Korijen celera: Više od začina za juhu! Imamo tri recepta

Korijen celera

Korijen celera je pomalo zanemareno korjenasto povrće. Najčešće se koristi u bistrim juhama ili varivima kao začin, ali zapravo može biti zvijezda jela! Celer obiluje vlaknima, vitaminima i mineralima, stoga će vam tijelo biti zahvalno ako ga uklopite u svoj svakodnevni meni.

U nastavku vam donosimo ideje za pripremu korijena celera u kojima ćete zasigurno uživati.

Korijen celera – ljekovitost

Celer je bogat vlaknima, vitaminima i mineralima, među kojima su:

Imajte na umu da sirovi korijen celera sadrži veću količinu vitamina i minerala nego kuhani, iako i nakon termičke obrade zadržava značajan udio nutrijenata.

Korijen celera kao lijek

Zahvaljujući vlaknima, konzumacija celerovog korijena može pospješiti probavu. Osim toga, celerov korijen sadrži i antioksidanse koji su iznimno važni za zaštitu od slobodnih radikala, čime štitimo tijelo od bolesti poput karcinoma i srčanih bolesti.

Za razliku od krumpira, celer ima manje ugljikohidrata, što ga čini idealnim povrćem za pripremu pirea ili priloga osobama koje nastoje smanjiti unos ugljikohidrata.
Korijen celera - ljekovitost
FOTO: Shutterstock

Korijen celera – recepti

Korijen celera može se pripremiti na razne ukusne načine, a u nastavku vam donosimo nekoliko recepata u kojima okus celera prevladava!

Popečci od korijena celera

Osobno jedan od najdražih načina pripreme korijena celera je upravo u obliku popečaka. Za popečke je potrebno samo nekoliko sastojaka i možete pripremiti veću količinu za sutradan. Uz popečke od korijena celera možete servirati priloge poput:

Po ovom receptu dobit ćete oko 25 malih popečaka, ali možete napraviti i veće popečke ili prepoloviti količinu sastojaka u receptu. Pripazite na količinu brašna – ako popečci ne zadržavaju konzistenciju u tavi, dodajte još brašna.

Sastojci:
  • 1 korijen celera (oko 700 g očišćenog celera)
  • 3 luka
  • 1 jaje
  • 1 čajna žličica paprike u prahu
  • 1 čajna žličica kumina u prahu
  • 1 čajna žličica češnjaka u prahu
  • 1 i pol čajna žličica soli
  • papar po želji
  • 6 – 8 jušnih žlica brašna
  • ulje za prženje.
Priprema
  1. Korijen celera očistite i naribajte.
  2. Luk izrežite na ploškice i pomiješajte s naribanim celerom.
  3. Smjesi dodajte umućeno jaje, začine i brašno.
  4. Na tavu s ugrijanim uljem stavite po jednu jušnu žlicu smjese (ili više ako želite da popečci budu veći), oblikujte je ukrug žlicom te lagano pritisnite.
  5. Pržite popečke dok ne poprime zlatnu boju, oko 4 – 5 minuta, a potom ih okrenite na drugu stranu i pržite još 3 – 4 minute ili dok ne poprime zlatnu boju i na drugoj strani.
  6. Kada su gotovi, izvadite ih na papir kako bi se upio višak ulja.
Korijen celera - recepti
FOTO: Shutterstock

Krem juha od korijena celera

Krem juhe su poput toplog zagrljaja u zdjelici, a to je slučaj i s krem juhom od korijena celera. Možete je servirati kao predjelo ili kao glavno jelo s kruhom, tostom ili focacciom.

Sastojci:
Priprema
  1. Celer, mrkve i krumpir očistite i izrežite na kockice.
  2. U velikoj zdjeli zagrijte maslinovo ulje i dodajte usitnjeni luk. Nakon 5 – 6 minuta, kada luk poprimi zlatnu boju, dodajte usitnjeni češnjak. Kratko sve skupa izdinstajte.
  3. Nakon 30-ak sekundi, kada češnjak zamiriši, dodajte usitnjeni korijen celera, mrkvu i krumpir te sve skupa dinstajte nekoliko minuta, kako bi povrće omekšalo.
  4. Nakon nekoliko minuta dodajte temeljac i muškatni oraščić. Količina temeljca ovisi o količini povrća koju ste koristili, kao i o preferencijama za gustoću juhe. Započnite s manjom količinom temeljca pa po potrebi dodajte još temeljca ili vode tijekom blendanja juhe.
  5. Sve skupa kuhajte 20 – 25 minuta ili dok povrće u potpunosti ne omekša.
  6. Juhu izblendajte štapnim mikserom i, ako je potrebno, dodajte sol i papar.

Ovu krem juhu možete servirati s:

  • maslinovim uljem
  • vrhnjem
  • krutonima
  • usitnjenim pečenim lješnjacima.

Osobno volim umiješati i jednu jušnu žlicu nutritivnog kvasca u zdjelicu juhe.

Više recepata za juhu od celera možete pronaći u članku “Krem juha od celera: Bez puno sastojaka i nakuhavanja! Imamo recepte za aromatičnu juhu na kojoj će vam tijelo biti zahvalno“.

Pohani korijen celera

Iako možda zvuči neobično na prvu, pohani korijen celera savršen je comfort food. Idealno se slaže s prilozima koje biste inače servirali uz pohanu ribu, kao što je npr. blitva. Pohane ploške korijena celera posebno su ukusne servirane s malo limunovog soka i/ili tartar umakom.

Sastojci:
  • 1 korijen celera
  • 1 jaje
  • oko 1/2 šalice brašna
  • oko 1/2 šalice krušnih mrkvica
  • sol i papar po želji
  • ulje za prženje.
Priprema
  1. Korijen celera očistite i izrežite na ploške debljine oko pola centimetra.
  2. Ploške je potrebno kratko prokuhati kako bi omekšale. Kuhajte ih oko pet minuta u slanoj vodi, ovisno o debljini na koju ste ih narezali. Cilj kuhanja je da celer omekša, ali se ne skuha u potpunosti.
  3. Ploške ocijedite i pohajte kao što biste pohali bilo što drugo – prvo ih uvaljajte u brašno, pa u umućeno jaje, a na kraju u krušne mrvice. Krušne mrvice možete prethodno začiniti soli, paprom i drugim začinima po želji.
  4. Pržite pohane ploške celera na ulju sa svake strane dok ne poprime zlatnu boju, a zatim ih izvadite na papir da se upije višak ulja.

Ako želite izostaviti jaje jer ste alergični ili se pridržavate veganske prehrane, pripremite smjesu za pohanje na način da pomiješate obično ili slanutkovo brašno i biljno mlijeko. Smjesa bi trebala biti gusta kao smjesa za palačinke. Nakon kuhanja celera umiješajte svaku plošku u ovu smjesu i pržite dok ne poprime zlatnu boju sa svake strane.

kako jesti korijen celera
FOTO: Shutterstock

Ako još uvijek niste sigurni kako jesti korijen celera, a da nije samo dodatak u juhi, evo još nekoliko prijedloga:

  • pire od korijena celera – kuhani korijen celera možete pretvoriti u pire te servirati kao prilog; za teksturu pirea s korijenom celera možete skuhati i malo krumpira; s pireom od korijena celera odlično se slažu okusi leće ili gljiva
  • pečeni korijen celera – kao i ostalo korjenasto povrće, celer možete ispeći kao prilog; korijen celera potrebno je očistiti, izrezati na kockice, začiniti i peći na 200 °C oko pola sata
  • salata od ribanog korijena celera – naribani sirovi korijen celera možete iskoristiti za pripremu salate; dodatak naribane jabuke ovu salatu čini svježijom, a možete dodati i umak od senfa, maslinovog ulja i limunovog soka.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu