Kako smanjiti sol u jelu bez gubitka okusa?

Kako smanjiti sol u jelu

Smanjenje količine soli u prehrani ima brojne prednosti – od boljeg zdravlja srca do nižeg krvnog tlaka. No, to ne znači da morate žrtvovati okus svojih omiljenih jela. Ako se pitate kako smanjiti sol u jelu, a da pritom ne izgubite na okusu, dobra je vijest da postoji mnogo prirodnih zamjena i trikova koji će vam pomoći u tome.

Kako smanjiti sol u jelu?

Ako vas zanima kako smanjiti sol u jelu, znajte da postoji mnogo načina kako to postići bez kompromisa s okusom. Usto, naučiti kako smanjiti slanost jela kad ga presolite također je vještina koja se isplati. 

U nastavku donosimo nekoliko jednostavnih savjeta koji će vam pomoći da jelo ostane ukusno, čak i uz manje soli.

Iskoristite limun i druge citruse

Sok limuna, limete, naranče ili grejpa može naglasiti prirodne okuse jela, osobito kad je riječ o mesu, ribi ili salatama. Dodajte svježe iscijeđen sok ili naribanu koricu citrusa pred kraj kuhanja kako biste pojačali okus bez dodatka soli.

Umjesto soli – ocat

Razne vrste octa, poput jabučnog, balsamica, vinskog ili voćnog octa, mogu dati dubinu okusu i uravnotežiti jelo.

Osim što su niskokalorični, octevi su odličan saveznik u smanjenju unosa soli.

Povrće kao pojačivač okusa

Češnjak, luk, paprika i ostalo povrće prirodno je bogato aromama i odlična je zamjena za sol. Posegnite za svježim ili smrznutim povrćem bez dodataka, a izbjegavajte konzervirano s visokim udjelom natrija – osim ako ga prethodno ne isperete.

začini mogu smanjiti potrebu za soli i do 50 %
FOTO: Shutterstock

Začini i začinsko bilje

Jedan od najboljih odgovora na pitanje kako smanjiti sol u jelu je korištenje začinskog bilja i začina. Origano, bosiljak, paprika, kurkuma, ružmarin, kopar i papar samo su neki od primjera.

Istraživanje pokazuje da začini mogu smanjiti potrebu za soli i do 50 %, a pritom čuvaju bogatstvo okusa.

Soda bikarbona za presoljeno jelo – mit ili rješenje?

Ako ste pretjerali sa soli, mogli biste čuti savjet da pomaže soda bikarbona. Iako može neutralizirati kiselost, s njom treba biti oprezan jer može promijeniti okus i teksturu jela. Bolje je rješenje dodati više neutralnih sastojaka (vode, krumpira, riže) kako biste razrijedili slanost.

Presolili ste jelo? Evo kako smanjiti slanost jela

Dogodi se i najboljima. Ne brinite, postoje trikovi koji mogu pomoći:

  • dodajte vodu, juhu bez soli ili vrhnje – razrjeđivanje je najjednostavniji način
  • ubacite oguljeni krumpir tijekom kuhanja – on može upiti dio soli
  • dodajte više povrća, riže ili tjestenine kako biste smanjili omjer soli po porciji.

Promijenite način kuhanja

Grilanje, pečenje, pirjanje i prženje na laganoj vatri mogu dodatno istaknuti prirodne arome namirnica. Kombinirate li to s pravilnim začinima i limunovim sokom, sol vam možda neće ni trebati.

Kako smanjiti unos soli kad jedete vani?

Kad jedete u restoranu, obratite pažnju na izraze poput “dimljeno”, “ukiseljeno”, “sočno”, “u salamuri”, “BBQ” – često kriju više soli nego što mislite. Zatražite jela bez dodatne soli i birajte manje porcije. Mnoge kuhinje već nude jela s manje soli, a ne bojte se pitati konobara za preporuku.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu