Masna jetra i alkohol: Što trebate znati?

Konzumacija prekomjerne količine alkohola jedan je od glavnih uzroka razvoja masne jetre

Masna jetra i alkohol često idu zajedno, no ta kombinacija može imati ozbiljne posljedice po zdravlje. Iako jetra ima sposobnost regeneracije, dugotrajna konzumacija alkohola može uzrokovati nepovratna oštećenja.

U nastavku doznajte što sve trebate znati o masnoj jetri povezanoj s alkoholom, kako prepoznati simptome i zašto je prestanak konzumacije alkohola ključan korak prema oporavku.

Masna jetra i alkohol – zašto alkohol može biti uzrok problema?

Konzumacija prekomjerne količine alkohola jedan je od glavnih uzroka razvoja masne jetre. Alkohol ometa normalno funkcioniranje jetre pa se mast počinje nakupljati unutar jetrenih stanica – gdje joj nije mjesto. S vremenom to može dovesti do težih stanja poput alkoholnog hepatitisa ili ciroze jetre.

U slučaju alkoholne masne jetre prestanak konzumacije alkohola može pomoći u zaustavljanju ili čak djelomičnom povratku oštećenja, ako se učini na vrijeme. No, nagli prekid kod osoba s ovisnošću o alkoholu može biti opasan, stoga se preporučuje da se o svakom koraku posavjetujete s liječnikom.

Nema sigurne količine alkohola za osobe s masnom jetrom

Mnogi vjeruju da je umjerena konzumacija alkohola sigurna, no to nije slučaj ako imate problema s jetrom. Kod osoba koje boluju od metabolički povezane masne jetre (MASLD) ili njezina naprednijeg oblika (MASH), čak i male količine alkohola mogu pogoršati stanje.

Masna jetra i alkohol u tom slučaju stvaraju dodatno opterećenje za već oštećenu jetru, što može ubrzati razvoj ciroze.

Ako vam je zdravlje jetre prioritet, izbjegavanje alkohola treba biti jedan od prvih koraka koje ćete poduzeti.
Masna jetra i alkohol
FOTO: Shutterstock

Bolest može napredovati i bez jasnih simptoma

Jedan od problema s alkoholnom masnom jetrom je što često ne izaziva simptome u ranoj fazi. Mnogi ljudi godinama ne znaju da im jetra trpi oštećenja. Kad se simptomi pojave, često je riječ o uznapredovalom stadiju bolesti.

Mogući znakovi uključuju:

Redoviti liječnički pregledi i testovi jetrene funkcije mogu pomoći u ranom otkrivanju problema. Važno je iskreno razgovarati s liječnikom o učestalosti i količini konzumacije alkohola.

Alkohol može utjecati i na mozak

U kasnijim fazama bolesti masna jetra i alkohol mogu utjecati i na mozak. Mogu se javiti promjene raspoloženja, zbunjenost, pa čak i osjećaj utrnulosti u rukama i nogama. Oštećena jetra ne može učinkovito filtrirati toksine, što može negativno utjecati na živčani sustav.

Alkohol povećava rizik od težih bolesti jetre

Ako nastavite piti alkohol unatoč dijagnozi masne jetre, riskirate razvoj alkoholnog hepatitisa – upale jetre koja se očituje žuticom, temperaturom i bolovima u trbuhu. Nastavak konzumacije vodi u cirozu, stanje u kojem zdravo tkivo jetre zamjenjuje ožiljkasto tkivo.

Ciroza znatno smanjuje funkciju jetre i može dovesti do zatajivanja organa, a u nekim slučajevima i do raka jetre. Iako rak nije neizbježan ishod, rizik se značajno povećava s uznapredovalom cirozom.

Alkohol povećava rizik od težih bolesti jetre
FOTO: Shutterstock

Prekid konzumacije alkohola može pomoći jetri

Dobra vijest je da masna jetra i alkohol nisu uvijek kombinacija bez povratka. Ako na vrijeme prestanete piti, moguće je spriječiti daljnje oštećenje jetre, a u nekim slučajevima i preokrenuti štetu. Jetra ima nevjerojatnu sposobnost oporavka, ali samo ako joj to dopustimo.

Uz prestanak konzumacije alkohola zdrav način života dodatno potpomaže funkciju jetre. To uključuje uravnoteženu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost i održavanje zdrave tjelesne težine.

Ako vam je teško prestati, znajte da niste sami

Odvikavanje od alkohola nije jednostavno, osobito ako ste godinama redovito pili. Simptomi odvikavanja poput tjeskobe, podrhtavanja i mučnine mogu otežati proces. Zato je važno potražiti stručnu pomoć prije nego što sami pokušate prestati piti.

Dostupni su različiti oblici pomoći – savjetovanja, grupe podrške te lijekovi koji ublažavaju simptome odvikavanja. U ozbiljnijim slučajevima može biti potreban boravak u specijaliziranom centru za detoksikaciju. Traženje pomoći nije znak slabosti, već hrabar korak prema zdravijem životu.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu