Najbolji prirodni lijek za jetru – pomoć iz prirode za bolesnu jetru

Najbolji prirodni lijek za jetru

Jetra je čudesan organ i najveća žlijezda u našem tijelu, ali katkad joj treba pomoć, pa se pojavi pitanje koji je najbolji prirodni lijek za jetru.

Ono što je izdvaja i čini posebnom je njezino posjedovanje izvanredne sposobnosti samoiscjeljivanja i pomlađivanja. Nijedan drugi organ u ljudskom tijelu nema tu sposobnost.

Uravnoteženo funkcioniranje jetre ključno je za osiguranje optimalnog zdravlja.

Kao primarni organ detoksikacije, odgovorna je za uklanjanje toksina kroz neprestanu filtraciju i čišćenje krvi. Na taj način štiti dublja tkiva od nečistoća koje bi im mogle naštetiti.

Jetra također skladišti hranjive tvari i igra važnu ulogu u metabolizmu i probavi.

Bori se protiv infekcija i kontrolira razinu kolesterola i šećera u krvi. Proizvodi ključne enzime i hormone, sintetizira proteine, razgrađuje i reciklira bilirubin iz crvenih krvnih stanica te regulira skladištenje glikogena.

Postoje različiti uzroci koji mogu negativno utjecati na jetru. To su nezdrava prehrana, infekcija, fizička trauma, izloženost toksinima, dugogodišnja upotreba alkohola, lijekova ili droga.

Pročitajte članak “Jetra i bolesti jetre – uzroci, simptomi i liječenje“.

Kad jetra poremeti i uspori svoju funkciju, organizam postupno dolazi u stanje kroničnog trovanja. Tada nam je potreban prirodni lijek za čišćenje jetre.

Simptomi bolesne jetre

Najčešći simptomi koji ukazuju na zagušenje i slabljenje funkcija jetre su gubitak apetita, pospanost, umor, opća slabost, česta bol u trbuhu, nadutost i mučnina.

Kada je bolest uznapredovala, pojavljuju se žutica, crvenilo dlanova, gubitak mišićne mase, sklonost krvarenju, oticanje ekstremiteta, zadah, smanjena dlakavost, nakupljanje vode u trbuhu, poremećaj menstrualnog ciklusa, smanjen libido i plodnost.

Masna jetra je najčešće oboljenje jetre, a nastaje prekomjernom konzumacijom masne hrane, tj. prevelikim unosom kalorija kroz nepravilnu prehranu. Naime, kada u tijelo unesemo višak kalorija, one se talože u stanicama jetre te izazivaju upalu i razaraju ih. Ako se masna jetra ne liječi, razvija se daljnja upala jetre ili hepatitis.

Pročitajte članak “Masna jetra – uzroci, simptomi i liječenje“.

Ciroza jetre je progresivna kronična upala jetre koja dovodi do stvaranja fibroznog tkiva. Započinje polako i veoma je podmukla bolest, a na pojavu simptoma čeka se jako dugo, kada je već bolest zašla u odmaklu fazu. Ciroza se također javlja kod ljudi koji unose manje bjelančevina.

Međutim, najčešće cirozu jetre imaju alkoholičari. Alkohol utječe na degradiranje lipidnog omotača koji čuva jetru. Ciroza jetre se vrlo često javlja i kod dijabetičara. Zbog nedostatka inzulina javlja se masna infiltracija koju je teško regulirati. Neke bolesti srca također mogu utjecati na oboljevanje jetre, odnosno na pojavu ciroze jetre.

Pročitajte članak “Ciroza jetre – uzroci, simptomi i liječenje“.

Sok za čišćenje jetre
FOTO: Ingram Image

Kako pomoći jetri?

Jetra zna sama kako se izliječiti – samo joj moramo pružiti odgovarajuću podršku.

Bez obzira na to radimo li na balansiranju postojeće neravnoteže jetre ili želimo li ispraviti izbore koji su je opterećivali u prošlosti, sljedeće strategije imaju za cilj podržati njezino prirodno funkcioniranje.

Proljetna detoksikacija jetre, zdrav način života i pravilna prehrana podupiru njezino zdravlje i pomažu joj u zaštiti od daljnjeg oštećenja. Ukoliko je došlo do oštećenja, najbolje je pronaći lijek za jetru u prirodi. Biljni lijekovi su odlični saveznici i mogu vam u tome pomoći.

Pročitajte članak “Detoksikacija (čišćenje) jetre na prirodan način“.

Sok za čišćenje jetre od limuna i đumbira

Limun je snažan izvor antioksidansa, stimulira jetru i pomaže potaknuti njezinu detoksikaciju. Istovremeno potiče izlučivanje žuči. Đumbir štiti jetru od upale i staničnih oštećenja, čime čuva njezino zdravlje. Isto tako i med poboljšava zdravlje jetre i štiti je od oksidacijskog stresa.

Sastojci:
  • 1 svježi organski limun
  • 2 – 3 kolutića svježeg đumbira
  • 2 šalice vruće vode
  • med po želji.
Priprema
  1. Vodu kuhajte na laganoj vatri pet minuta s kolutićima svježeg đumbira.
  2. Pustite da odstoji poklopljeno 15 minuta i dodajte svježe iscjeđen sok limuna.
  3. Po želji zasladite medom.

Popijte jednu šalicu ujutro, na prazan želudac. Na takav način ćete potaknuti probavni sustav, čistiti ga od toksina te stimulirati metabolizam. To je za jetru prirodni lijek.

Jetra - prirodni lijekovi
FOTO: Ingram Image

Jetra – prirodni lijekovi iz biljne apoteke

Upotreba prirodnih biljaka poput sikavice, kurkume i maslačka može biti odlična preventiva, a isto tako svaka biljka može biti i prirodni lijek za bolesnu jetru.

1. Sikavica

Sikavica (Silybum marianum) je najbolji prirodni lijek za jetru! Ona je regenerira i štiti od oštećenja. Zahvaljujući tvari koja se naziva silimarin, također je odličan prirodni lijek za cirozu jetre. Silimarin obnavlja i potiče rast novih stanica. Svojim antioksidativnim svojstvima inhibira toksine i spriječava upale, pa se koristi za liječenje jetre u slučaju alkoholizma, hepatitisa A, B i C ili kod trovanja.

Za pripremu čaja prelijte 1 – 2 čajne žličice suhe sikavice s 2 dcl kipuće vode. Poklopite i pustite da odstoji 15 minuta, a zatim procijedite. Pijte jednu šalicu čaja tri puta dnevno.

Pročitajte članak “Sikavica za zaštitu i zdravlje jetre“.

Prirodni lijek za masnu jetru
FOTO: Ingram Image
2. Kurkuma

Kurkuma je prirodni lijek za masnu jetru. Naime, ovaj začin potiče tijelo na probavljanje viška masti, ne dopuštajući da se taloži na jetri. Poboljšava rad i funkciju jetre te je štiti od oštećenja.

Pola čajne žličice kurkume u prahu pomiješajte s čašom vruće vode, pa pijte najviše tri puta dnevno.

Pročitajte članak “Kurkuma – začin i biljni lijek“.

Na isti način možete pripremiti napitak s mlijekom, poznat kao “zlatno mlijeko”. Više o tome pročitajte u članku “Zlatno mlijeko – drevni lijek za kožne probleme, viroze i prehlade“.  

3. Maslačak

Narodni lijek za jetru je svakako žuti maslačak. Ova gorka biljka je čudotvorna i neizostavna za liječenje i regeneraciju jetre. Najviše ga koriste osobe s masnom jetrom u obliku čaja (korijen) ili na salatu (listovi).

Čaj za jetru od maslačka ujutro natašte rasplamsava probavnu vatru, čisti probavni trakt od toksina i stimulira metabolizam. Korijen maslačka ne samo da potiče detoksikaciju, već pomaže u regeneraciji oštećenih stanica jetre.

Čaj za jetru
FOTO: Ingram Image

Priprema se tako što se dvije čajne žličice usitnjenog i osušenog korijena maslačka preliju šalicom ključale vode. Potrebno je ostaviti par minuta da odstoji poklopljeno. Pije se tri puta dnevno.

Pročitajte članke:

Gorke i zelene namirnice kao prirodni lijek za jetru

Ako želite napraviti korak dalje, postoji niz namirnica koje jačaju i podržavaju zdravlje jetre.

To uključuje gorko i tamnolisnato povrće poput kelja, brokule, koprive, kupusa, lista gaveza, zatim mrkvu, avokado i ciklu.

Jabuke, kruške, limun (med i limun za jetru), grožđe i smokve su također korisno voće za jetru.

Organsko sezamovo ulje, maslinovo ulje i ulje avokada mogu pomoći u pomlađivanju jetre, ali su najučinkovitiji nakon što je funkcija jetre obnovljena.

Sve te naminice možete kombinirati po svojem ukusu, izmiksati u blenderu i poslužiti kao povrtne ili voćne sokove. Oni su savršen način da vam prirodni lijek za jetru i žuč uvijek bude pri ruci.

Pročitajte članak “Prirodni sokovi – napravite ih sami!“.

Prirodni lijek za jetru i žuč
FOTO: Ingram Image

Jetra je jedini ljudski organ koji može prirodno regenerirati izgubljeno tkivo. Čak i ako je od nje ostalo samo 25 %, ona može ponovno izrasti u svoju punu veličinu i postati zdrava i funkcionalna.

Ako se dobro brinemo za svoju jetru i povremeno joj omogućimo odmor i detoksikaciju, uzvratit će nam svojim blagoslovima i podariti zdravlje, dobrobit i dugovječnost u godinama koje su pred nama.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.64 / 5   14

Foto: Ingram Image

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu