za upravljanje stresom, kao što su vježbe dubokog disanja i meditacija.
Pročitajte i ove članke:
- Kako vaš menstrualni ciklus utječe na vaše ponašanje?
- Žudite za čokoladom i ugljikohidratima prije menstruacije? Znanstvenici su došli do novog otkrića zašto baš u to vrijeme apetit “luduje”
- Imate nesanicu neposredno prije menstruacije? Evo zašto.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Gripa tip A: Simptomi virusa koji hara Hrvatskom
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Premenstrual Dysphoric Disorder (PMDD). (2023). Cleveland Clinic.
- Treating premenstrual dysphoric disorder. (2022). Harvard Health Publishing.
- Premenstrual Dysphoric Disorder (PMDD). John Hopkins Medicine.